Вищий спецсуд скасував поруку Лагуна по боргам Дельта Банку перед Ощадбанком на 4,3 млрд

Все про економіку та фінанси

15 лютого Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ задовольнив касаційну скаргу колишнього мажоритарного акціонера Дельта Банку Миколи Лагуна та скасував рішення Печерського райсуду м. Києва від 12 березня 2016 року й ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 5 жовтня 2016 року, згідно з якими М. Лагун як поручитель по борговим зобов’язанням Дельта Банку (за договорами про коррахунки) мав повернути Ощадбанку 111,8 млн дол, 12,45 млн євро та 948 млн грн (за поточним курсом НБУ це сукупно близько 4,3 млрд грн).

Крім цього, Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ задовольнив зустрічний позов М. Лагуна до Ощадбанку та визнав недійсним договір поруки від 6 листопада 2014 року.

Рішення оскарженню не підлягає,  йдеться в документі.

У ньому констатується, що ч. 1 ст. 51 Закону України «Про банки і банківську діяльність» встановлена правова природа кореспондентського рахунку як особливого рахунку для здійснення банківської діяльності, «виконання вимог за кореспондентським рахунком одного банку перед іншим банком не може забезпечуватися порукою фізичної особи».

Крім того, суд зауважив, що «оскільки зобов`язання за договорами про відкриття та ведення банківського рахунку нерозривно пов`язані з особою кореспондента, в силу положень ст. 553 ЦК України виконання зобов`язання фізичною особою, тобто поручителем за договором поруки є неможливим, що вказує на незаконність договору поруки, та в силу положень ст. ст. 203, 215 ЦК України він є недійсним».

Глава правління Ощадбанку Андрій Пишний повідомив про намір оскаржити рішення ВГСУ у Верховному Суді (аргументи банку - тут).

Довідково

За даними Фонду гарантування, коли в Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн. На 01 січня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,55 млрд грн (96,7% запланованих виплат).

За даними Фонду, ринкова вартість активів «Дельта Банку» була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від суми, зазначеної «на папері» станом на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

Фонд гарантування звинувачував, зокрема, Ощадбанк в сумнівних операціях, що привели до виведення з «Дельта Банку» активів на 2 млрд грн. При цьому Ощадбанк заявляв про боргові вимоги до Дельта Банку на 3,9 млрд грн, а Фонд гарантування визнав 3,28 млрд грн та включив їх у 7-му чергу задоволення.

Як писав Finbalance, 31 січня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Ощадбанку на рішення Госпсуду м. Києва від 09.11.2016, згідно з яким на вимогу ліквідатора Дельта Банку було визнано недійсним договір застави майнових прав від 25.02.2015.

За цим договором (укладався як забезпечення виконання зобов’язань за договором коррахунку), Дельта Банк передав у заставу Ощадбанку майнові права за низкою кредитів, виданих, зокрема, для ПАТ "Херсонський суднобудівний завод"; ТОВ "Іллічівський зерновий порт"; ТОВ "Танк Транс". Погоджена сторонами вартість предмету застави становила 459,5 млн грн.

Київський апеляційний госпсуд також розглядає апеляційну скаргу Ощадбанку на рішення Госпсуду м. Києва від 21.11.2016, яким Ощадбанку було відмовлено в задоволенні позову до Дельта Банку про звернення стягнення на предмет застави – право вимоги за кредитними договорами до того ж таки ПАТ «Херсонський суднобудівний завод», ТОВ «Іллічівський зерновий порт», ТОВ «Танк Транс».

Ще в червні 2016 року Вищий адмінсуд відкрив касаційне провадження за скаргою ліквідатора Дельта Банку на постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 26.01.2016 та ухвалу Київського апеляційного адмінсуду від 26.05.2016, якими скасовано рішення тимчасової адміністрації Дельта Банку про нікчемність низки правочинів. Йшлося про іпотечний договір від 29.12.2014 (предмет застави – земельні ділянки в Київській і Волинській області; узгоджена їх вартість – 117,7 млн грн); договори застави майнових прав від 25.02.2015 (на 1,76 млрд грн); договір застави цінних паперів від 26.02.2015 (договірна вартість застави – 160,9 млн грн).

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тутз Державною іпотечною установою (ДІУ)  тут.

За даними НБУ, борг «Дельта Банку» перед НБУ становив 9,3 млрд грн. Він отримував рефінансування і за часів керівництва в НБУ І. Соркіна, і С. Кубіва, і В. Гонтаревої.

Глава НБУ Валерія Гонтарева нещодавно заявляла, що М. Лагун не давав персональну гарантію під рефінанс для Дельта Банку. "Він отримував рефінанс під заставу паперів Державної іпотечної установи з державними гарантіями <...> Частина заборгованості [Дельта Банку] погашена ФГВФО і НБУ, приблизно 5,3 млрд грн, тому що був закладений портфель споживчих кредитів", - зазначала глава НБУ.

Водночас торік НБУ заявляв, що намагається в суді стягнути з М. Лагуна 766,85 млн грн за майновим поручительством по кредитам рефінансування для «Дельта Банку». Як зазначалося, М. Лагун надав майнове поручительство на 766,848 млн грн під земельні ділянки.

Знову ж таки, як писав Finbalance, 15 лютого Київський апеляційний госпсуд лишив без змін рішення Госпсуду м.Києва від 14.09.2016, яким ліквідатору Омега Банку (його, як і Дельта Банк, контролював М. Лагун) було відмовлено в задоволенні позову про визнання нікчемним договору купівлі-продажу прав вимоги від 31.12.2014 (був укладений між банком і ТОВ "Фінансова компанія "Іпотека Кредит") та про визнання недійсним договору купівлі-продажу права вимоги від 04.07.2015 (був укладений між ТОВ "ФК "Іпотека Кредит" і ТОВ "КУА "Скай Кепітал Менеджмент").

Свої позовні вимоги Омега Банк обґрунтовував, зокрема, тим, що вартість прав вимоги по договору від 31.12.2014 становила 5 млн грн, тоді як сума заборгованості за платежами – 2,34 млрд грн (балансова ж вартість застави – 3,62 млрд грн).

У держреєстрі засновником ТОВ "Фінансова компанія "Іпотека Кредит" значиться кіпрська компанія "Трумерг Холдінгз Лімітед", а кінцевим бенефіціаром – Йіола Чараламбоус. Водночас на 01.01.2014 серед засновників ТОВ "ФК "Іпотека Кредит" фігурували Лагун Микола Іванович і Лагун Антоніна Іванівна (його сестра). При цьому в компанії лишився той же керівник – Масло Станіслав Андрійович (з 2012 року).

Відповідно до ухвали Солом’янського райсуду м. Києва від 18 листопада 2016 року, Національне антикорупційне бюро України здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №52016000000000337 від 23.09.2016 року за фактом розтрати коштів в особливо великому розмірі ПАТ «Омега Банк» за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 Кримінального кодексу («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»). Інших деталей в документі не наводиться.

Про намагання Укрексімбанку стягнути 45 млн дол з компанії сестри М. Лагуна див. тут.

Про звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського «Дельта Банку» читайте тут.

Про розслідування прокуратури щодо екс-першого заступника ради директорів Дельта Банку Віталія Масюри див. тут.

Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олени Попової див. тут.

Про кримінальне провадження Генпрокуратури щодо виведення 535 млн дол з «Дельта Банку» (в рамках якого в ГПУ раніше були претензії в т.ч. до службових осіб НБУ) див. тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку див. тут.

Про конфлікти Фонду гарантування через активи Дельта Банку з корпорацією Cargill читайте тут і тут, з "Фокстрот" - тут.

Про визнання недійсною застави 1,5 тис автомобілів корпорації "УкрАВТО" під кредит у Дельта Банку див. тут.

Про інші невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут.