ПУМБ покрив резервами 23,4% корпоративних кредитів

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності банку ПУМБ, за підсумками 9 місяців-2016 він задекларував прибуток 276,4 млн грн (за три квартали минулого року – збиток 714 млн грн).

Чисті процентні доходи банку склали 1,5 млрд грн (торік – 1,66 млрд грн), відрахування в резерв під знецінення кредитів – 977 млн грн (торік – 3 млрд грн).

Кредитний портфель ПУМБ «стиснувся» до 25,28 млрд грн (з 26,29 млрд грн на початок року); обсяг коштів в інших банках – збільшився до 6,07 млрд грн (з 4,28 млрд грн); портфель ОВДП – до 4,43 млрд грн (з 171,2 млн грн); обсяг депозитних сертифікатів НБУ впав до 0 (з 2,14 млрд грн). Це відбулося на фоні зростання коштів клієнтів до 31,08 млрд грн (з 27,58 млрд грн).

Статутний капітал банку лишився незмінним (3,29 млрд грн).

На кінець вересня резерви банку ПУМБ покривали кредитний портфель корпоративних клієнтів на 23,4% (на початок року – 20,6%), а фізосіб – на 53,9% (на початок року – 41,4%). Зауважимо, що в частини банків з ТОП-10 відповідні показники вищі, в частини - нижчі.

Як писав Finbalance, глава правління банку ПУМБ Сергій Черненко на початку квітня визнавав, що цей банк взяв зобов’язання перед НБУ до 01 вересня збільшити капітал на 1,28 млрд грн. «Це може бути як пряме збільшення капіталу, так і кошти, отримані в результаті роботи з проблемною заборгованістю, - уточнював С. Черненко. - У Нацбанк необхідно було подати лист, підписаний акціонерами, в якому вони беруть на себе такі зобов`язання. Такий лист є».

01 вересня прес-служба банку ПУМБ повідомляла, що 31 серпня він передав у Нацбанк пакет документів, що «підтверджують виконання програми докапіталізації в повному обсязі шляхом внесення додаткових застав за проблемними кредитами, а також погашення частини кредитного портфеля» (цитата).

Про результати розгляду Нацбанком документів ПУМБ не повідомлялося.

Кредити пов`язаним особам

За неофіційними даними, значення нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (має бути не більше 25% регулятивного капіталу) у банку ПУМБ на кінець І кварталу в кілька разів перевищувало капітал банку. При цьому, за вказаною неофіційною статистикою, регулятивний капітал банку ПУМБ на 01.04.2016 був 2,32 млрд грн.

Глава правління банку ПУМБ Сергій Черненко в одному з інтерв`ю визнавав, що у фінустанови «є порушення нормативу по пов’язаним особам», і повідомляв, що «Нацбанк затвердив трирічний графік зниження частки кредитів пов’язаним особам», який ПУМБ має намір «чітко дотримуватися». Разом з С. Черненко не уточнював конкретне значення нормативу.

На кінець ІІІ кварталу-2015 ПУМБ у своїй звітності наводив показник 19,68%. Однак, судячи з усього, банк поступово погіршує оцінку, як це зрештою роблять й окремі учасники банківського ринку.

«У 2015 році змінилися законодавчі вимоги, які розширили перелік критеріїв визнання операцій з пов`язаними особами. Через це у нас були довгі переговори з Нацбанком щодо того, хто підпадає під це формулювання. Згідно з новим розумінням НБУ, бізнес-партнери акціонерів, по суті, підпадають під категорію пов`язаних осіб. Ми розуміємо, що у таких гігантів, як "Метінвест" або "ДТЕК" дуже багато партнерів», - констатував С. Черненко.

У травні 2015 року (коли ще діяли «старі» правила оцінки інсайдерських кредитів) заступник голови правління ПУМБ Федот Єременко в коментарі для Finbalance зазначав, що ПУМБ «не кредитує підприємства ДТЕК і Метінвест як в силу обмеження кредитування інсайдерів, так і у зв`язку з тим, що ці холдинги орієнтовані на залучення фінансування на зовнішніх ринках».

У контексті слів С. Черненка про кредитування партнерів акціонера додамо, що, як писав Finbalance, банк ПУМБ намагався стягнути, зокрема, 1,15 млрд грн з торгової мережі "Амстор", яку контролює Вадим Новинський - молодший партнер Ахметова по "Метінвесту".

У звітності за 2015 рік, підготовленій за міжнародними стандартами фінзвітності, банк ПУМБ констатував, що «при розгляді кожного можливого випадку відносин з пов’язаними особами до уваги береться суть цих відносин, а не лише юридична форма».

Згідно зі звітністю ПУМБ в частині операцій з пов`язаними особами, на кінець вересня-2016 борг підприємств, що перебувають "під спільним контролем" становив 1,62 млрд грн, натомість обсяг їх коштів у банку складав 6,57 млрд грн (раніше повідомлялося, що кошти в ПУМБ тримав, зокрема, ДТЕК, - ред.).