НБУ: емітентом е-гривні може бути лише Національний банк

Все про економіку та фінанси

Мінцифри повідомило про запуск одного з пілотних проєктів електронних грошей, який, як зазначається, "дасть змогу вивчити потенціал використання технологічних рішень, зокрема блокчейн-технології, при розробленні е-гривні".

Як зазначається, "електронна гривня може суттєво здешевити грошові перекази та посилити безпеку особистих фінансів".

У межах цього пілоту частина співробітників державного підприємства "Дія" отримають електронні гроші з можливістю програмування.

Пілотний проєкт реалізується Таскомбанком, фінтех-компанією Bitt та Stellar Development Foundation за підтримки Міністерства цифрової трансформації.

«Цей проєкт дозволить Мінцифрі та Нацбанку проаналізувати ефективність технологічних рішень, які можуть бути використані під час розробки е-гривні. Пілот стане важливим драйвером платіжних інновацій у банківському секторі України», — зазначив заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков.

Голова правління Таскомбанку Володимир Дубей наголосив, що такі технологічні рішення дозволять об`єднати банківську систему з блокчейн-інфраструктурою та створити екосистему, яка міститиме повний спектр банківських продуктів і операцій з електронними грошима на блокчейні Stellar.

«Ми раді, що Таскомбанк і Bitt вибрали блокчейн Stellar для реалізації цього інноваційного пілотного проєкту. Сподіваємося, що наші спільні напрацювання сприятимуть розвитку інноваційних продуктів», — зазначила виконавча директорка Stellar Development Foundation Денель Діксон.

"Пілот перебуває на етапі підготовки. З його результатами можна буде ознайомитися у 2022 році", - зауважують у Мінцифри.

НБУ заявив, що вітає проведення пілотного проєкту щодо тестування випуску електронних грошей на базі технології блокчейн, який розпочинає Мінцифри разом з Таскомбанком, фінтех-компанією Bitt та Stellar Development Foundation.

Нацбанк теж констатує, що в межах цього пілотного проєкту частина співробітників державного підприємства "Дія" отримає можливість протестувати електронні гроші з функцією програмування. Мета – дослідити потенціал використання технології блокчейн на базі електронних грошей, однією з функцій яких є можливість визначати напрям їх використання (функціонал програмування).

"Напряму цей пілотний проєкт не має відношення до випуску е-гривні – цифрової валюти Національного банку України. Відповідно до нового законодавства емітентом е-гривні може бути лише Національний банк, – зазначив заступник голови НБУ Олексій Шабан. – Пілотний проєкт щодо тестування технології на базі електронних грошей, емітованих одним із українських банків, здійснюватиметься за підтримки Міністерства цифрової трансформації, водночас з його результатами буде ознайомлений Національний банк. Це допоможе нам вивчити потенціал використання технології блокчейн із функціоналом програмування під час формування концепції е-гривні".

Він додав, що зараз Національний банк разом із Міністерством цифрової трансформації та іншими державними органами і установами активно працює над створенням концепції е-гривні.

Її метою є визначення оптимальних способів використання (так званих юз-кейсів) та характеристик е-гривні, архітектури її випуску, технологічної платформи тощо. Створення концепції має завершитися до кінця 2022 року.

Лише після створення концепції е-гривні Національний банк зможе розробити нормативно-правову базу та сформувати вимоги до технології випуску цифрової валюти Національного банку, а також вибрати технологічного провайдера для проведення тестового випуску е-гривні, що, зокрема, дасть змогу ухвалити рішення щодо доцільності її повномасштабного випуску. Вибір технологічного провайдера відбудеться шляхом прозорого конкурсного відбору (орієнтовно в 2023 році).

Крім того, на сьогодні Державне підприємство "Український інститут інтелектуальної власності" (Укрпатент) здійснює процедуру реєстрації торговельної марки "е-гривня" за поданням Національного банку.

"Звертаємо увагу, що цей термін можна використовувати лише для визначення цифрової валюти, емітованої Національним банком, і він не стосується інших платіжних інструментів (електронних грошей, бонусних програм тощо)", - підкреслює НБУ.