Розмова Зеленського і Байдена: серед тем - збільшення фінпідтримки США для України

Все про економіку та фінанси

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом США Джозефом Байденом, повідомляє Офіс президента України:

"Глава Української держави висловив подяку Сполученим Штатам та особисто Джозефу Байдену за міцну й непохитну підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України, а також за лідерство США в мобілізації світової спільноти для стримування російської агресії.

Володимир Зеленський привітав коментар Президента Сполучених Штатів щодо важливості збереження дипломатичної присутності США в Україні та запевнив у подальшій стабільній роботі американського посольства в Києві.

Глава Української держави подякував за відповідну допомогу, яку надають США, зокрема у вигляді оборонної летальної зброї. Володимир Зеленський висловив сподівання на здійснення Сполученими Штатами подальших кроків щодо посилення оборонної взаємодії та зміцнення оборонної спроможності нашої держави.

Президент України наголосив на важливості підтримки економічної та фінансової стабільності нашої держави в нинішній ситуації. Лідери обговорили конкретні кроки з боку США щодо збільшення фінансової підтримки України – як на двосторонній основі, так і шляхом залучення міжнародних фінансових організацій.

Президенти України та Сполучених Штатів Америки також обговорили підсумки нещодавніх перемовин у Нормандському форматі на рівні політичних радників. Джозеф Байден привітав досягнуті домовленості щодо безумовного повернення до режиму припинення вогню. Володимир Зеленський відзначив готовність України до проведення зустрічі в Нормандському форматі на рівні лідерів у найближчому майбутньому.

Це вже друга розмова лідерів України та США з початку року, що демонструє глибоку стратегічну співпрацю між нашими країнами та задає гарну динаміку на 2022 рік".

Згідно з повідомленням Білого дому, Байден підтвердив готовність США разом зі своїми союзниками та партнерами рішуче відреагувати, якщо Росія продовжить вторгнення до України, пише Liga.net.

Він також повідомив, що США вивчають можливість додаткової макроекономічної підтримки, щоб допомогти економіці України в умовах тиску, спричиненого нарощуванням російської військової сили біля українських кордонів.

Байден також наголосив, що, незважаючи на від`їзд членів сімей співробітників, посольство США у Києві залишається відкритим та повністю функціонує.

Крім того, президент США заявив про підтримку Сполученими Штатами зусиль щодо врегулювання конфлікту у нормандському форматі. Він висловив сподівання, що узгодження умов припинення вогню допоможе знизити напруженість та сприятиме виконанню мінських угод.

Контекст

У Кремлі стверджують, що занепокоєння Росії щодо «гарантій безпеки» не були враховані Сполученими Штатами Америки в їхній письмовій відповіді на нещодавні вимоги Москви, хоча Москва бачить можливості для продовження діалогу з Вашингтоном щодо цього питання, констатує "Радіо Свобода".

У своїх відповідях США відхилили вимогу Москви щодо нерозширення НАТО на схід, запропонувавши замість цього «серйозний дипломатичний шлях» виходу з кризи, яка виникла через нарощування Росією десятків тисяч військових поблизу кордону з Україною, що розглядається як можлива підготовка до нового вторгнення.

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що відповідь Вашингтона, надана Москві 26 січня, повторює прихильність Заходу підтримувати політику «відкритих дверей» НАТО, і водночас пропонує «принципову і прагматичну» оцінку занепокоєнням, які висловила Москва.

Блінкен сказав, що лист був повністю узгоджений з Україною та європейськими союзниками Вашингтона і «закладає серйозний дипломатичний шлях, якщо Росія його обере».

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам 27 січня, що американська відповідь не виявила «готовності» врахувати занепокоєння Росії.

«Виходячи з того, що наші колеги сказали вчора, стає абсолютно зрозумілим, що щодо основних категорій, викладених у цих проєктах документів... ми не можемо сказати, що наші думки були враховані або що була виявлена готовність врахувати наші занепокоєння», – сказав Пєсков і додав: «Але ми не будемо поспішати з оцінками».

Міністр закордонних справ Сергій Лавров зазначив, що головна вимога Росії – щоб Україна не стала членом НАТО – була проігнорована, але можна було б рухатися вперед з інших питань.

Росія, яка заперечує, що планує вторгнутися в Україну, заявила, що розглядає НАТО як загрозу своїй безпеці і вимагає юридичних гарантій того, що західний військовий альянс не буде далі розширюватися на схід, зокрема на такі країни, як Україна і Грузія, які, на думку Кремля, перебувають у його сфері впливу.

«Позитивної відповіді на головне питання не було», – сказав Лавров у заяві, але «є відповідь, яка дає надію на початок серйозної розмови з другорядних питань».

Блінкен сказав, що найближчими днями поговорить із Лавровим щодо відповіді на позицію США. Але Пєсков 27 січня заявив, що «поки не було домовленості» про нову зустріч двох високопоставлених дипломатів.

Реакція Москви прозвучала після того, як міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що кількість російських військ біля кордону з Україною продовжує зростати.

За даними західної розвідки, Росія зібрала біля кордону з Україною понад 100 тисяч військових і проводить серію наземних і морських військових навчань. Минулого тижня українські розвідники оцінили цифру в 127 тисяч.