Рада НБУ оголосила догану і висловила недовіру Рожковій та Сологубу

Все про економіку та фінанси

Рада НБУ повідомляє, що 2 жовтня відбулося її засідання, на якому було розглянуто низку організаційних, фінансових та кадрових питань.

Як зазначається, "за порушення розпорядчих актів НБУ, Кодексу етики працівника НБУ, правил внутрішнього розпорядку для працівників НБУ, порушення вимог КЗпП України", Рада вирішила:

- оголосити догану першому заступнику голови НБУ Катерині Рожковій та заступнику глави НБУ Дмитру Сологубу;

- висловити недовіру К. Рожковій та Д. Сологубу. 

P.S.

Згідно з законом "Про Національний банк України", Рада НБУ призначає на посади та звільняє з посад першого заступника та заступників голови Нацбанку за поданням голови НБУ.

У законі прописано, що Рада НБУ "оцінює діяльність Правління Національного банку щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики та з інших питань, рішення щодо яких є обов’язковими для Правління Національного банку".

Законом визначено, що глава НБУ має п’ятьох заступників, у т.ч. одного першого заступника, які призначаються на посади та звільняються з посад Радою Національного банку за поданням голови НБУ.

Відповідно до закону, заступник голови НБУ звільняється з посади у таких випадках:

1) закінчення строку повноважень;

2) подання заяви про звільнення за власним бажанням із зазначенням аргументів такого рішення;

3) набрання законної сили обвинувальним вироком суду;

4) на підставі рішення суду про визнання особи недієздатною;

5) втрати бездоганної ділової репутації;

6) встановлення факту надання недостовірних відомостей при призначенні на посаду заступника голови НБУ;

7) смерті або на підставі рішення суду про визнання в установленому порядку особи безвісно відсутньою чи про оголошення особи померлою;

8) невиконання посадових обов’язків, у тому числі за станом здоров’я, протягом більш як чотири місяці поспіль;

9) виникнення обставин, що виключають можливість особи бути заступником голови Національного банку.

P.P.S.

Згодом член Ради НБУ Василь Горбаль зазначив, що рішення про "висловлення недовіри Катерині Рожковій було прийнято майже одноголосно" (цитата).

"Ті, хто утримались, мали зауваження тільки до формулювань", - заявив член Ради НБУ.

За його словами, відповідне рішення щодо Катерини Рожкової, а також Дмитра Сологуба "було пов’язано з нещодавніми публічними виступами Сологуба і Рожкової" (цитата).

Згодом Катерина Рожкова заявила, що йдеться про її коментарі та коментарі Дмитра Сологуба для видання KyivPost.

"Нічого крамольного, що б йшло у розріз з «генеральною лінією партії», не озвучувалося. Ми казали, що незалежність НБУ - це про колегіальність. Що новій команді треба трохи часу, щоб спрацюватися. І все у такому дусі", - сказала перший заступник глави НБУ.

За її словами, Рада НБУ прийняла рішення "за закритими дверима, без пояснення причин та заслуховування сторін" (цитата).

"Залишимо юристам оцінку правових наслідків і наявність у Ради НБУ повноважень для ухвалення таких рішень", - додала Катерина Рожкова.

Пізніше Дмитро Сологуб зазначив, що отримав догану в т.ч. за інтерв`ю для агентства "Інтерфакс-Україна".

Член Ради НБУ Віталій Шапран у коментарі для "Радіо Свобода" зауважив, що висловлення недовіри не передбачає усунення чи звільнення Рожкової і Сологуба.

«Ми висловили свою позицію як громадяни, як члени Ради, що ми їм зараз не довіряємо. Але якщо вони зміняться, будуть шукати наших голосів, будуть працювати, підійдуть до нас, пояснять свою позицію, наприклад, то все можливо надалі. Може, фаза пошуку діалогу перейшла в досить гостру ситуацію, але це далеко від тієї ганебної практики, яка в нас була в минулому», – додав Шапран.