Приватбанк повністю погасив борги перед НБУ по рефінансу

Все про економіку та фінанси

22-23 квітня Приватбанк погасив борг перед НБУ по кредитам рефінансування на 2,34 млрд грн, внаслідок чого обсяг його боргових зобов`язань перед регулятором по відповідним позикам скоротився до нуля.

Нагадаємо, в кінці лютого Приватбанк погасив борг перед НБУ по рефінансуванню на 3 млрд грн, а в кінці березня - на 2,2 млрд грн.

На початок 2017 року - тобто фактично відразу після націоналізації - обсяг боргових зобов`язань Приватбанку перед регулятором становив 18 млрд грн.

Раніше Приватбанк за спонукання НБУ утримувався від погашення рефінансування, поручителями по якому були Ігор Коломойський та пов’язані з ним структури, сподіваючись таким чином стимулювати процес погашення заборгованості корпоративних позичальників перед банком. 

НБУ заявляв про сумнівні операції в Приватбанку (у т.ч. інсайдерське кредитування) в період до націоналізації на 5,5 млрд дол. Ігор Коломойський цю інформацію заперечував.

У 2018 році Нацбанк подав позови проти Ігоря Коломойського (як поручителя) та пов’язаних з ним 32 компаній – майнових поручителів про стягнення близько 10 млрд грн (за кредитами рефінансування 2008-2015 років).

Згодом Нацбанк зазначав, що суди вже ухвалили 21 рішення на його користь про звернення стягнення на предмети іпотеки за зобов’язаннями Приватбанку на 1,2 млрд грн, 18 з яких набрали законної сили, а виконавчі документи були направлені в органи Державної виконавчої служби для примусового виконання.

У січні 2020 року НБУ повідомляв, що Верховний Суд відмовився задовольнити його позов до одного з поручителів Приватбанку по рефінансу - ТОВ "Гаджибей" (за інформацією НБУ, ця структура пов`язана з І. Коломойським). Суди обґрунтували свою позицію тим, що НБУ повинен був здійснювати стягнення застави з ТОВ "Гаджибей" лише у випадку неможливості списання коштів з банківських рахунків Приватбанку.

Додамо, що Північний апеляційний госпсуд розглядає апеляційну скаргу НБУ на рішення Госпсуду м. Києва від 24.12.2019 (в справі №910/7016/18), яким Нацбанку було відмовлено в задоволенні позову до ТОВ “Приватофис” про звернення стягнення на предмет іпотеки.

Відповідне рішення суду першої інстанції засекречене. Водночас як випливає з супутніх судових матеріалів, предметом спору є кілька приміщень в Києві з площею 156,1 кв. м, 101,7 кв. м, 234,30 кв. м, які були передані відповідачем в іпотеку для НБУ як забезпечення боргових зобов’язань Приватбанку по рефінансуванню.

Про стягнення компаніями Коломойського з Приватбанку коштів, які вони як поручителі сплатили Нацбанку в рамках погашення кредитів рефінансування на підставі мирових угод - тут.