Російський ЦБ продовжує знижувати ставку після її різкого підвищення в кінці лютого

Все про економіку та фінанси

Рада директорів Банку Росії на позаплановому засіданні у четвер вирішила знизити ключову ставку з 27 травня на 300 базисних пунктів, до 11% річних, йдеться у повідомленні російського ЦБ, пише російський "Інтерфакс".

"Останні тижневі дані вказують на значне уповільнення поточних темпів зростання цін до 17,5%, знижуючись швидше за квітневий прогноз Банку Росії", - йдеться в повідомленні.

Російський ЦБ також зазначив, що приплив коштів на строкові рублеві депозити продовжується, а кредитна активність залишається низькою. "Це обмежує проінфляційні ризики та зумовлює необхідність пом`якшення грошово-кредитних умов", - заявили у прес-службі Банку Росії.

Тим часом, зовнішні умови для російської економіки залишаються складними, що значно обмежує економічну активність, зазначає ЦБ РФ. "Ризики для фінансової стабільності дещо знизилися, дозволивши пом`якшити окремі заходи щодо контролю за рухом капіталу", - йдеться у прес-релізі.

Регулятор припустив можливість подальшого зниження ключової ставки на найближчих засіданнях. ЦБ прийматиме рішення з цього питання "з урахуванням фактичної та очікуваної динаміки інфляції щодо мети, процесу структурної перебудови економіки, а також оцінюючи ризики з боку внутрішніх та зовнішніх умов та реакції на них фінансових ринків".

Наступне засідання ради директорів Банку Росії, на якому розглядатиметься питання про ключову ставку, заплановано на 10 червня.

Банк Росії 29 квітня вирішив знизити ключову ставку на 300 б.п., до 14% річних. До цього регулятор 8 квітня (на позачерговому засіданні) знизив ставку також на 300 б.п. - до 17%. ЦБ різко підвищив ставку – з 9,5% до 20% – на позачерговому засіданні 28 лютого у відповідь на зростання девальваційних та інфляційних ризиків. У березні зберіг її на рівні 20%.

Глава Банку Росії Ельвіра Набіулліна повідомила, що ЦБ РФ знизить прогноз щодо інфляції на 2022 рік з квітневого рівня 18-23%.

"Ми бачимо, що інфляція справді йде нижче нашого базового прогнозу, який ми робили у квітні. Ми тоді на кінець цього року давали діапазон 18-23%. Зараз вважаємо, що цей діапазон буде знижений, але до якої міри ми обговорюватимемо, можливо, у червні, хоча це у нас теж неопорне засідання, ми не оновлюватимемо прогноз в цілому", - сказала Набіулліна.

Вона зазначила, що ЦБ РФ не бачить ризику відновлення зростання інфляції восени 2022 року.

Набіулліна пояснила, що Банк Росії зберіг прогноз щодо інфляції на 2023 рік на рівні 5-7%, тому що в період "структурної перебудови економіки" тимчасово інфляція може бути вищою за мету.

Російський ЦБ очікує на повернення інфляції до таргету в 4% в 2024 році.

За словами Набіулліної, ЦБ РФ не бачить ризиків для фінансової стабільності в зміцненні рубля, що спостерігалося останнім часом.

"Ми жодних ризиків для фінансової стабільності тут не бачимо. Дійсно для бюджету це може означати зниження в рублевому вираженні доходів від експортного сектора, нафтогазового, перш за все", - сказала Набіулліна.

Вона підкреслила, що важливо зберегти режим вільного плавання курсу рубля.

"Курс рубля, розумієте, по ньому ніколи не буває задоволених. Ми знаємо. Експортери хочуть слабкий курс, імпортери хочуть сильніший курс. З погляду інфляції, для людей зміцнення курсу сприймається як благо. На наш погляд, навіть незважаючи на те, що зараз працюємо в умовах руху капіталу, курс має бути плаваючим і знаходити рівновагу цих різних інтересів - експортерів, імпортерів, з точки зору бюджету, з точки зору інфляції через плавання, нехай в рамках цих обмежень", - підкреслила глава ЦБ РФ.

Рада директорів Банку Росії також вирішила збільшити для експортерів термін продажу валютної виручки до 120 робочих днів з дня її зарахування на транзитні валютні рахунки в уповноважених банках.

Як повідомила прес-служба ЦБ РФ, регулятор вирішив додатково пом`якшити вимогу щодо обов`язкового продажу валютного виторгу, щоб розширити можливості експортерів з управління валютною ліквідністю.

Йдеться про обов`язковий продаж іноземної валюти, зарахованої на рахунки компаній-експортерів, у розмірі, встановленому указом Путіна. Раніше термін продажу такої валюти було збільшено з 3 до 60 робочих днів.

Нинішнє рішення стосується отриманої іноземної валюти, за якою не було здійснено обов`язкового продажу, незалежно від дати її зарахування на рахунок резидента в уповноваженому банку.

У російському ЦБ нагадали, що указом Путіна від 23 травня обсяг обов`язкового продажу іноземної валюти було знижено з 80 до 50% суми експортної виручки резидентів-учасників зовнішньоекономічної діяльності в іноземній валюті.

Крім того, відповідно до рішення підкомісії урядової комісії з контролю за здійсненням іноземних інвестицій у Росії, накопичена експортерами іноземна валюта може не підлягати обов`язковому продажу протягом 120 робочих днів з дати її зарахування за умови направлення її на виконання зобов`язань за імпортними контрактами.

Норму про обов`язковий продаж експортерами 80% валютної виручки було встановлено указом президента РФ №79 від 28 лютого 2022 року. У березні було опубліковано інший указ, який припускає можливість відхилення від цієї норми щодо дозволу влади. 23 травня ліміт обов`язкового продажу експортерами валютного виторгу було знижено з 80% до 50%.