Приватбанк: суд Лондона видав наказ про арешт активів Коломойського і Боголюбова

Все про економіку та фінанси

Приватбанк в офіційній заяві повідомив, що розпочав судовий процес у Високому Суді Лондона проти своїх колишніх власників та керівників - Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

Як зазначив націоналізований банк, «19 грудня 2017 року Високий Суд Англії видав наказ про всесвітній арешт активів панів Коломойського та Боголюбова, та шістьох компаній, які їм ймовірно належать або знаходяться під їхнім контролем».

«Наказ про арешт активів було видано на підставі наданих суду детальних доказів, які доводять, що пани Коломойський та Боголюбов вивели з банку майже 2 млрд. дол. США шляхом проведення низки незаконних операцій, в результаті яких, кошти переводились на компанії, які їм таємно належали або знаходились під їхнім контролем. Шляхом цього судового процесу ПриватБанк планує повернути кошти, сума яких, разом з процентами, складає понад 2,5 млрд. дол. США.

ПриватБанк впевнений, що англійський суд чесно та об`єктивно розгляне його позов, а також, що банк досягне успіху та зможе повернути кошти, які були незаконно виведені із нього», - йдеться в заяві Приватбанку.

Коментар міністра фінансів Олександра Данилюка: «Ми вітаємо це позитивне рішення Англійського суду. На сьогодні держава фактично витратила майже 140 млрд грн на докапіталізацію Приватбанку через те, що раніше з нього були виведені гроші, або надані недостатньо забезпечені кредити, які ніхто не повертає. Ці 140 млрд грн – це гроші кожного громадянина, кожного платника податків, і вони обов’язково мають бути повернуті в державний бюджет. Незважаючи на деякі спроби зриву юридичного процесу та захисту інтересів Банку, команда юристів, що працює над цією справою, зробила професійну роботу та досягла результату».

Ігор Коломойський у коментарі для "ТСН.ua", говорячи про наказ суду Лондона, зазначив, що "це тимчасовий арешт на час розгляду справи у суді".

Коментар НБУ: "Національний банк вітає позов, поданий Приватбанком проти колишніх акціонерів у Високий суд Лондона. Цей позов спрямований на захист інтересів банку та відшкодування коштів вкладників, незаконно виведених з Приватбанку до входження держави до його капіталу. Даний позов знаменує значний прогрес для банку, який опинився на межі неплатоспроможності у грудні 2016 року та має спадок поганих банківських практик, та покликаний повернути прибутковість банку. Даний позов – гарна новина для платників податків в Україні та української економіки. Національний банк впевнений, що Високий суд Лондона розглядатиме справу справедливо, неупереджено та прозоро".

Керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій прокоментував для Finbalance ситуацію таким чином: «Поки що не зрозуміло, що то за активи, на які накладено арешт. Наслідків поки що особливих не буде - просто тимчасово, до остаточного рішення суду власники арештованих активів не зможуть їх продати чи ще якимось чином позбутися. Дуже дивним є коментар банку про "проведення ряду незаконних операцій". Якщо вони незаконні, то мають бути кримінальні справи. В англійській версії прес-релізу банк їх називає інакше: "dishonest transactions". Як би там ни було, це суттєве покращення позиції банку у боротьбі із колишніми акціонерами».

Іван Угляниця – екс-глава департаменту інвестиційного банкінгу одного з найбільших банків в Азербайджані – PASHA Bank – наразі налаштований дещо стриманіше. На його думку, слід дочекатися додаткової інформації, щоб більш чітко розмежувати можливі практичні наслідки наказу суду Лондона та публічні декларації з боку державних структур. "Побачимо, чи не видають бажане за дійсне", - зазначив І. Угляниця, говорячи про заяви влади.

Фахівець у галузі банківського права Олександр Ярецький зауважує, що для арешту активів «приватівців» в інших країнах (не у Великій Британії чи країнах Співдружності) – у т.ч. в Україні – може знадобитися підтвердження відповідного рішення національними судами.

Як Коломойський через український суд заблокував forensic audit Приватбанку читайте тут.

Про проблему оцінки вартості активів екс-власників Приватбанку (у контексті покриття витрат держави на підтримку банку) див. тут.

Як Ігор Коломойський оскаржує націоналізацію Приватбанку читайте тут, а Геннадій Боголюбов - тут.

Як держава програє в Україні в більшості судових спорів щодо операції bail-in, яка була проведена в процесі націоналізації Приватбанку (у т.ч. про невдалі спроби держави заблокувати стягнення Суркісами 1,1 млрд грн з Приватбанку), див. тут і тут

Про ризики програшу держави в судових спорах з держателями євробондів Приватбанку на сотні мільйонів доларів читайте тут.

Про втрату Нацбанком права вимоги на активи "приватівців" (внаслідок розірвання судами іпотечних договорів і договорів застави), а також про судові рішення, які зобов`язують Приватбанк погасити борги перед НБУ, - тут і тут.

Як позичальникам банку списують мільярдні борги у процесі банкрутства й ліквідації - як мінімум за мовчазної згоди влади - читайте тут.

Як Приватбанк сприяє своїм боржникам у замороженні своїх же (приватбанківських) мільярдних позовів, див. тут.

Як Приватбанк "туманно" то подає, то "відкликає" позови до компаній "імені" Коломойського на 130 млрд грн, читайте тут.

Як боржник Приватбанку "імені" Коломойського вимагає в Приватбанку 1,1 млрд грн читайте тут.