Розподільні спецрахунки для облгазів буде обслуговувати Укргазбанк і ще три держбанки

Все про економіку та фінанси

НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) підготувала проект постанови Кабміну "Про забезпечення проведення розрахунків за послуги розподілу природного газу" [зрештою він був схвалений урядом на засіданні 20 жовтня, - ред.].

Документом затверджується

- порядок відкриття (закриття) поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за послуги розподілу природного газу;

- порядок проведення розрахунків за послуги розподілу природного газу.

Проектом постанови пропонувалося визначити уповноваженими банками, які обслуговують поточні рахунки із спеціальним режимом використання операторів газорозподільних систем та їх структурних підрозділів, такі установи: Укргазбанк, Укрексімбанк, Ощадбанк, Приватбанк.

Як констатують в НКРЕКП, метою прийняття документу є врегулювання проблеми погашення операторами газорозподільних мереж (Оператори ГРМ) заборгованості перед оператором газотранспортної системи (Оператор ГТС) за договорами про надання послуг транспортування природного газу та забезпечення можливості стабільного та беззбиткового функціонування Оператора ГТС.

Проект постанови розроблено на виконання змін, внесених до закону "Про ринок природного газу", якими запроваджено відкриття поточних рахунків із спеціальним режимом використання Операторами ГРМ для зарахування коштів, що надходять від споживачів як плата за послуги розподілу природного газу, а також доповнено повноваження НКРЕКП щодо затвердження нормативів розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання Операторів ГРМ.

Як зауважують в НКРЕКП, в умовах неможливості припинення надання Оператором ГТС послуг транспортування природного газу (з огляду на те, що це призведе до припинення розподілу газу всім споживачам, приєднаним до цієї газорозподільної системи), несвоєчасні та в неповному обсязі розрахунки Операторів ГРМ за послуги транспортування, призводять до зростання заборгованості, накопичення збитків і погіршення фінансового стану Оператора ГТС, ставить під загрозу стабільне функціонування ГТС та в подальшому "може призвести до виникнення аварійних ситуацій" (цитата).

Проектом постанови передбачалося, що кошти, які надходять від споживачів як плата за послуги розподілу газу, будуть зараховуватися виключно на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті Оператором ГРМ в установах уповноважених банків.

Передбачено, що НКРЕКП на підставі наданих матеріалів розраховує нормативи розподілу коштів, що надійшли від споживачів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання Операторів ГРМ як плата за послуги розподілу природного газу для перерахування коштів на поточні рахунки Операторів ГРМ і Оператора ГТС "з урахуванням відсутності або наявності простроченої заборгованості Оператора ГРМ перед Оператором ГТС" та на засіданні НКРЕКП, яке проходить у формі відкритого слухання, приймає рішення про затвердження нормативів розподілу коштів, які доводить до відома уповноважених банків для виконання.

Контекст

За даними Оператора ГТС України (ОГТСУ), у вересні 2021 року заборгованість операторів газорозподільних мереж (ГРМ) за відібраний для власних виробничо-технологічних витрат (ВТВ) природний газ із магістральних газогонів зросла на понад 2,6 млрд грн. З них газ на 1,9 млрд грн збільшилась заборгованість операторів ГРМ, що відносяться до групи РГК (пов’язують з Дмитром Фірташем).

Таким чином, сумарний прострочений борг облгазів перед Оператором ГТС України (ОГТСУ) складає вже 10,9 млрд грн, з яких 7,7 млрд грн — заборгованість облгазів групи РГК.

Як констатується, у вересні найбільший приріст відбувся також з боку облгазів групи РГК, які відібрали 50 млн куб. м газу — на 1,9 млрд грн. Окрім того, Донецькоблгаз відібрав газу на 201,2 млн грн, а Черкасигаз — на 172,9 млн грн.

«Таке різке збільшення простроченої заборгованості несе значні ризики фінансовій стабільності Оператора ГТС через вимивання обігових коштів підприємства. Щоб забезпечити стабільну роботу ГТС підприємство вимушене за власний кошт поповнювати запаси газу у ГТС, що при наявних цінах на газ вимагає значних коштів», — сказав генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон.

Ще коментар ОГТСУ:

“Накопичення боргів облгазами негативно впливає на фінансовий стан Оператора ГТС України та ставить під загрозу безперебійне транспортування газу споживачам України.

ОГТСУ використовує усі передбачені українським законодавством механізми для врегулювання питання. Зокрема, протягом 2020-2021 років було подано близько 50 позовних заяв щодо стягнення заборгованості за врегулювання щодобових негативних небалансів на загальну суму понад 9 млрд грн.

Окрім того, ОГТСУ очікує на термінове впровадження механізму розподільчих рахунків для облгазів, які дозволять автоматично перераховувати кошти для сплати за газ Оператору ГТС”.