Єврокомісар: ЄС може подвоїти імпорт української е/е найближчим часом

Все про економіку та фінанси

Єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон заявив, що вже цього тижня Європейський Союз зможе подвоїти імпорт української електроенергії. Про це вона сказала 26 липня у Брюсселі на прес-конференції після закінчення неформальної зустрічі міністрів енергетики країн-членів ЄС з їхнім українським колегою Германом Галущенком, яка пройшла на полях позачергового засідання Ради ЄС з енергетичних питань, пише "Енергореформа".

"Якщо комерційна торгівля електрикою допоможе Україні компенсувати деякі втрати доходів, то це шлях уперед. Ми не чекаємо на якісь певні технічні умови, щоб розпочати торгівлю. Торгівля вже йде", – констатувала вона.

Єврокомісар нагадала, що українська та молдавська мережі електропередач "були синхронізовані з європейською за рекордні терміни".

"Я продовжуватиму підтримувати наступний крок – повноцінну торгівлю електрикою з Україною. Перший комерційний транскордонний обмін електрикою розпочався наприкінці червня з Румунією, та зі Словаччиною – у липні. На цей момент здібності торгівлі становлять 1,5 тис. МВт. Але оператори європейської мережі передач зустрічаються цього тижня і обговорюватимуть подвоєння цієї кількості", – повідомила Сімсон.

У зв`язку з цим єврокомісар висловила думку, що "роблячи так, ми також зможемо компенсувати деяке виробництво, яке тут, в ЄС, повинне бути вироблене за допомогою газу, швидше за все, газу з Росії".

"Це – взаємовигідні дії. Але наша співпраця у майбутньому – це не тільки електрика та газ, але ви можете очікувати, що скоро ми будемо готові оголосити про майбутню співпрацю у сфері чистих газів, відновлюваних газів. Це ринок, який розвиватиметься в Європі, і Україна має чудові можливості стати нашим торговим партнером у найближчі роки", – пояснила вона.

Сімсон також повідомила, що Група високого рівня з питань інтеграції енергетичних ринків Україна-ЄС відновить роботу у вересні, "пришвидшуючи необхідні реформи".

"Це буде ще важливішим, оскільки зараз Україна має статус кандидата в ЄС з чіткою європейською перспективою", – зазначила єврокомісар.

Крім того, вона наголосила, що Україна має найбільші газові сховища у Європі.

"І це в наших спільних інтересах їх використовувати з метою безпеки постачання", – вважає Сімсон.
Зі свого боку міністр енергетики України Герман Галущенко, за участі якого проходила прес-конференція, наголосив, що Україна має можливості зберігати в своїх газосховищах понад 12 млрд газу для європейських компаній "у цілком безпечних місцях".

Разом з тим Галущенко наголосив, що українська газотранспортна система могла б гарантувати поставки газу на рівні тих обсягів, які транспортуються у Європу через Північний потік-1, "якщо росіяни його закриють".

"Ми навіть під час війни забезпечили безпеку постачань тих обсягів, які йдуть через українську трубу, і це було нашим зобов’язанням перед нашими європейськими партнерами. Ми виконуємо це зобов’язання", – підкреслив міністр енергетики.

Що стосується закупівлі української електроенергії, то за його словами вона сьогодні є прямою заміною російського газу.

"Сьогодні ми експортуємо 100 МВт до Європи. Але технічно ми вже могли б збільшити до 1,5-1,7 тис. МВт, розуміючи, що це може замінити до п’яти-шести мільярдів кубометрів російського газу українською електроенергією", – сказав він.

Крім того, він акцентував увагу на поведінці російських окупантів на майданчику Запорізької атомної станції.

"Те, що вони роблять там, називається ядерний тероризм. І тому ми повинні усвідомлювати те, що в 21 столітті лише одна країна може поводитися як терорист. І це питання ядерної безпеки. Це питання не лише між Україною та Росією, це питання всього світу", – наголосив глава Міненерго.

Як повідомлялося, зараз комерційний експорт відбувається в Румунію та Словаччину на потужності в цілому 100 МВт. Разом з тим, за даними джерела в уряді, у найближчій перспективі відкриття Європою 28 липня додатково ще 100 МВт експорту, а в серпні додадуться наступні 100 МВт.