РНБО може ввести санкції проти облгазів Фірташа, – джерела

Все про економіку та фінанси

Рада національної безпеки й оборони (РНБО) може ввести санкції проти облгазів через борг перед Оператором газотранспортної системи (ОГТСУ) на 10 млрд грн за відібраний і не оплачений газ із ГТС в якості виробничо-технологічних витрат, пише Liga.net з посиланням два джерела, знайомих із планами РНБО – одне з оточення президента Володимира Зеленського, інше – з нафтогазової галузі.

Як зазначається, у розпорядження редакції потрапив внутрішній підрахунок ОГТСУ боргів облгазів за відібраний газ із газотранспортної системи протягом 2020-го і першого кварталу 2021 року. У документі зазначено, що за звітний період облгази нібито викачали газу з ГТС, не розплатившись, на 9,88 млрд грн.

Найбільші боржники – облгази, що працюють під брендом Регіональної газової компанії (РГК), пов`язаної з Дмитром Фірташем – 7,97 млрд грн.

Як констатується, достовірність цього документа підтверджує прес-реліз ОГТСУ від 6 травня, де вказано аналогічну суму боргу. За даними оператора ГТС, з січня до березня 2021 року включно облгази відібрали з "труби", не розплатившись 1 млрд кубометрів газу. Це в 5,6 рази більше, ніж обсяги їх виробничо-технологічних витрат за 2020 рік.

"Такі величезні борги облгазів створюють реальну загрозу фінансовій стабільності Оператора ГТС, відповідно загрозу енергетичній безпеці України. Тому РНБО включилося в процес. До того ж, фінансова нестабільність оператора ГТС грає на руку Газпрому, який всіма силами лобіює Північний потік-2", – заявив виданню співрозмовник із нафтогазової галузі, що побажав залишитися анонімним.

Він очікує, що відповідне рішення РНБО може прийняти 7 травня. Однак які санкції можуть загрожувати облгазам від РНБО, йому невідомо.

Про майбутні плани РНБО також повідомив співрозмовник, близький до президента Зеленського. За його інформацією, РНБО розглядає кілька варіантів можливого рішення – від попередження до заморожування активів і націоналізації з подальшою реприватизацією.

5 травня стало відомо, що секретар РНБО Олексій Данілов запросив у прем`єр-міністра Дениса Шмигаля структуру власності всіх в Україні енергетичних і газових компаній.

У січні прем`єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Кабмін готує законопроєкт про укрупнення облгазів. Документ серед іншого має впровадити в українське законодавство введення в облгази тимчасової адміністрації, як це працює у банківському секторі.