Промінвестбанк хоче стягнути з компаній Ахметова 55 млн грн.

Все про економіку та фінанси

Господарський суд Донецької області розглядає позов Промінвестбанку до компаній, які представляють Corum Group (до грудня 2013 року вона називалася «Гірничі машини») – машинобудівний підрозділ холдингу СКМ Р. Ахметова. Ця група займається в т.ч. експертизою в гірничодобувному бізнесі. Так ось, українська «дочка» російського Внєшекономбанку хоче стягнути заборгованість за кредитним договором від 30.05.2013 року в сумі 179,2 млн руб. та 1,4 млн грн. (сукупно це приблизно 55 млн грн).

Відповідно до матеріалів справи, позичальником було ПАТ "Корум Україна", а поручителями – ПАТ "Горлівський машинобудівник; ТОВ "Уктрансмаш"; ПАТ "Донецький енергозавод"; ПАТ "Дружківський машинобудівний завод"; ПАТ "Донецькгірмаш"; ТОВ "Гірничі машини - Дружківський машинобудівний завод"; ТОВ "Корум Донецький енергозавод"; ТОВ "Корум Донецькгірмаш"; ТОВ "Корум Горлівський машинобудівний завод".

При цьому деякі поручителі подали зустрічні позови до Промінвестбанку про визнання припиненими договорів поруки.

Нагадаємо, нещодавно Finbalance писав про те, що інший банк з російським капіталом – Сбербанк – намагається відсудити в Corum Group 442 млн грн.

Згідно з інформацією на офіційному сайті СКМ, два заводи, що входили раніше до складу машинобудівного холдингу Corum, – «Корум Горлівський машинобудівний завод» і «Корум Донецькгірмаш» – були захоплені в серпні 2014 року. Третє підприємство – «Корум Донецький енергозавод» – у грудні 2014 року.

«З того часу компанія Corum не контролює ці виробничі майданчики. Частина устаткування і комплектуючі були евакуйовані з «Корум Горлівський машинобудівний завод», сьогодні вони задіяні на альтернативних складальних майданчиках на харківському заводі компанії «Корум Світло шахтаря», а також на «Корум Криворізький завод гірничого обладнання» і складальному виробництві у м. Дружківка», - констатують в СКМ.

За даними Corum Group, за підсумками січня-вересня 2015 року в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року, її консолідована виручка знизилася на 5% і склала 1,2 млрд грн. Як пояснювали в групі, зниження виручки пов`язане зі збереженням тенденції скорочення інвестиційних програм видобувних компаній і звуженням внутрішнього та зовнішнього ринків. Частка експорту зросла на 11% і досягла позначки - 32%. Зростання показника відбулося за рахунок відвантажень до В`єтнаму, Білорусі, Казахстану й Росії.

Борги СКМ

Борги ДТЕК. У лютому 2015 року агентство Reuters повідомляло, що російський Сбербанк (материнська структура вказаного вище банку, що працює на українському ринку) консолідовує на своєму балансі кредити ДТЕК – енергетичного підрозділу СКМ. Йшлося, зокрема, про придбання суми участі Sberbank (Switzerland) в синдикованому кредиті DTEK Holdings Limited на 11,9 млн евро. «Ми знімаємо потенційні ризики зі швейцарської «дочки», консолідовуючи борг холдинга на балансі головного банку», - зазначав фіндиректор Сбербанку Олександр Морозов, відмовляючись від більш детальних коментарів.

У 2012 році компанія ДТЕК залучила синдикований кредит на 416 млн євро, з яких 135 млн євро мало бути повернено в жовтні 2015 року, решта – в 2017 році. В угоді брали участь чотири банки: Sberbank CIB, Газпромбанк, ING Bank і UniCredit Bank Austria. Як повідомлялося, дата погашення холдингу перед швейцарською «дочкою» Сбербанка – жовтень 2017 року.

Крім того, у 2013 році ДТЕК залучив синдикований кредит на 375 млн дол., з яких 152,5 млн дол. має бути погашено в серпні 2016 році, решта – в 2018 році.

Як писало агентство Reuters у листопаді 2015 року з посиланням на джерела на банківському ринку, перемовини ДТЕК з кредиторами щодо реструктуризації боргів на 3 млрд дол. йдуть не дуже добре і навіть заходять в глухий кут.

Близько третини зобов’язань ДТЕК складають єврооблігації, решта – переважно позики банків, зокрема, голландського ING, італійського UniCredit, австрійських Erste Bank і Raiffeisen Bank, російські Сбербанк та Газпромбанк.

До жовтня 2015 року компанія планувала підписати з банками угоду про відстрочку виплати більшої частини боргу.

Торік у квітні ДТЕК мав погасити євробонди на 200 млн дол. Однак домовився про їх обмін на нові папери з погашенням у 2018 році та відшкодуванням у розмірі 20% від номіналу.

На 2018 рік припадає погашення євробондів на 750 млн дол.

Борги Метінвесту. У квітні 2015 року «Метінвест» – гірничо-металургійний підрозділ СКМ – оголосив, що знаходиться в стані дефолту.

У червні кредитори дали згоду на відмову від свого права висувати вимоги у зв`язку з випадками дефолту до 31 січня 2016 року. Також власники облігацій із погашенням у 2015 році погодили продовження терміну їх погашення з 20 травня 2015 до 31 січня 2016 року в обмін на грошову виплату 25% від номіналу облігацій у липні 2015 року.

Серед кредиторів «Метінвесту» - Deutsche Bank, ING, Natixis, Portigon, UniCredit, Erste, BNP Paribas, Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Raiffeisen Bank International, Rabobank, Credit Suisse.

У вересні держателі понад 50% облігацій Metinvest B.V. з термінами погашення в 2016, 2017 і 2018 роках створили спецкомітет.

У листопаді Reuters повідомляло, що переговори «Метінвесту» з кредиторами щодо реструктуризації боргу на 3 млрд дол йдуть «повільно і погано». За словами одного зі співрозмовників агентства, власники компанії заблокували варіант угоди, який був досягнутий.

Зауважимо, що в травні 2015 року перший заступник голови правління російського Сбербанку Максим Полєтаєв заявляв, що фінустанова готує реструктуризацію кредитів групи «Метінвесту».

До слова, блокуючий пакет в «Метінвесті» (25%+1 акція) після викупу частки в спадкоємців В. Бойка контролює Смарт-Холдинг Вадима Новинського.

Банк ПУМБ. Наприкінці 2014 року банку ПУМБ, мажоритарним акціонером якого, як і ДТЕК та Метінвест, є Р. Ахметов, також довелося йти на реструктуризацію єврооблігацій на 250 млн дол.

У коментарі для Finbalance заступник голови правління ПУМБ Федот Єременко запевняв, що ПУМБ не кредитує підприємства ДТЕК і Метінвест.

Фінансовий стан Промінвестбанку

За даними АУБ, збиток "Промінвестбанку" за 11 місяців-2015 склав 6,33 млрд грн. За підсумками 2014 року він задекларував збиток 3,45 млрд грн за нацстандартами фінзвітності та 5,95 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.

Співвідношення резервів до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 29,6%, по фізособам - 102,9%. Разом з тим, за даними Fitch, на кінець І кварталу 2015 року в ПІБа частка NPLs (кредити з прострочкою більш ніж 90 днів) і реструктуризованих позик складала близько 92% кредитного портфелю. На кінець вересня значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 7,05% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).

У ІІ-ІІІ кварталі 2015 року статутний капітал Промінвестбанку збільшився на 10,8 млрд грн – до 19 млрд грн.
Судячи з усього, докапіталізація відбувається переважно за рахунок конвертації кредитів, раніше отриманих від материнської структури (тобто без фактично нових грошових вливань).

Наразі «Внєшекономбанк» перебуває в скрутному фінансовому становищі. Потреба в його докапіталізації може сягати 1,5 трлн рублів. Наймовірніший варіант її проведення – випуск урядом Росії держоблігацій (ОФЗ).

Про спроби "Промінвестбанку" стягнути 8,7 млрд грн з компаній, прямо та опосередковано пов`язаних з групою "Альтком" читайте тут; мільярдні борги з азотних підприємств Д. Фірташа - тут; 1,35 млрд грн з кондитерської групи "АВК" - тут; 1,1 млрд грн з агрохолдинга "Мрія" - тут.

Finbalance