Розвиток ринку деривативів і ОВДП: НБУ, Мінфін, НКЦПФР провели зустріч з банкірами

Все про економіку та фінанси

25 жовтня у Національному банку відбулося перше засідання робочої групи з розвитку ринку деривативів та вторинного ринку ОВДП. Серед учасників - представники НБУ, Мінфіну, Розрахункового центру (РЦ), НКЦПФР, FLIFI, банківської спільноти.

"Ринок процентних деривативів є найбільшим за номінальним обсягом угод у світі. Цей діалог стане суттєвим поштовхом для реалізації структурних змін в Україні", – зазначив заступник голови НБУ Юрій Гелетій, відкриваючи захід.

"Розвиток похідних фінансових інструментів створить для банків і учасників фінансового ринку можливості для управління процентним та валютним ризиками. Це в свою чергу сприяє збільшенню довгострокового кредитування економіки та поглибленню ринку державних цінних паперів", – додав Олександр Писарук, голова правління Райффайзен Банку, голова ради директорів Форуму провідних міжнародних фінансових установ.

Особливу увагу було приділено проєкту української ISDA (рамкової угоди для OTC ринку деривативів, розробка якої завершилася нещодавно). Учасники зазначили, що ця угода зробить операції з фінансовими та товарними деривативами безпечнішими, ефективнішими та менш затратними, розширить межі ринку і дасть йому потужний імпульс для зростання.

"Наявність стандартизованої ринкової документації є необхідною умовою для розвитку OTC ринку деривативів, таких як валютний та процентний свопи. Одним із перспективних напрямів використання цього інструменту, на нашу думку, є здійснення валютних свопів через центрального контрагента.

Це, по-перше, дасть змогу обійти проблему встановлення лімітів та підписання рамкових угод з великою кількістю контрагентів, по-друге, дасть змогу активніше залучати на цей ринок небанківські фінансові установи та інші юридичні особи", – зазначив Юрій Гелетій.

Окремо обговорили питання розвитку ринку вторинного ОВДП.

Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца зазначив, що у цьому напрямі за останні роки вже багато було зроблено, зокрема знято оподаткування, здійснено кроки з валютної лібералізації, запущено лінк з Clearstream, уведено довгострокові інструменти, перенесено аукціони на платформу Bloomberg тощо.

"Ці кроки дали змогу суттєво збільшити запозичення уряду в гривні упродовж останніх років. Навіть у 2019 році, коли дефіцит становив менше 2% ВВП, все одно цей приріст був достатньо великим", – підкреслив він.

Юрій Буца також окреслив питання, що потребують вирішення, зокрема стосовно низької ліквідності вторинного ринку, відсутності місцевих довгострокових інвесторів, а також можливості хеджування в гривні тощо.

"На нашу думку, первинні дилери мають приймати активнішу участь у вторинному ринку ОВДП, тримаючи двосторонні котирування на benchmark папери з більш-менш матеріальними сумами. Також необхідно розробити певні механізми стимулювання первинних дилерів.

Одним з основних драйверів вторинного ринку ОВДП є та будуть нерезиденти, тому дуже важливим є підтримання котирувань в міжнародних інформаційно-торгівельних системах, налагодження механізмів ОТС торгівлі та розрахунків з нерезидентами", – додав Юрій Гелетій.

Крім того, обговорювалися особливості та переваги інструменту "РЕПО з контролем ризиків", що був запущений Розрахунковим центром на початку 2021 року. Детальніше про цей інструмент розповів Олег Ткаченко, голова правління РЦ.

"Ця зустріч – це лише одним із кроків на шляху до розвитку ринків ОВДП та деривативів. Національний банк готовий до подальшого відкритого діалогу, зокрема в межах робочої групи", - резюмують в НБУ.