"Ринок ліг": Нацкомісія екстрено встановила мінімальну ціну е/е, ввела обмеження для ДТЕК

Все про економіку та фінанси

На екстреному засіданні увечері в неділю 4 липня Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) встановила мінімальну ціну електроенергії на Ринку на добу вперед (РДВ), обмежила обсяг внутрішньогрупових продажів електроенергії до 50% і зобов`язала операторів систем розподілу (обленерго) і оператора системи передачі (Укренерго) закуповувати на вказаному ринку 95% електроенергії для технологічних втрат замість 50%, пише "БізнесЦензор".

В обґрунтуванні рішення Комісії зазначено, що воно прийнято після моніторингу ситуації на РДВ в перші дні липня, коли спостерігалося різке зниження ціни, спровоковане виведенням попиту з РДВ.

Раніше НКРЕКП повідомляла, що попит зменшився на 40% через те, що трейдер Д.Трейдінг з холдингу ДТЕК Ріната Ахметова перестав закуповувати електроенергію на РДВ, перейшовши на прямі договори. При цьому значний портфель поставок електроенергії ДТЕК належить до внутрішньо-групових продажів, коли електроенергія поставляється підприємствам з групи СКМ Ріната Ахметова.

Здебільшого, в результаті того, що Д.Трейдінг вивів значну частину попиту з РДВ, ціна опустилася з 1450 грн/МВт-год 1 липня до 426 грн/МВт-год 4 липня.

Через прив`язки ціни поставки електроенергії до індексу РДВ, падіння ціни вплинуло на всіх учасників ринку, які зазнають збитків.

Щоб не допустити подальшого падіння ціни, НКРЕКП обмежила мінімальну ціну продажу на РДВ (нижній price-cap) в розмірі 734,9 грн/МВт-год до 8 липня включно. Сума дорівнює собівартості виробництва електроенергії НАЕК "Енергоатом", помноженої на індекс цін виробників промислової продукції.

"Це точно не ринкове рішення. Але це реанімаційна дія зараз, коли ринок ліг", - сказав в ході засідання глава НКРЕКП Валерій Тарасюк. 

Після рішення регулятора, прес-служба Д.Трейдінг в черговий раз звинуватила НКРЕКП "в маніпуляціях і адміністративному заступництві трейдерам, які беруть участь в махінаціях".

Поведінку Д.Трейдінг на ринку електроенергії прес-служба коментувати не стала.