Радник Зеленського: ринок чекає оголошення щодо відстрочки виплат за зовнішнім держборгом

Все про економіку та фінанси

Радник президента Олег Устенко в інтерв`ю "РБК-Україна" таким чином прокоментував ймовірність реструктуризації зовнішнього боргу України:

"На мій погляд, після того, як ми отримаємо повністю грантову допомогу від наших союзників в розміри 5 млрд доларів на місяць, уявіть собі, що це трошки, м`яко кажучи, не дуже коректна ситуація: ти зараз береш кошти від платників податків, які тобі допомагають, які твої союзники, і частково, хоч і мало, але все одно віддаєш ці кошти приватним інвесторам, які вкладалися у твої цінні папери...

Я б не сказав, що це реструктуризація боргу, я б сказав, що це відстрочка по сплаті нашого державного і гарантованого державою боргу.

Якщо у перший-другий тиждень війни я вважав це недоцільно робити, тому що якщо ти робиш реструктуризацію, то закриваєш для себе зовнішні ринки запозичення капіталу. Але у нашому випадку, коли війна продовжується вже п`ятий місяць поспіль, коли точно невідомо, коли вона закінчиться, то хвилюватися з приводу того, що протягом наступного року або навіть двох років ти не зможеш вийти на зовнішні ринки запозичення капіталу, нелогічно.

У цьому році за нашим зовнішнім боргом, що буде включати і тіло кредиту, і відсотки по цих кредитах, ми маємо виплатити 3 млрд доларів - це не така велика сума. І ми можемо це зробити, і вже половину все одно виплатили. З моєї точки зору, ми маємо торпедувати це питання, ми маємо поставити на паузу всі наші виплати по зовнішніх боргах. У нас є дві можливості, як це зробити.

Перша можливість – сказати, що ми це відстрочуємо на певний період часу, скажімо, на два роки, а потім почнемо обслуговування наших зовнішніх боргів.

Друга можливість – сказати, що ми не виплачуємо і ставимо на паузу всі наші виплати, але не даємо чіткого часового орієнтиру. Після того, як війна закінчується, ми беремо ще два роки, і після цього починаємо обслуговування і сплачування наших зовнішніх боргів. Чому два роки? Бо за два роки наша економіка зможе повернутися на довоєнний рівень. Я думаю, що і перший, і другий варіант робочі, і треба над цим активно працювати.

До речі, ринок, на мій погляд, вже чекає, що ми маємо зробити оголошення з цього приводу.

Це буде розцінено як реструктуризація нашого боргу".

Щодо співпраці з МВФ Олег Устенко зазначив таке:

"Це знаходиться в постійному обговоренні. Я би не сказав, що це критично необхідно зараз. Коли ти маєш можливість фінансуватися за рахунок союзників, то додаткове відкриття програми з МВФ, я б вважав недоцільним.

Все ж таки теж не забувайте, що МВФ працює в країнах, які не знаходяться у стані війни. Ми, до речі, і з ними консультуємося постійно з приводу проблематики, пов`язаною з поточною економічною ситуацією, ми проводимо консультації з усіма нашими союзниками.

Я бачу багато ризиків, пов`язаних не з програмою, а з комунікаціями з міжнародними інституціями. Проблема, на мій погляд, може полягати в тому, що там (в МВФ, - ред.) в раді директорів є росіяни. Частково інформація, яку ми надаємо МВФ та іншим нашим партнерам і союзникам, вона є більш ніж чутливою. Чи хочемо ми ділитися нею в такому обсязі і при такому розкладі, який зараз існує? Тут у мене є побоювання.

Це відноситься і до багатьох інших таких інституцій начебто дуже поважних, де можуть бути інфільтровані російські агенти. Це не означає, що інституція непотрібна або не треба з нею працювати, але побоювання такого плану є. Але теж зрозуміло, що ситуація відразу буде змінена, коли мир прийде на нашу землю".