Москва затягує кредитний зашморг на бізнесі Ахметова: політичні ризики

Все про економіку та фінанси

В оприлюдненій сьогодні новині про намагання російського Сбербанку стягнути з «Запоріжсталі» Ріната Ахметова 10 млн дол. важлива не тільки й не стільки сама сума заборгованості, скільки контекст. Судячи з усього, це черговий чіткий дзвінок про напруженість у стосунках між росіянами та «екс-королем» Донбасу, який перебуває, як мінімум, на фінансовому гачку Кремля.

Finbalance уже звертав увагу, що «дочки» російських держбанків почали атакувати підприємства Ахметова позовами у судах. Зокрема, дочірня структура Сбербанку хоче відсудити 442 млн грн. в низки компаній, що входять в Corum Group (до грудня 2013 року називалася «Гірничі машини») – машинобудівний підрозділ холдингу СКМ (SCM) Ріната Ахметова. Ще 55 млн грн. вимагає повернути «Промінвестбанк», який належить російській держкорпорації «Внєшекономбанк».

Знову ж таки, не варто забувати, що блокуючий пакет в «Метінвесті» (25%+1 акція) після викупу частки в спадкоємців В. Бойка контролює Смарт-Холдинг Вадима Новинського. А «дочка» Сбербанку подавала судові позови проти низки компаній, пов’язаних з В. Новинським (йдеться, зокрема, про торгову мережу «Амстор» та групу «Верес»). Обсяг боргових претензій банку сягав 1,6 млрд грн.

Так, на фоні намагань «Метінвесту» реструктуризувати загальні борги на 3 млрд дол. (а ще ж є борги ДТЕК не на один мільярд) у наведених "російських" прикладах йдеться про відносно невеликі гроші. Але ж явно, що московські кредитори витягли далеко не всі боргові «тузи». І дуже показовою є зміна в поведінці росіян.

Ще в у травні 2015 року перший заступник голови правління російського Сбербанку (саме російського, а не української «дочки») Максим Полєтаєв заявляв, що фінустанова готує реструктуризацію кредитів групи «Метінвесту».

Крім того, торік в лютому агентство Reuters повідомляло, що російський Сбербанк консолідовує на своєму балансі кредити ДТЕК – енергетичного підрозділу СКМ. Йшлося, зокрема, про придбання суми участі Sberbank (Switzerland) в синдикованому кредиті DTEK Holdings Limited на 11,9 млн евро. «Ми знімаємо потенційні ризики зі швейцарської «дочки», консолідовуючи борг холдинга на балансі головного банку», - зазначав фіндиректор Сбербанку Олександр Морозов, відмовляючись від більш детальних коментарів.

Далеко не факт, що Ахметов та росіяни не домовилися з економічних причин. Каменем спотикання цілком могли стати політичні чинники. Можливо, Москва таким чином намагається натиснути на Ахметова, щоб він задіяв свій політичний вплив на офіційних осіб у Києві.

Так, зайти без стуку в двері (чи тим паче, відкрити їх ногою), скажімо, на Грушевського, як за часів Януковича, Ахметов уже не може, але впливових лобістів у владних коридорах (зокрема, в уряді) сьогодні він має. Які заборгували йому в т.ч. за неголосування за відставку Кабміну.

А це створює ризик послаблення настійливості окремих представників влади на переговорах з Кремлем.

Finbalance