Путін підписав указ про розрахунки в рублях при експорті газу до країн Заходу

Все про економіку та фінанси

Російський президент Владімір Путін оголосив, що підписав указ про переведення розрахунків за газ в рублі з країнами, які сама Росія визначає "недружніми". Згідно з указом, покупцям російського газу потрібно буде відкривати рублеві рахунки в російських банках вже з 1 квітня, пише "БізнесЦензор" з посиланням на російський "Інтерфакс".

"Чинні контракти на постачання газу будуть зупинені, якщо покупці з недружніх країн не виконають нових умов оплати", – заявив Путін.

Прес-секретар президента РФ Дмітрій Пєсков уточнював, що нові правила оплати не почнуть діяти з 31 березня, оскільки "оплата та постачання – це розтягнутий у часі процес".

Раніше російське видання "Коммерсант" зазначало, що оплата за постачання газу за довгостроковими контрактами "Газпрому" у березні має бути проведена саме 1 квітня.

За даними джерел видання, "Газпром" опрацьовує можливість повної зупинки постачання газу "недружнім країнам" і оцінює наслідки такого кроку.

30 березня офіційний представник уряду ФРН Штеффен Гебештрайт заявив, що Німеччина продовжить оплачувати постачання газу з Росії у євро чи доларах, як це передбачено в контрактах. Це питання обговорювалося під час телефонної розмови канцлера Німеччини Олафа Шольца та президента Росії Володимира Путіна.

Як заявив представник німецького уряду, Путін повідомив канцлерові, що з 1 квітня постачання газу мають оплачуватись у рублях, але при цьому «для європейських партнерів за договорами нічого не зміниться».

Представник канцлера описав схему, запропоновану Путіним, так: «платежі, як і раніше, відправлятимуться в євро і, як завжди, переводитимуться до «Газпромбанку», на який санкції не поширюються. Потім банк конвертує гроші в рублі». Він зазначив, що Шольц під час розмови з Путіним попросив викласти цю пропозицію письмово. У повідомленні Кремля про розмову йдеться, що обговорення теми буде продовжено, подробиці не наводяться.

Як повідомлялося, раніше країни Євросоюзу та "Великої сімки" заявили, що не платитимуть за російський газ рублями на вимогу Путіна, оскільки це порушує умови переважної більшості чинних контрактів.

Пєсков заявляв, що Росія не постачатиме газ в Європу, якщо європейські покупці відмовляться платити за нього в рублях, як цього забажав Владімір Путін.

Минулого тижня президент Росії Владімір Путін доручив доручив уряду, ЦБ РФ та "Газпрому" до 31 березня перевести розрахунки щодо газу з "недружніми країнами".

РФ наразі експортує газ на суму майже $10 млрд на місяць (сумарний виторг від експорту газу в січні 2022 року склав рекордні $9,75 млрд). "Газпром" у січні експортував до групи "недружніх" країн 7,146 млрд куб. м газу на $5,99 млрд. Вибірка охоплює постачання російського газу до 20 країн: Австрія, Болгарія, Швейцарія, Чехія, Німеччина, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Греція, Хорватія, Угорщина, Італія, Литва, Латвія, Македонія, Нідерланди, Польща, Румунія та Словаччина.