Прибуток банківської системи в січні-квітні скоротився на 30% - до 17,5 млрд грн

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, банківський сектор у січні-квітні отримав прибуток 17,54 млрд грн (у т.ч. за квітень - 6,6 млрд грн, за березень - 4,44 млрд грн, за лютий - 2,44 млрд грн, за січень - 4,05 млрд грн).

За чотири місяці 2020 року позитивний фінрезультат системи становив 25,2 млрд грн.

Таким чином, у січні-квітні 2021 року прибуток банків знизився на 30,4%.

Доходи банківської системи порівняно з аналогічним періодом минулого року зменшилися на 11% (до 80,1 млрд грн), передусім - через погіршення результату від переоцінки та від операцій купівлі-продажу, який став від`ємним (-3,14 млрд грн), тоді як у січні-квітні 2020 року він був позитивним (15,2 млрд грн). При цьому процентні доходи зросли на 1,3% (до 51,4 млрд грн), а комісійні доходи - на 28,1% (до 26,9 млрд грн).

Витрати банків за чотири місяці скоротилися на 3,4% (до 62,6 млрд грн), у т.ч. процентні витрати - на 27,6% (до 16,9 млрд грн), відрахування в резерви - на 21,4% (до 4,84 млрд грн), натомість комісійні витрати збільшилися на 38,8% (до 10 млрд грн), адмінвитрати - на 10,2% (до 24,2 млрд грн).

Контекст

Раніше НБУ констатував, що прибуток банківського сектору за І квартал 2021 року був майже на третину меншим, ніж у відповідному періоді 2020 року і становив 10,9 млрд грн. 7 банків залишалися збитковими, проте їхній сукупний збиток був незначним. Відрахування в резерви були на 58,3% нижчими, ніж торік, і не відіграли значної ролі в зниженні фінансового результату.

Коментар Нацбанку щодо фінрезультату банківської системи за січень-березень:

"На скорочення прибутку сектору вплинув насамперед від’ємний результат переоцінки вартості цінних паперів: -9.3 млрд грн порівняно з +18.2 млрд грн торік. Це позначилося зокрема на результатах двох найбільших за активами держбанків [Приватбанку і Ощадбанку], прибуток яких знизився порівняно з І кварталом 2020 року. Співвідношення операційних витрат і операційного доходу (CIR) за результатами кварталу було гіршим, ніж у відповідному кварталі минулого року: 61.0% порівняно з 47.4% торік. Проте без урахування переоцінок цінних паперів, валюти і похідних фінансових інструментів операційний дохід зріс на 16.3% р/р, а СІR становив 50.7%.

Чистий процентний дохід зріс на 21.9% р/р передусім у зв’язку з помітним зниженням відсоткової ставки за депозитами за останні 12 місяців. Попри жорсткішання карантинних обмежень, яке торік негативно вплинуло на обсяг комісій, чистий комісійний дохід за І квартал зріс на 15.1% р/р, насамперед завдяки зростанню обсягів безготівкових розрахунків.

Перспективи та ризики

Призупинення зниження вартості депозитів призведе до загального звуження спреду, тож позначиться й на процентних доходах банків. Меншою мірою це стосуватиметься банків зі значними обсягами ультракоротких кредитів, за якими банки змінювали ставки практично синхронно зі зміною облікової ставки НБУ.

Хоча сформовані в І кварталі резерви були помірними, кредитний ризик, імовірно, залишається високим. Щоб упевнитися, що заявлена банками якість кредитного портфеля відповідає дійсності, НБУ опрацьовує результати оцінки якості активів банківського сектору, які банки мали подати до завершення квітня. 30 банків додатково пройдуть стрес-тестування, яке було відмінено торік через пандемію. У квітні НБУ затвердив методологію та макроекономічні сценарії стрес-тестування банків.

Із початку квітня почав діяти коефіцієнт чистого стабільного фондування (NSFR), його мінімальний рівень у 80% перевищили всі банки, крім одного невеликого. Значення нормативу до квітня 2022 року буде поступово збільшене до 100%. З 1 квітня впроваджено ваги ризику для цінних паперів в іноземній валюті, емітованих українським урядом. Від початку липня розпочнеться перший етап підвищення ваг ризику для незабезпечених споживчих кредитів – до 125%, з початку 2022 року вони будуть підвищені до 150%".