Прокуратура: Ощадбанк переплатив 25-30% в IT-закупівлях на 550 млн грн

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 05 квітня, в рамках досудового розслідування кримінального провадження №42017101060000207 (процесуальне керівництво по якому здійснює Київська місцева прокуратура №6) розслідуються не лише можливі зловживання відстороненого від посади директора казначейства Ощадбанку (в березні співробітники СБУ та прокуратури оголосили про підозру) при здійсненні операцій з держоблігаціями.

Як констатується в судових матеріалах, також слідством “встановлено додаткові факти розкрадання службовими особами АТ «Ощадбанк» грошових коштів при здійсненні закупівель” (цитата).

Як зазначається, Ощадбанк в період з 2014 по 2017 роки провів конкурсні торги щодо закупівель обчислювальних машин, частин, приладів до них, та програмного забезпечення, переможцем яких ставали ТОВ «Навігатор», ТОВ «Навігатор Корпорейшн», ДП «ЕС ЕНД ТІ Україна», ТОВ «БМС Консалтінг» та ТОВ «Світ ІТ».

“Комп`ютерне обладнання закуплено державним банком по цінам, вищим на 25-30% від ринкових на загальну суму понад 550 млн. грн. Отримані грошові кошти зазначеними компаніями частково перераховано за кордон на рахунки офшорних компаній, переведено в готівку та привласнено службовими особами АТ «Ощадбанк»”, - йдеться в ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 05.04.2018.

Крім того, в документі згадується, що в період з 2014 по 2017 рік між Ощадбанком в особі заступника голови правління і ТОВ «Прайсуотерхаускуперс», ТОВ «Прайсвотерхаускуперс Ешуренс», ТОВ «Прайсвотерхаускуперс (Аудит)», ТОВ «КПМГ-Україна» та ПрАТ «КПМГ Аудит» “підписано договори, предметом яких є надання консультаційних та юридичних послуг щодо супроводу конкурсних торгів під час здійснення закупівель державним банком робіт та послуг” (цитата).

“Зазначені договори підписано не зважаючи на те, що в структурі АТ Ощадбанк є Управління супроводження здійснення закупівель, яке безпосередньо займається супроводом конкурсних торгів, а саме аналізом учасників торгів, їх проведенням та підготовкою тендерної документації. Крім того, в державному банку є юридичний департамент, який забезпечує юридичний супровід конкурсних торгів.

Вищезазначене вказує на можливу розтрату грошових коштів з боку посадових осіб АТ «Ощадбанк» в особливо великому розмірі на суму понад 15 млн. грн”, - йдеться в ухвалі Печерського райсуду від 05.04.2018.

Також у ній серед іншого наведена й інформація, що між Ощадбанком і ТОВ “ВОГ Трейдинг” було укладено договір кредитної лінії №124/48-1 від 18.08.2014 з додатковими договорами поруки №126/48-3 від 18.08.2014, №129/48-3 від 27.08.2014, №131/48-3 від 29.08.2014, №132/48-3 від 29.08.2014.

P.S.

У травні 2017 року глава правління Ощадбанку Андрій Пишний публічно заявляв, що “банк став активним учасником проведення торгів на електронному майданчику ProZorro”“Загалом за півтора року ми провели у цій системі закупівель не менше 1000 тендерів. Станом на кінець 2016 року економія становила близько 50 млн грн. Зараз у банку масштабні закупівлі супроводжуються компанією PricewaterhouseCoopers: це і підготовка тендерної документації, й оголошення і проведення тендерної процедури, й укладання контракту”, - констатував А. Пишний.

Нагадаємо, Приватбанк нещодавно подав позов до PwC на 3 млрд дол. У липні 2017 року НБУ виключив ТОВ "Прайсвотерхаускуперс (аудит)" з Реєстру аудиторських фірм, які мають право на аудит банків.

Компанія PwC здійснювала аудит річної звітності Ощадбанку за 2015 та 2016 рік. 

У 2014-2017 роках держава залила в капітал Ощадбанку (через випуск держоблігацій) 31,3 млрд грн, що перевищує суму його збитків у цей період на 10 млрд грн. Вказані витрати держави - без врахування купонних платежів Мінфіну по докапіталізаційним ОВДП.

У лютому міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що Ощадбанку може знадобитися чергова докапіталізація. Тоді ж глава правління Ощадбанку Андрій Пишний говорив про потребу доформування резервів банку на 17,5 млрд грн, що включає “і регуляторні зміни, і перехід на міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ 9), і зміни в токсичному кредитному портфелі, який був сформований ще до 2014 року і має валютну структуру" (цитата).

P.P.S.

Ощадбанк в офіційній заяві відреагував на інформацію правоохоронців щодо завищення вартості при ІТ-закупівлях, яка була викладена в ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 05.04.2018:

"Вважаємо за необхідне публічно звернути увагу на необґрунтованість та незаконність Ухвали Печерського районного суду, абсурдність та безпідставність звинувачень, викладених в її мотивувальній частині.

Справжня мета Ухвали полягає у «вилученні оригіналів договорів поруки», укладених між банком і поручителем за кредитом. Мета викладена в резолютивній частині Ухвали. Зазначимо, що вилучення цих документів УНЕМОЖЛИВИТЬ в подальшому для банку звернення до власників ТОВ «ВОГ ТРЕЙДИНГ» щодо виконання ними зобов’язань по вказаним договорам поруки.

11.04.2018 р вказана Ухвала суду була ВІДКЛИКАНА з банку без виконання згідно до листа з прокуратури!

Разом з тим вважаємо за необхідне звернути увагу та прокоментувати мотивувальну частину Ухвали, яка ЖОДНИМ ЧИНОМ не співвідноситься із резолютивною та складається із абсолютно необґрунтованих, не пов’язаних між собою припущень і звинувачень щодо: ОВДП, необхідності залучення міжнародних аудиторських компаній до супроводження процедур закупівель, надання одній з юридичних осіб кредитних ліній, проведення деяких процедур закупівель протягом 2014-2017 рр.

Коротко по суті:

- Щодо ОВДП: банком надавались пояснення, співробітника відсторонено від виконання посадових обов’язків, співпрацюємо зі слідством.

- Щодо можливого «завищення» вартості ІТ-обладнання: всі процедури закупівель у банку проводяться за ідентичним прозорим алгоритмом! За висновками незалежних фахівців, аудиторських компаній представників Великої четвірки, які проводять зовнішній моніторинг, банк вжив всі необхідні заходи для запобігання корупційним проявам та зловживанням, дотримався принципів відкритості, прозорості. Банк може підтвердити це документально.

- Щодо сумнівів у необхідності та обґрунтованості залучення банком міжнародної компанії-аудитора до супроводження стратегічних закупівель: залучення зовнішніх радників по стратегічним проектам є загальновизнаною, ефективною практикою та обумовлено необхідністю забезпечення найвищого ступеню прозорості для моніторингу закупівель

Оцінку діям слідчого повинні надати органи прокуратури".