Рейтинг депозитних невдах: які банки стали лідерами по відтоку вкладів населення в 2014 році

Все про економіку та фінанси

У 2014 році був зафіксований найбільший в історії банківської системи України відтік депозитів населення.

При цьому чи не основним показником довіри/недовіри вкладників до конкретних фінустанов може слугувати, як видається, передусім, динаміка валютних вкладів населення. Ситуація з гривневими вкладами менш показова, оскільки під час девальвації вкладники переважно намагаються зняти гривневі заощадження, щоб конвертувати їх у валюту та захиститися таким чином від знецінення національної грошової одиниці (інше питання, що ажіотажний попит на валюту поглиблює падіння нацвалюти й, відповідно, збільшує збитки тих громадян, яким з різних причин оперативно не вдається отримати доступ до власних коштів, номінованих у гривні).

Але слід зважати й на те, що скорочення депозитного портфелю є не лише індикатором довіри/недовіри вкладників до спроможності банків своєчасно виконати свої зобов’язання. Торік актуалізувалося питання лояльності/нелояльності, зокрема, через суспільно-політичну призму, внаслідок чого під основним ударом опинилися «дочки» російських банків з держкапіталом (ВТБ Банк, Сбербанк Росії, «Промінвестбанк»), меншою мірою – приватний кіпрсько-"нібито-неросійський" «Альфа-Банк». І основна провина у цьому лежить на Кремлівському Навіженому.

Щоправда варто уточнити, що відчутно скоротився обсяг валютних вкладів українців і в дочірніх банків західних фінансових груп (Райффайзен Банк Аваль, Unicredit Bank – він же ПАТ «Укрсоцбанк», Укрсиббанк, ОТП Банк), до яких, здавалося б, могло бути й більше довіри (з точки зору їх здатності виконувати зобов’язання завдяки потенційній підтримці материнських структур), і, якщо хочете, «геополітичної» лояльності після Євромайдану.

Традиційно під сильним ударом опинилися банки з вітчизняним капіталом (з І групи це, передусім, «Дельта Банк» і банк «Надра», дещо менше це стосується ПУМБ, «Фінанси та Кредит», з Приватбанком – окрема історія). Причому слід не виключати, що нисхідна динаміка обсягу вкладів, принаймні, в «Надри» та «Дельти» могла бути ще інтенсивнішою, якби вони мали знову активніше повертати гроші вкладникам.

Дуже показово й те, що не витримали тест на довіру навіть державні «Укрексімбанк» та «Ощадбанк», а також квазідержавний («квазі-» - бо не на 100%) «Укргазбанк».

Власне, зі статистики НБУ випливає, що за підсумками минулого року жодний з 35 найбільших банків не уникнув відтоку валютних депозитів фізосіб. Жодний.

Серед фінустанов з І групи класифікації НБУ найбільші втрати у відсотковому вимірі (частка від портфелю) – у ВТБ Банку, Сбербанку Росії, банку «Надра», Укрсиббанку, Дельта Банку.

Щодо гривневих вкладів населення, то найбільше відповідний портфель у відсотковому вимірі скоротився в того ж таки ВТБ Банку, Сбербанку Росії, банку «Надра» й «Дельта Банку». Цю п’ятірку замикає «Промінвестбанк».

Нагадаємо, за даними НБУ, обсяг валютних вкладів фізосіб у всій банківській системі за минулий рік скоротився на 40,3%, а гривневих – на 23%.