Промінвестбанк у І кварталі отримав збиток 2,38 млрд грн і втратив 27% коштів клієнтів

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності Промінвестбанку, в І кварталі він зафіксував збиток 2,38 млрд грн., тоді як за аналогічний період минулого року він становив 3,51 млрд грн (загалом у 2015 році був збиток 20,3 млрд грн; у 2014 році - 5,95 млрд грн).

Чисті процентні доходи банку в січні-березні склали 359,8 млн грн. (у І кварталі-2015 – 513,15 млн грн). Відрахування в резерв під зменшення корисності кредитів були лише 110,05 млн грн, тоді як за аналогічний період минулого року – 3,89 млрд грн. Ключова причина негативного фінрезультату – курсові різниці, які склали «мінус» 2,4 млрд грн. (у І кварталі-2015 було 185,1 млн грн).

Власний капітал банку на кінець березня – 5,35 млрд грн, тоді як на початок був він був від’ємним на рівні 12,27 млрд грн. Обсяг активів становив 39,3 млрд грн; обсяг зобов`язань - 33,9 млрд грн (галузеву структуру кредитного і депозитного портфелю див. нижче в таблицях).

Чистий відтік грошових коштів від операційної діяльності в січні-березні склав 3,7 млрд грн.

Обсяг коштів клієнтів у Промінвестбанку в І кварталі впав на 4,69 млрд грн., або на 27,3% - до 12,47 млрд грн.

Обсяг грошових коштів та їх еквівалентів у фінустанови впав у 4,6 разів, або на 3,1 млрд грн – до 854,3 млн грн.

На кінець березня балансова вартість активів Промінвестбанку, розташованих у Криму або пов’язаних з ним в інший спосіб, становила 1,64 млрд грн. (4,2% від загальної балансової вартості). А активів, розташованих в окремих районах Донецької і Луганської областей або зв’язаних з ними в інший спосіб, - 5,16 млрд грн. (1,3% від загальної балансової вартості активів).

Як констатується в звітності, Промінвестбанк розробив програму з підвищення капіталізації, яка передбачає збільшення статутного капіталу на суму не менше, ніж 21 млрд грн в 2016 році та не менше, ніж на 2,53 млрд грн у 2017 році за рахунок внесків материнського банку.

Правління НБУ 26 лютого погодило програму капіталізації. На 31 березня 2016 року акціонерний капітал банку був збільшений на 19,999 млрд грн [за рахунок конвертації в "статутник" раніше отриманих кредитів, - ред.], що «дало змогу банку виконувати вимоги НБУ щодо нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу» (цитата). Одночасно банк погасив зобов’язання перед материнським банком на 19,999 млрд грн., що, як зазначається, дозволило йому вирішити питання розриву ліквідності в періоді «до 1 року».

«Керівництво банку розробляє короткостроковий план строком на 180 днів, який передбачає можливість залучення фінансування та продаж частини активів банку, та фінансову модель діяльності строком на 12 місяців для залучення довгострокового міжбанківського фінансування», - констатується в документі.

Відповідно до звітності Промінвестбанку, в І кварталі його борг перед НБУ збільшився до 467,6 млн грн. з 199,9 млн грн.

Як зазначається в документі, в березні Промінвестбанку отримав від НБУ два кредити – на 267,9 млн грн та 200 млн грн.

Зауважимо, що про перший кредит НБУ офіційно повідомляв. Про другий – ні (точніше про те, що таке фінансування надавалося саме Промінвестбанку). Або це тому, що Нацбанк не захотів/не вважав за потрібне це зробити, або тому, що відповідна позика надавалася на строк менше 30 днів.

Як зазначає Промінвестбанк, один кредит забезпечений іноземною валютою у сумі 10 млн євро, мав фіксовану процентну ставку 22,21% і підлягав погашенню в квітні 2016 року. Другий кредит забезпечений ОВДП зі справедливою вартістю 228,5 млн грн з фіксованою процентною ставкою 23,01% і підлягав погашенню у квітні 2016 року. Чи були здійснені відповідні платежі, Промінвестбанк у звітності не уточнює.

У грудні 2015 року банк отримав кредит від НБУ на суму 200 млн грн. і він був погашений в березні 2016 року, зауважив Промінвестбанк.

Довідково

Новий глава російської держкорпорації «Внєшекономбанк» (мажоритарний акціонер «Промінвестбанку») Сергій Горьков визнавав, що НБУ присвоїв «Промінвестбанку» статус проблемного. Також С. Горьков повідомляв, що ВЕБ веде попередні переговори про продаж ПІБа.

Банкір запевняв, що ВЕБ має намір надати ліквідність для «Промінвестбанку» в поточному році, не уточнивши, про яку суму йдеться. «Але можу сказати, що він [обсяг ліквідності, - ред.] буде достатньо суттєвим для банку й дозволить нормалізувати ситуацію з ліквідність», - запевнив банкір. Також він інформував, що йдуть перемовини з НБУ щодо залучення рефінансування.

Співвідношення резервів Промінвестбанку до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 29,6%, по фізособам - 102,9%. За даними Fitch, на кінець І кварталу 2015 року в ПІБа частка NPLs (кредити з прострочкою більш ніж 90 днів) і реструктуризованих позик складала близько 92% кредитного портфелю.

Про судові претензії Промінвестбанку на суму близько 10 млрд грн до підприємств, прямо та опосередковано пов`язаних з групою "Альтком", читайте тутПро спроби "Промінвестбанку" стягнути 1,3 млрд грн з групи "АВК" - див. тутмільярдні борги з азотних підприємств Д. Фірташа - тут1,1 млрд грн з агрохолдинга "Мрія" - тут; майже 900 млн грн з "Консоля" "спікера" "держради" окупованого Криму Константинова - тут; майже 35 млн дол у групи Кауфмана-Грановського - тут; 55 млн грн з машинобудівного холдингу Ахметова - тут; 160 млн з компанії Клюєвих - тут.

Як писала російська газета "Ведомости", лютневої докапіталізації на $800 млн може бути недостатньо для порятунку Промінвестбанку.

За даними джерел видання, Промінвестбанку потрібна додаткова ліквідність для підтримки операційної діяльності, розповідають вони. Бракує банку і капіталу, продовжує один з них: в минулому році НБУ вимагав донарахувати понад $1 млрд резервів, а на початку лютого, за словами двох співрозмовників «Ведомостей», повідомив Промінвестбанк про можливе визнання його неплатоспроможним.

За даними джерел "Ведомостей", щоб виконати вимогу, Промінвестбанку необхідна докапіталізація на $100 млн до 1 вересня і ще $100 млн в 2017 р., а з урахуванням необхідності донарахування резервів за активами в Донецькій і Луганській областях до 100% і до 50% в материковій частини України сума може зрости до $650 млн.

Як відомо, російський «Внєшекономбанк» сам знаходиться в скрутному становищі. Російська влада шукає різні варіанти для його підтримки. За різними оцінками може йтися про необхідну суму 1,5 трлн рублів. За таких умов, зрозуміло, підтримка ВЕБом української «дочки» особливо непросте для нього завдання.