Приватбанк відсудив 1 млрд грн у "приватівців"

Все про економіку та фінанси

30.10.2020 Госпсуд Одеської області задовольнив позов Приватбанку до ТОВ “Агротермінал” (у справі №916/599/18) та вирішив стягнути з відповідача (як поручителя ТОВ “Боріваж”) на користь позивача 1 млрд грн заборгованості.

Згідно з судовими матеріалами, через порушення боржником своїх зобов’язань Приватбанк розірвав кредитний договір (№DNHSLOK06924 від 04.11.2016).

Натомість ТОВ “Агротермінал” зауважувало, що граничний термін повернення позики, який був встановлений кредитною угодою, - 03.11.2026, й відповідно строк виконання зобов`язань з повернення кредиту не настав.

Суд вирішив, що Приватбанк правомірно скористався правом на направлення повідомлення про дострокове розірвання кредитного договору.

За даними держреєстру, засновник ТОВ “Агротермінал” - ТОВ “Боріваж”, бенефіціарами якого значаться Олександр Скотнік та Нарек Будагян (через ТОВ “Термінал-Південний”), Ангонас Гарофіта Ніколета (через Амертана Холдінгс ЛТД), Еммануель Флорентіна Хрістіана (через Енстревіо Інвестментс Лімітед), Аресті Сеодоро (через Окталенса Холдінгс ЛТД).

ТОВ “Боріваж” і О. Скотнік також є засновниками ТОВ "Агротермінал Логістік", яке було поручителем Приватбанку по рефінансуванню, залученому банком в НБУ ще до націоналізації. Предметом іпотеки був зерновий термінал “Бориваж” в Одеській області (в акваторії порту «Южний», загальна потужність перевалки – 2 млн тонн зернових на рік), його вартість, узгоджена сторонами іпотечного договору, становила 5,54 млрд грн.

Контекст

У жовтні суди задовольнили кілька значних позовних вимог Приватбанку до компаній, “не чужих” “приватівцям”. Зокрема, Верховний Суд повернув банку права вимоги на 7,5 млрд грн (справа №910/12787/17), Госпсуд Дніпропетровської області - задовольнив позов про стягнення 4 млрд грн заборгованості (справа №904/4294/19), а також визнав вимоги на 500 млн грн, щоправда, відхилив претензії на 750 млн грн (справа №904/2166/20).

За даними Приватбанку, в ІІІ кварталі він списав кредити, які пов`язує з екс-акціонерами, на 3,16 млрд грн (за 2019 рік - лише на 3 млн грн).

Націоналізований банк констатував, що на кінець вересня загальний обсяг кредитного портфелю, який він пов`язує з попередніми акціонерами, становив 217,3 млрд грн (на початок року - 210,6 млрд грн).

Раніше Приватбанк зазначав, що "цей портфель має спільні показники кредитного ризику, незалежно від класифікації за галуззю економіки та напрямом комерційної діяльності на дату видачі таких кредитів” (цитата).

Ігор Коломойський неодноразово заперечував інформацію НБУ та керівників Приватбанку, що близько 95% корпоративного портфелю банку, який сформувався до націоналізації, - це були інсайдерські позики.