Прокуратура: "УПБ" імітував отримання коштів від покупців його нерухомості

Все про економіку та фінанси

25 листопада Шевченківський райсуд м. Києва задовольнив клопотання прокуратури м. Києва в рамках кримінального провадження №12015100000000616 й надав тимчасовий доступ до завіреної копії аудиторського звіту (з додатками), підготовленого ТОВ «Інтер-Аудит» щодо господарської діяльності «Українського професійного банку», який знаходиться в розпорядженні цієї фінустанови.

Як зауважується в ухвалі суду, за даними досудового слідства, службовими особами ПАТ «Український професійний банк» в кінці травня 2015 року, «діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, всупереч інтересам юридичної особи приватного права та всупереч встановленим постановою Національного банку України від 30.04.2015 №293/БТ обмеженням в діяльності банку щодо відчуження майна», прийнято незаконні рішення продати нерухоме майно, що є приватною власністю ПАТ «Український професійний банк», з подальшим відчуженням цього майна шляхом укладання договорів купівлі-продажу».

«Оплата покупцями нерухомого майна банку не здійснена і грошові кошти від них не надходили, а посадовими особами банку незаконно оформлено платіжні документи та проведено фіктивні внутрішньобанківські операції щодо зарахування як оплати по вищевказаним договорам коштів з депозитних рахунків інших клієнтів банку. Внаслідок зазначених незаконних дій посадових осіб ПАТ «Український професійний банк» спричинено тяжкі наслідки, що виразилось у віднесенні банку до категорії неплатоспроможних та спричиненні матеріальної шкоди державі і кредиторам», - йдеться в судовій ухвалі.

Довідково

УПБ був визнаний неплатоспроможним 28 травня 2015 року. 28 серпня 2015 року НБУ відправив УПБ на ліквідацію. За даними Фонду гарантування, станом на 01 листопада 2016 року вкладники УПБ отримали компенсації в межах гарантійної суми на 632,9 млн грн (98,3% запланованих виплат).

Finbalance уже писав про два кримінальні провадження щодо сумнівних операцій збанкрутілого «Українського професійного банку». Одне з них стосується міжбанківських кредитів (у ньому фігурує в т.ч. банк, мажоритарним акціонером якого є НБУ), інше – отримання УПБ рефінансування в НБУ під заставу прав вимоги за кредитними договорам, забезпеченням по яким виступали фактично «вигадані» (за даними слідства) земельні ділянки. Як виявляється, рефінансувальна проблематика УПБ цим не обмежувалася.

Так, відповідно до ухвал Шевченківського райсуду м. Києва від 29 вересня та від 31 травня, Головне слідче управління СБУ здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №42015100000000795 за ознаками злочинів, передбачених низкою статей Кримінального кодексу:

- стаття 218-1 «Доведення банку до неплатоспроможності»;
- стаття 28 «Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією»;
- стаття 366 «Службове підроблення»;
- стаття 209 «Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом»;
- стаття 191 «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».

За даними слідчих, 24.03.2014 НБУ і УПБ уклали кредитний договір на 120 млн грн. Як основне забезпечення оформлено майнові права за кредитними угодами заставною вартістю 545,95 млн грн (з урахуванням коригуючих коефіцієнтів – 137,96 млн грн). Як додаткове забезпечення виступали майнові права на депозит майнового поручителя ТОВ «Торговий дім «Мілкіленд»» в розмірі 50 млн грн; акції «УПБ», що належали ТОВ «Український інвестиційно-фінансовий альянс» на 280 млн грн; порука ДП «Мілкіленд «Україна» на 120 млн грн.

Згідно з інформацією СБУ

- за період з 24.03.2014 по 05.05.2014 УПБ надавав кредити під забезпечення, яке не є прийнятним відповідно до вимог нормативної бази НБУ;

- за період з 24.03.2014 по 05.05.2014 УПБ надав 20 кредитів працівникам банку (у т.ч. двом інсайдерам), забезпеченням за якими виступала лише порука;

- службові особи УПБ вносили у фінансову та статистичну звітність щодо роботи та фінансового стану банку, зокрема ліквідності та платоспроможності, завідомо недостовірні відомості та надавали таку інформацію до НБУ для приховування ознак стійкої фінансової неспроможності, що могло призвести до визнання банку неплатоспроможним;

- у період з 25 по 28 травня 2015 року службові особи УПБ здійснили незаконні внутрішньобанківські проводки по рахункам, «в результаті яких штучно створено позитивний залишок на рахунку ТОВ «Розвиток-2012» у сумі 614 778 952,00 грн» (цитата).

- відповідно до аудиторського звіту, Нацбанку нанесено прямих збитків у вигляді непогашеної кредитної заборгованості по основному боргу в сумі 106,7 млн грн та заборгованості за нарахованими процентами станом на 01.06.2015 в сумі 1,6 млн грн (до речі, як писав Finbalance, НБУ судиться з дочірнім підприємством «Мілкіленд-Україна» про стягнення заборгованості на 108,3 млн грн).

У судових матеріалах згадується, що за даними одного свідка, «в результаті безпідставного продажу за безцінь кредитних зобов`язань позичальників керівництвом УПБ прийнято рішення про виведення з-під застави ліквідного заставного майна, за рахунок якого УПБ міг би задовольнити свої кредиторські вимоги та погашати кредит Національного банку України».

«Внаслідок таких спільних дій колишніх службових осіб ПАТ «УПБ», власників ТОВ «Розвиток-2012» та ТОВ «ФК Аурум Фінанс», ПАТ «УПБ» безпідставно втратив права вимоги за кредитними договорами на особливо велику суму, а також право задовольнити свої вимоги за рахунок заставного майна, тобто ПАТ «УПБ» спричинено збитки на суму понад 100 000 000 гривень», - йдеться в ухвалі суду.

У документі констатується, що за інформацією ще одного свідка, під час оформлення договорів по відчуженню активів (об`єктів нерухомості, кредитного портфеля) ПАТ «УПБ» не мав можливості повернути кошти, які обліковувались на рахунках клієнтів (через їх відсутність на кореспондентському рахунку), тому для погашення зобов`язань ПАТ «УПБ», всупереч вимогам постанови НБУ №293/БТ здійснювати розрахунки в національній валюті виключно через кореспондентський рахунок, відкритий в НБУ, фактично здійснив таке погашення власними активами без надходження коштів на кореспондентський рахунок №120019058.

«Зазначені незаконно сформовані на рахунку ТОВ «Розвиток-2012» кошти у подальшому використані для викупу майна ПАТ «УПБ» та надання фінансової допомоги боржникам банку для погашення ними своїх зобов`язань. Також за рахунок частини цих коштів, шляхом використання ТОВ «ФК Аурум Фінанс», придбано кредитний портфель банку на значну суму коштів.

Таким чином, службові особи ПАТ «УПБ», шляхом зловживання своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб вчинили розтрату грошових коштів та майна в особливо великих розмірах та довели банк ПАТ «УПБ» до неплатоспроможності, що завдало великої матеріальної шкоди державі та кредиторам», - зауважується в ухвалі суду.

За даними НБУ, на 17 березня 2015 року основним контролером УПБ через ТОВ «Український фінансово-інвестиційний альянс» був Євген Балушка. За неофіційними ж даними, вплив на цей банк мав у т.ч. Анатолій Юркевич - кінцевий бенефіціар згаданого вище дочірнього підприємства «Мілкіленд-Україна». За даними держреєстру, кінцевим бенефіціаром згаданого ТОВ «Розвиток-2012» є знову ж таки А. Юркевич.

Про мільярдні боргові спори Укрексімбанку та девелоперських структур, пов’язаних з А. Юркевичем, читайте тут.