Рожкова не заперечує автентичність "прослушки" її розмов щодо Платинум Банку

Все про економіку та фінанси

Заступник голови НБУ Катерина Рожкова в офіційному коментарі підтвердила автентичність оприлюднених в Інтернеті аудіозаписів її телефонних розмов щодо "Платинум Банку":

"Сьогодні в ЗМІ було викладено низку моїх телефонних розмов з менеджментом та акціонерами Платінум Банку.

Доводжу до відома ЗМІ, що я перебуваю у постійному діалозі з акціонерами та менеджментом усіх 100 українських банків – від найбільшого банку («Приват») і до найменшого («Гефест»). Адже перемовини заступника Голови НБУ, який відповідає за пруденційний нагляд, з акціонерами та менеджментом банків – це звичайний робочий процес. Особливо в період діагностики та оздоровлення банківської системи.

Нагадаю, що Національний банк України проводить реформу банківського сектору. З початку 2014 року 82 банки визнано неплатоспроможними, і вони залишили ринок. Частина банків перебуває у статусі «проблемних». З ними у мене взагалі відбувається щоденний діалог та моніторинг їх діяльності.

Так, з 2014 року регулятору разом з акціонерами фінустанов вдалося вивести з «проблемності» 10 банків. З акціонерами та менеджментом цих банків особисто я провела десятки зустрічей, сотні телефонних розмов, зв’язку по Skype та переписок в електронній пошті. Ці переговори не були марними - зараз ці банки продовжують працювати на ринку в нормальному режимі.

Я готова розповісти слідчим Національного антикорупційного бюро України або інших правоохоронних органів про кожну розмову, яка у мене відбувалася з акціонерами та менеджментом банків.

Разом із тим хочу звернутися до правоохоронних органів з проханням перевірити, хто і на яких підставах прослуховує мої телефонні розмови та потім розголошує їх. Адже подібні провокації можуть негативно вплинути на стан того чи іншого банку, а зрештою і банківської системи в цілому".

Від Finbalance

В оприлюднених в Інтернеті аудіофайлах жінка з голосом, схожим на голос К. Рожкової, радить своєму співрозмовнику, голос якого схожий на голос Дмитра Зінкова (міноритарний акціонер Платинум Банку, нещодавно був главою його наглядової ради), як, зокрема, Платинум Банк міг би заощадити на платежах для НБУ по кредитам рефінансування. Співбесідники також обговорюють питання

- зняття статусу проблемного з "Платинум Банку";

- нестачі прозорих джерел походження коштів, які власник "Платинум Банку" міг би внести в статутний капітал (через що виникає небажаний варіант внеску у вигляді "фінансової допомоги акціонера");

- низьких ставок по інсайдерським кредитам у портфелі "Платинум Банку";

- оформлення застав по кредитам рефінансування;

- фінансовий стан Фінбанку (який нечужий для Платинум Банку);

- внесення змін до нормативної бази НБУ (зокрема, в частині, що стосується вимог до банків, які мають статус ощадного, тобто в яких понад 50% пасивів - кошти населення) тощо.

Нагадаємо, як писав Finbalance, Платинум Банк увійшов у трійку банків, які на 01.10.2016 мали від’ємне значення капіталу (-162,5 млн грн), та четвірку банків, в яких за підсумками січня-вересня процентні витрати перевищили процентні доходи (на 287,8 млн грн). За підсумками 9 місяців він опинився на другому місці в банківській системі за обсягом витрат на рекламу та маркетинг (33,4 млн грн). За три квартали збитки Платинум Банку становили 333,9 млн грн. На кінець вересня 44,7% усіх виданих банком позик – це були кредити пов’язаним особам.

За даними НБУ, на кінець 1-го півріччя Платинум Банк займав 23-е місце в банківській системі. Згідно ж з Меморандумом про співпрацю між Україною та МВФ, друга двадцятка банків має вийти на нульовий рівень достатності капіталу до кінця листопада 2016 року, а на 5% – до кінця лютого 2017 року.

Згідно з даними НБУ, в ІІІ кварталі обсяг валютних вкладів фізосіб у "Платинум Банку" скоротився на 3,1 млн дол (-5%), а гривневих – зріс на 190,7 млн грн (+4,5%). При цьому обсяг валютних коштів юросіб скоротився на 844 тис дол (-12,3%), а гривневих – на 87,8 млн грн (-13,7%).

Як писав Finbalance, НБУ визнав Бориса Кауфмана власником істотної участі в "Платинум Банку", незалежно від формального володіння (процедура надання бізнесмену дозволу - за його ініціативою - на придбання 75%+1 акція банку не завершилася).