Рахункова палата: пенсіонерам з окупованих територій заборгували 83 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Рахункова палата з посиланням на дані Пенсійного фонду констатує, що на початок 2021 року пенсіонерам з окупованих територій заборгували 83 млрд грн, з яких 11 млрд реально можуть бути витребувані особами, які перебувають на обліку на території, підконтрольній владі України, пише "БізнесЦензор".

Як зазначається, така заборгованість виникла через те, що протягом трьох років Уряд не затвердив порядок здійснення соціальних виплат громадянам з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Крім того, немає єдиного підходу до обліку страховими фондами сум невиплачених соцвиплат за минулий період. Такі борги погашаються лише за рішеннями судів і збільшують видатки фондів на судові витрати. У 2020 році такі витрати лише для ПФУ становили 1,1 млрд гривень.

Борги зі страхових виплат і витрат Фонду соцстрахування перед внутрішньо переміщеними особами на початок цього року становили 7,8 млрд грн, з них реальні – 0,8 млрд гривень.

Аналіз Рахункової палати також встановив, що протягом 2019–2020 років ВПО для покриття витрат на проживання отримали понад 6 млрд гривень. Проте до сьогодні механізм компенсації державою-агресором, зокрема прямих витрат ВПО, які виникли внаслідок вимушеного переміщення, та підготовки претензії України до Росії згідно з вимогами законодавства, не розроблений. Наразі такі витрати фінансуються за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів, а також коштів благодійної або міжнародної допомоги.

Аналіз показав, що у 2020 році порівняно з 2019 роком кількість сімей ВПО, які отримали адресну допомогу, збільшилась на 3,7% – з 164,8 тис. до 170,8 тис. сімей. При цьому середньомісячний розмір адресної допомоги на сім`ю зменшився на 2,8% – з 1512 грн до 1470 гривень. Проте розміри такої допомоги залишались вищими за середньомісячний обсяг витрат домогосподарств в Україні на житло та оплату комунальних послуг.

За даними Мінсоцполітики, за останні 5 років кількість ВПО, які перебувають на обліку, зменшилась майже на 12% – з 1,65 млн у 2017 році до 1,46 млн у 2021 році.