Промінвестбанк списує власнику Платинум Банку борг майже на $30 млн

Все про економіку та фінанси

01 грудня Господарський суд Одеської області – в рамках розгляду позову Промінвестбанку до ТОВ «Брістоль-Красная» про стягнення 29,15 млн дол та 122,1 млн грн (як з поручителя за договором про відкриття невідновлювальної кредитної лінії №04-02-08/168 від 22.09.2010, укладеного з ТОВ «Л.А.Р.К.»)задовольнив заяву банку та замінив позивача (банк) на його правонаступника – ТОВ «Фінансова компанія «БІЗНЕСФІНАНС».

Згідно з судовими матеріалами, 27.10.2016 між Промінвестбанком і ТОВ «Фінансова компанія «БІЗНЕСФІНАНС» було укладено договір відступлення прав вимоги №39/359, за яким Промінвестбанк відступив для ТОВ «Фінансова компанія «БІЗНЕСФІНАНС» усі належні права вимоги за кредитним договором № 04-02-08/168 від 22.09.2010. Суду було надано виписку по особовим рахункам за 27.10.2016, згідно з якою ТОВ «Фінансова компанія «БІЗНЕСФІНАНС» сплатила на користь Промінвестбанку 166,3 млн грн.

Іншою ухвалою від 01 грудня Госпсуд Одеської області припинив провадження у вказаній справі, прийнявши відмову ТОВ «Фінансова компанія «БІЗНЕСФІНАНС» від позову та відмову ТОВ «Брістоль-Красная» від зустрічних позовів – про визнання поруки припиненою і про зобов’язання здійснити перерахунок.

За даними держреєстру, засновником ТОВ «Брістоль-Красная» є ТОВ «Фіорандо-Інвест», засновники якого в свою чергу є ТОВ «Л.А.Р.К.» та кіпрська "Фіорандо Трейдінг Лтд". Засновник ТОВ «Л.А.Р.К.» - ТОВ "Вертекс Юнайтед", засновниками якого в свою чергу є Борис Кауфман та кіпрська «Уайарес Ентерпрайсіз Лтд».

Борис Кауфман – один із засновників інвестиційної компанії Vertex United, яка управляє в т.ч. активами готельного напряму («Брістоль», «Лондонська», «Президент-Готель»). Його партнер – Олександр Грановський.

Також Б. Кауфман є одним з власників дистриб`ютора тютюнових виробів – TEDIS Ukraine (раніше називалася «Мегаполіс-Україна»).

Щодо ТОВ «Фінансова компанія «БІЗНЕСФІНАНС». За даними держреєстру, засновником цієї компанії є кіпрська HOVENIA TRADING LIMITED, а кінцевим бенефіціаром – Гіоргос Харалампус.

Як писав Finbalance, ТОВ «ФК Бізнесфінанс» фігурувало в матеріалах кримінального провадження №42016000000000885. Згідно з ухвалою Печерського райсуду м. Києва від 18 серпня, за даними слідчих Нацполіції, «службові особи «Платинум Банку» здійснили розтрату і заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем, уклавши у період з грудня 2013 року по лютий 2014 років кредитні договори з компаніями ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «Кодос Інвест», ПП «Логістик Транс», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Ошер», ТОВ «ФК «Реал-Інвест» та ТОВ «ФК Бізнесфінанс», службові особи яких підконтрольні пов`язаним з цим банком особам і мають ознаки фіктивності, без наміру виконання вказаними суб`єктами підприємницької діяльності зобов`язань за цими договорами, спричинивши шкоду банку в особливо великих розмірах на загальну суму понад 1,1 млрд. грн.».

Нагадаємо, нинішній заступник глави правління НБУ Катерина Рожкова ще торік була в.о. глави правління Платинум Банку. Членом правління цієї фінустанови, заступником глави правління вона була призначена в листопаді 2013 року на фоні зміни складу акціонерів банку (до слова, це відбулося за участі групи ICU, співвласницею якої до призначення главою Нацбанку була Валерія Гонтарева). К. Рожкова до переходу в Платинум Банк з 2010 року працювала заступником глави правління Фінбанку.

Ще такий штрих. Частина зі згаданих вище компаній – а саме TOB «Стратагема-Інвест», TOB «Тітан-Південь», TOB «Кодос Інвест» - фігурувала в матеріалах ще одного кримінального провадження - №32015210000000119. Згідно з ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 липня, за даними слідчих ДФС, «службові особи TOB «ТК «Мегаполіс Україна», з метою виведення коштів з підприємства і уникнення їх оподаткування перераховували кошти під виглядом поворотної фінансової допомоги на підприємства з ознаками фіктивності на суму 1 072,07 млн. грн., а саме: TOB «Ароллан», TOB «Стратагема-Інвест», TOB «Тітан-Південь», TOB «Лавика», TOB «Кодос Інвест», TOB «Амкодор», TOB «Північно-Східна Добувна Компанія».

На початку серпня Б. Кауфман звернувся до НБУ за дозволом на придбання 75%+1 акція «Платинум Банку» (за неофіційними даними, він має вплив на цю фінустанову з 2013 року, коли відбулася зміна власників). У середині листопада НБУ опублікував оновлену структуру власності Платинум Банку станом на 11 жовтня, в якій констатується, що Борис Кауфман «здійснює значний вплив на управління та діяльність банку та є власником істотної участі в банку незалежно від формального володіння» (щоправда, на думку звільненого з Нацбанку високопосадовця, це все одно далеко не гарантує успішність юридичних претензій до Б. Кауфмана в разі банкрутства Платинум Банку, - ред.).

У травні директором департаменту банківського нагляду НБУ стала Наталія Дегтярьова, яка до цього очолювала департамент внутрішнього аудиту Промінвестбанку.

Напрям банківського нагляду в НБУ курує Катерина Рожкова – заступник глави НБУ, яка ще торік була в.о. глави правління «Платинум Банку», а в 2010-2013 рр. – заступником глави правління Фінбанку (у цей же період серед акціонерів Фінбанку був у т.ч. Б. Кауфман, наразі Фінбанк контролює його партнер О. Грановський).

У серпні НБУ погодив на посаду глави правління Промінвестбанку Андрія Рожка, який у 2008-2012 рр. був главою правління Фінбанку (тобто працював у т.ч. з К. Рожковою).

Як відомо, і Платинум Банк, і Фінбанк перебувають в непростому фінансовому становищі й потребують докапіталізації.

Російська держкорпорація «Внєшекономбанк» заявляла про намір продати Промінвестбанк (який теж у "делікатному" стані) до кінця поточного року.

За неофіційними даними джерел журналіста Олександра Дубінського, афілійовані з Б. Кауфманом компанії розглядали можливість придбання Промінвестбанку (офіційних підтверджень цієї інформації не було).

Згадана на початку матеріалу угода щодо продажу Промінвестбанком права кредитної вимоги до структур Б. Кауфмана, принаймні, частково могла б зменшити його інтерес до Промінвестбанку (якщо в нього дійсно було/є не тільки бажання, а й фінансова можливість придбати цю фінустанову та втримати її на плаву).

P.S. Збиток Промінвестбанку за 9 місяців склав 4,1 млрд грн (торік у цей же період було 13,2 млрд грн), у т.ч. в ІІІ кварталі – 1,03 млрд грн (у ІІІ кварталі-2015 – 5,46 млрд грн). Збиток Промінвестбанку за весь 2015 рік сягнув 20,27 млрд грн (це був найгірший показник у системі), тоді як у 2014 році – 5,95 млрд грн.