Reuters: в ЄС не можуть домовитися про гарантії вступу для балканських країн

Все про економіку та фінанси

Європейський союз не може домовитися про гарантії майбутнього членства для шести балканських країн, повідомляє Reuters, констатує Liga.net.

Раніше їм обіцяли членство в ЄС.

ЄС планував на саміті з балканськими країнами повторити обіцянку, дану 18 років тому, про беззастережну підтримку європейської перспективи Сербії, Косово, Боснії і Герцеговини, Чорногорії, Албанії та Північної Македонії. Про це йдеться в проєкті декларації, який є в розпорядженні журналістів. Декларація повинна бути прийнята 6 жовтня 2021 року.

За словами чотирьох дипломатів, з цього питання було проведено як мінімум два раунди переговорів, але ніяких домовленостей досягти не вдалося.

За інформацією журналістів, багаті північні країни, такі, як Данія, Франція і Нідерланди, побоюються повторення ситуації із приєднанням Румунії та Болгарії в 2007 році і некерованою міграцією, яка налаштувала багатьох британців проти ЄС. Болгарія виступає проти приєднання Північної Македонії через мовну суперечку – в Софії вважають македонський регіональним варіантом болгарського.

Євросоюз не може домовитися про гарантії для балканських країн на тлі загострення ситуації між Косово і Сербією після заборони на в`їзд до Косово автомобілів із сербськими номерами. За словами високопоставленого дипломата ЄС, погіршення ситуації на Балканах пов`язане з втратою інтересу до регіону в столицях ЄС: "Вони повинні поводити себе погано, щоб їх помітили".

Країни, що виступають за розширення ЄС – Австрія, Італія, Хорватія, Словенія та країни Балтії – дорікають Німеччині і Франції за те, що ті не можуть чинити тиск на Болгарію і переконати її зняти вето, повідомляє Reuters.

8 травня 2021-го президент Латвії Егілс Левітс підписав декларацію про європейську перспективу України. Раніше аналогічні декларації підписали глави Литви і Польщі. Пізніше до них приєдналася Естонія.

Під час візиту президентки Естонії Керсті Кальюлайд до України для участі в саміті Кримської платформи вона заявила, що Україна, Грузія і Молдова не виконують критерії членства в Євросоюзі, і країнам може знадобитися 20 років, щоб вступити до ЄС.

За даними соцопитування групи Рейтинг, проведеного в серпні, на референдумі за членство України в ЄС проголосували б 64% українців.