Приватбанк - про втрату 7,5-мільярдних "індексних" вимог до Коломойського

Все про економіку та фінанси

Приватбанк заявив, що подає касаційну скаргу на рішення Північного апеляційного господарського суду у справі №910/12787/17 за позовом ТОВ «Тех-Трейд-Інвест» до Приватбанку, яким визнано недійсними окремі умови кредитних договорів з рядом компаній, пов`язаних з колишніми власниками банку Коломойським і Боголюбовим.

Як наголошується в заяві прес-служби банку, ще до націоналізації Приватбанку в грудні 2016 року банк надавав кредити пов’язаним з колишніми власниками компаніям під процентну ставку, яка була вдвічі нижче ринкової і складала від 10 до 12% річних у гривні.

“Видачею таких “індексних кредитів” й було закладено майбутні юридичні ризики щодо стягнення з позичальників нарахованих процентів, комісій і штрафних санкцій. І саме зараз пов`язані з колишніми власниками банку недобросовісні позичальники використовують зазначені недоліки, заявляючи позови до банку про визнання недійсними окремих умов кредитних договорів.

Приватбанк вважає судове рішення вочевидь безпідставним та необґрунтованим і безумовно оскаржить його у Верховному Суді”, - йдеться в повідомленні націоналізованого банку.

Прес-служба Приватбанку в коментарі для "Економічної правди" уточнила, що, за оцінками націоналізованого банку, його колишні акціонери використовували фінансові інструменти, які дозволяли кредитувати пов`язані компанії і призводили до зменшення балансової вартості кредитного портфеля та витрат на формування резервів.

Як зауважується, до 2016 року, коли Приватбанк належав Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову, банк при здійсненні кредитування у гривні використовував нетипові для ринку умови договорів — так звані "індексні кредити".

Нетипові умови договорів полягали в тому, що плата за користування кредитом складалась з двох частин — фіксованої процентної ставки і винагороди за користування кредитом.

Якщо терміни сплати фіксованої процентної ставки зазвичай встановлювались з певною періодичністю протягом строку договору, то винагорода підлягала сплаті одночасно з погашенням кредиту.

На цю ж дату повинен був розраховуватись і розмір винагороди за формулою, яка передбачала індексацію. Індексації підлягали як видані транші, так і нараховані проценти. Індексація відбувалася на основі офіційного курсу гривні до долара США за період з дня видачі кредиту до дати його погашення.

"Умова таких договорів про сплату визнавалась у банку в якості похідного фінансового інструменту — вбудованого деривативу", — кажуть в Приватбанку.

Переважна частина таких кредитів була надана пов’язаним з Приватбанком особам, тобто компаніям з орбіти Коломойського та Боголюбова.

Причому кредити видавалися під процентну ставку, яка була нижче ринкової. Як правило, ставка становила від 10% до 12 % річних, тоді як середня ставка в банківському секторі в період з 2012 по 2016 роки знаходилась в діапазоні від 16,6% до 18,5% річних.

"Такий фінансовий інструмент колишнім керівництвом Приватбанку використовувався з метою штучного покращення фінансового результату", - кажуть у держбанку.

Це відбувалось за рахунок зменшення фактичного розміру платежів пов’язаних осіб за користування кредитними коштами.

З цією метою в бухгалтерському обліку банку первісне визнання винагороди (вбудованого деривативу) здійснювалось шляхом виділення його з кредиту та врахування на рахунку дебіторської заборгованості.

"Це призводило до зменшення заборгованості за кредитом, зменшення балансової вартості кредитного портфеля і зменшення витрат на формування резервів", — заявили в банку.

Подальше визнання деривативу здійснювалось за справедливою вартістю за власними методиками банку шляхом його переоцінки.

А за рахунок сформованого дисконту в бухгалтерському обліку, про який згадувалося вище, збільшувались процентні доходи, хоча фактично вони не надходили.

"Застосуванням таких "індексних кредитів" було закладено майбутні юридичні ризики неможливості стягнення з позичальників нарахованої винагороди.

Ці ризики пов’язані з відповідністю умов договорів законодавчому визначенню кредитного договору, вимогам принципу справедливості, передбаченого цивільним законодавством, покладенням на позичальників фінансових ризиків курсових коливань", — розповіли в Приватбанку.

Саме на ці підстави під час розгляду судами вимог банку про стягнення передбаченої "індексними кредитами" винагороди посилаються зараз компанії Коломойського-Боголюбова, заперечуючи проти їх задоволення.

В тому числі, заявляючи позови до банку про визнання недійсними умов кредитних договорів, якими обумовлювалася її сплата.

"В останні місяці мало місце декілька судових рішень, якими умови кредитних договорів про сплату винагороди визнані недійсними та відмовлено банку в задоволенні його вимог про її стягнення", — заявили в пресслужбі.

Банк вважає такі судові рішення необґрунтованими і має намір їх оскаржувати.

Згадана справа не є одиноким випадком. В провадженні господарських судів наразі знаходяться 16 справ за позовами "Приватбанку" про стягнення з позичальників банку винагороди за кредитними договорами.

Наразі судами розглянуто 11 справ: прийнято 9 судових рішень на користь банку (82%) та 2 судових рішення проти банку, інші 5 справ перебувають на розгляді.