Приватбанк виплатив кримським вкладникам 750 млн грн

Все про економіку та фінанси

За даними Приватбанку, після 2014 року (тобто в період після окупації Росією Криму) на підставі судових рішень він виплатив кримським вкладникам 750 млн грн (включаючи відсотки і штрафи), “попри те, що зобов`язання з виплати сум за такими депозитами було передано третій особі” (цитата).

“Сума, яку третя особа відшкодувала банку за відповідними депозитами, сплаченими банком, становить 32 млн грн. Компенсацію банк отримував у період до націоналізації протягом 2014-2016 років”, - уточнює Приватбанк у звітності.

За його інформацією, на кінець 2020 року до банку було заявлено ряд позовних вимог вкладниками стосовно повернення депозитів (включаючи відсотки, штрафи та штрафні санкції), що наразі перебувають у провадженні судів України на загальну суму 1,193 млрд грн.

“Під час вирішення цих спорів, у звітному періоді [в 2020 році] деякими судами було вказано на обставини недійсності (нікчемності) однієї із угод переведення боргу між Банком та третьою особою на суму 8,215 млрд грн. Банк оскаржив або найближчим часом у встановлені процесуальні строки оскаржить рішення у цих справах до Верховного Суду або судів апеляційної інстанції”, - констатує Приватбанк.

Він додає, що на кінець 2020 року мав “умовне зобов`язання в розмірі 5,72 млрд грн (2019 рік: 6,03 млрд грн), пов`язане з припиненням своєї діяльності в Криму, що є непогашеною сумою рахунків клієнтів у Криму при припиненні операцій (тобто станом на листопад 2014 року) за вирахування суми виплаченої та зарезервованої. Імовірність відтоку ресурсів для погашення цих зобов`язань не може бути належним чином оцінена, а обсяг таких зобов`язань не може бути достовірно виміряний банком" (цитата).

Контекст

На кінець 2013 року на території наразі окупованого Росією Криму працювало 337 відділень, 483 банкомати та 773 терміналів самообслуговування Приватбанку.

15.04.2014 року Верховна Рада України прийняла закон про окуповані території. Крім того, розпорядження НБУ, прийняте 06.05.2014, фактично забороняло українським банкам здійснювати свої операції в Криму.

Як інформує Приватбанку у звітності, в 2014-2016 років він уклав угоди з третіми особами про переведення заборгованості перед клієнтами (депозити та поточні рахунки) та продаж активів, зокрема:

- дві угоди про переведення боргу, за якими банк перерахував суму заборгованості перед клієнтами в Криму у розмірі 8,215 млрд грн у 2014 році (згідно з окремою фінансовою звітністю Банку за 2014 рік) та 7 млн грн у 2016 році. “Для отримання згоди вкладників на переведення боргу, банк розмістив на своєму інтернет порталі (сайті) повідомлення про переведення, в якому було вказано порядок дій у разі незгоди вкладника з таким переведенням. Заперечень вкладників у передбачений у повідомленні строк банк не отримав”, - зазначає Приватбанк;

- п`ять договорів відступлення права вимоги, за якими банк передав свої вимоги за кредитами, виданими банком фізичним та юридичним особам у Криму, в розмірі 13,622 млрд грн (включаючи штрафи та штрафні санкції). Балансова сума таких позик на дату відступлення склала 6,274 млрд грн (згідно з окремою фінзвітністю банку за 2014 рік: валова вартість 7,508 млрд грн за вирахуванням резерву в розмірі 1,234 млрд грн);

- договори купівлі-продажу рухомого та нерухомого майна банку, розташованих у Криму;

- договір на обслуговування переданих позик, який тягне за собою зобов’язання банку стягувати виручку за переданими кредитними контрактами та передавати їх третій особі.

Відповідно, банк припинив визнання як активів, так і зобов`язань, переданих третій стороні. Банк визнав чистий збиток після припинення діяльності банку в Криму у 2014 році 155 млн грн.

У 2017 році вже екс-глава правління націоналізованого Приватбанку Олександр Шлапак зазначав, що активи банку в розмірі близько 14 млрд грн в Криму були конфісковані російською окупаційною адміністрацією, “а вкладники приблизно на 10 млрд грн залишилися” (цитата).

При цьому в 2017 році в НБУ заявляли, що після захоплення Росією Криму Приватбанк перевів свої кримські активи та пасиви “на дочірню структуру – компанію «Фінілон»” (цитата). За тодішніми даними регулятора, йшлося “про близько 8 млрд грн кредитів і депозитів". Окремо наголошувалося, що "на момент націоналізації [Приватбанку в грудні 2016 року] на балансі банку не було жодних кримських активів і жодних кримських зобов’язань” (цитата).