Приватбанк декларує зростання прибутку в 35 разів; кредитує галузі "імені" групи "Приват"

Все про економіку та фінанси

Приватбанк у І кварталі збільшив прибуток у порівнянні з аналогічним періодом минулого року в 35,2 разів – до 211 млн грн (з 6 млн грн), свідчить його фінансова звітність.

Чисті процентні доходи фінустанови склали 740 млн грн (у І кварталі-2015 – 553 млн грн); відрахування до резерву під знецінення кредитів та авансів клієнтам – 1,28 млрд грн. (у І кварталі-2015 – 1,39 млрд грн).

Позитивний результат від операцій з іноземною валютою – 244 млн грн (у І кварталі-2015 – 234 млн грн); позитивний результат від переоцінки валюти – 424 млн грн. (у І кварталі-2015 – негативний на рівні 2,34 млрд грн).

Борг Приватбанку перед НБУ на 31.03.2016 зменшився до 26,4 млрд грн. з 27,1 млрд грн. на 31.12.2015.

Станом на 31 березня 2016, 8,7 млн своїх акцій, або 11.46% акціонерного капіталу, Приватбанк надав у заставу як забезпечення кредитів, отриманих від НБУ (стільки ж було на 31 грудня 2015 року).

Як писав Finbalance, Приватбанк у 2014-2015 рр. декларує прибутки на фоні багатомільярдних збитків інших ТОП-банків. Що видається досить дивним у т.ч. на фоні минулих потреб у залученні значних обсягів рефінансування в НБУ. Основна передумова для декларованих позитивних фінрезультатів – менші відрахування в резерви в порівнянні з іншими ТОП-банками. Хоча в Приватбанку постійно запевняють, що резерви формують цілком коректно, ситуація на ринку, чутки про значні масштаби «інсайдерського» кредитування, дискусії з НБУ щодо докапіталізації спонукають у цьому сумніватися.

Детальніше про фінансовий стан Приватбанку, реструктуризацію його боргів перед НБУ читайте тут і тут. Про фінансові підсумки 2015 року - тут.

Значення нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (% від регулятивного капіталу) в Приватбанку на кінець ІІІ кварталу-2015 року було 45,23%, тоді як НБУ встановив допустимий максимум 10% (для більшості банків показник вищий, однак Приватбанк має статус ощадного банку, оскільки більше 50% його пасивів – це кошти населення).

Відповідний показник на кінець І кварталу-2016 Приватбанк прямо не називає (див. нижче таблицю). Хоча судячи з наведених даних про операції з пов`язаними особами, декларовані масштаби «інсайдерського» кредитування (у т.ч. з урахуванням можливого визнання порушень чинних лімітів регулятора) набагато менші, ніж неофіційно припускають учасники банківського ринку. Дехто говорить, що реальна частка «інсайдерських» позик перевищує 50% кредитного портфелю, а дехто ж стверджує, що вона сягає 80-90%. Що в Приватбанку неодноразово спростовували.

У будь-якому разі, вкотре звернемо увагу на галузеву структуру кредитного портфелю Приватбанку. Якщо вірити запевненням фінустанови, що він не кредитує гіперактивно підприємства групи "Приват", виходить, що банк мав би... активно кредитувати конкурентів своїх власників. Основний масив позик Приватбанк видав представникам саме тих галузей економіки, в який працює група "Приват". Зокрема, в сфері торгівлі нафтопродуктами; феросплавній галузі; агросекторі; промисловому виробництві та хімічній промисловості (куди може зараховуватися в т.ч. нафропереробка, - ред.); авіаперевезеннях; гірськолижному та футбольному бізнесі тощо.

P.S. На офіційному сайті Приватбанк повідомив, що 29 квітня не відбулися збори його акціонерів - "через відсутність кворуму". Нова дата зборів - 24.06.2016.