РФ вводить війська в Казахстан у рамках операції ОДКБ

Все про економіку та фінанси

Рада Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) ухвалила рішення направити війська до Казахстану "з метою стабілізації та нормалізації обстановки" в країні, повідомив голова ради ОДКБ - прем`єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, пише Liga.net.

"У зв`язку зі зверненням президента республіки Казахстан К.-Ж.К. Токаєва та через загрозу національній безпеці та суверенітету республіки Казахстан, викликаної, зокрема, і втручанням ззовні, рада колективної безпеки ОДКБ відповідно до статті 4 договору про колективну безпеку ухвалила рішення направити колективні миротворчі сили ОДКБ до республіки Казахстан на обмежений за часом період із метою стабілізації та нормалізації обстановки у цій країні", – зазначив Пашинян.

Організація договору про колективну безпеку – це створений Росією в 1992 році військовий блок на противагу НАТО, що об`єднує країни колишнього СРСР. Окрім РФ, зараз до нього входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан. Свого часу до організації входили Азербайджан, Грузія й Узбекистан, але покинули її. Основні (спільні) сили організації – це близько 30 000 осіб у різних військових угрупованнях, включно з оперативними. Члени ОДКБ не раз висловлювалися проти НАТО, розглядаючи Альянс як загрозу. Окрім того, виходячи з публічних заяв представників організації, ОДКБ вважає країни, що межують із країнами-членами ОДКБ, "зоною відповідальності ОДКБ".

2 січня 2022 року в Казахстані розпочалися протести. Спочатку демонстранти вимагали знизити різко ціни на скраплений газ, що стрімко зросли, але потім вимоги стали політичними: відставка уряду та вихід із політики Назарбаєва.

4 січня в охопленому протестами Актау держкомісія ухвалила рішення знизити ціни на газ до 50 тенге/літр у Мангістауській області. Проте протести не вщухли й поширилися на інші міста, почалися затримання активістів і зіткнення з поліцією.

Вранці 5 січня Токаєв відправив уряд у відставку, звинувативши його у створенні протестної ситуації. Але протести продовжилися і посилилися, зокрема в Алмати було захоплено та підпалено акімат (адміністрацію).

Токаєв підписав укази про запровадження режиму НС на всій території Казахстану. Крім того, Токаєв звернувся по допомогу до ОДКБ.