Приватбанк запевняє, що вдвічі скоротив обсяг інсайдерських кредитів

Все про економіку та фінанси

Згідно зі звітністю Приватбанку, за підсумками січня-вересня він задекларував прибуток 592 млн грн (за аналогічний період 2015 року – 91 млн грн).

Витрати банку на формування резервів під знецінення кредитів та авансів клієнтів за 9 місяців склали 1,66 млрд грн. На кінець вересня резерви покривали кредити та аванси клієнтам на 13,35% (на початок року – 13,03%). Зауважимо, що в багатьох банків з ТОП-10 відповідний показник в 2-3 рази вищий (що зрештою пояснює, чому Приватбанк, на відміну від них, декларує прибутки в 2014-2016 рр.; хоча відкрите питання – чи коректно/повністю він резерви формує, - ред.).

Чистий процентний дохід банку за три квартали був 3,085 млрд грн (щоправда, такий штрих: згідно зі звітом про рух грошових коштів, отримані банком проценти – 15,7 млрд грн, тоді як виплачені проценти – 22,1 млрд грн).

Позитивний результат по статті перевищення доходів за «виплатами та комісійними» над відповідними витратами – 6,045 млрд грн. Позитивний результат від операцій з іноземною валютою – 1,38 млрд грн, а негативний результат від вбудованих похідних фінансових інструментів – 2,08 млрд грн.

Обсяг коштів клієнтів у Приватбанку зріс до 196,1 млрд грн (з 178 млрд грн). Його борг перед НБУ зменшився до 21,1 млрд грн (з 27,1 млрд грн; відсоткові платежі склали 4,15 млрд грн). На кінець вересня 11,46% акціонерного капіталу Приватбанку перебували в заставі НБУ як забезпечення по кредитам рефінансування (такий же показник був на початок року).

Обсяг кредитів і авансів клієнтам збільшився до 194,3 млрд грн (з 189,3 млрд грн на початку року - це після вирахування резервів); обсяг вбудованих фінансових активів зменшився до 21,9 млрд грн (з 30,7 млрд грн).

За три квартали в структурі активів Приватбанку обсяг забезпечення, отриманого у власність за неплатежі, збільшився до 20,7 млрд грн (з 6 млн грн на початок року). Разом з тим, на кінець 1-го півріччя цей показник сягав 31,8 млрд грн (тобто в ІІІ кварталі обсяг цих активів зменшився на 11,1 млрд грн).

Щодо операцій з пов’язаними особами. Як стверджує банк, обсяг відповідних кредитів і авансів впав до 7,2 млрд грн (з 15,45 млрд грн на початку року); обсяг інвестиційних паперів, що утримуються до погашення, - до 0 (з 216 млн грн); інших фінансових активів – до 980 млн грн (з 1,75 млрд грн); зобов’язань і вимог за всіма гарантіями – до 48 млн грн (з 66 млн грн). Тобто загалом – до 8,22 млрд грн (з 17,5 млрд грн на початку року).

Галузеву структуру кредитного портфелю Приватбанк у звітності за ІІІ квартал не наводить (дані на кінець 1-го півріччя див. нижче). Вона ж особливо важлива тому, що як неодноразово вказував Finbalance, спонукає не виключати ймовірність того, що реальний обсяг інсайдерських кредитів в портфелі Приватбанку – суттєво більший, ніж він декларує.

З урахуванням згаданого вище фактора відносного скромного резервування, це був (і є?) основний камінь спотикання у дискусіях між Приватбанком та Нацбанком щодо суми необхідної докапіталізації банку. Тому, власне, торік у грудні один з власників фінустанови – Ігор Коломойський – в епатажному інтерв’ю для видання Politico (яке згодом він, правда, спростовував) зазначав, що глава НБУ Валерія Гонтарева в один день вимагає від Приватбанку докапіталізацію на 15 млрд грн, а в інший день – на 128 млрд грн...

Як писав Finbalance, раніше Приватбанк повідомляв, що в рамках виконання вимоги НБУ [читайте - МВФ, - ред.] щодо поліпшення якості активів і погашення частини інсайдерських кредитів його основні акціонери до кінця червня поточного року передали у власність банку у формі вилученого забезпечення активи пов’язаних і третіх осіб справедливою вартістю близько 31,845 млрд грн. «Банк планує здавати в оренду значну частину цих активів їх колишнім власникам, оскільки деякі з цих активів є складовою більш великих підприємств», - констатував Приватбанк.

Можна припустити, що згадане вище скорочення обсягу забезпечення, отриманого у власність за неплатежі, на 11,1 млрд грн у ІІІ кварталі й було зумовлене «орендним» чинником. Або й, наприклад, продажем відповідних активів.

Прес-служба Приватбанку утрималася від коментарів з цього приводу.

Водночас звернемо увагу, що в ІІІ кварталі різко зріс обсяг доходів Приватбанку по статті «інші операційні доходи» - до 1,956 млрд грн (з 803 млн грн за підсумками першого півріччя). За 9 місяців-2015 вони становили лише 169 млн грн.

Теоретично це може бути зумовлено згаданим фактором оренди або/та продажу активів.

Про конфлікти між групою "Приват" і владою як довкола Приватбанку (у т.ч. в контексті "націоналізації/ненаціоналізації"), так й інших активів (зокрема, "Укрнафти", "1+1" тощо) див. тут.