Правоохоронці розслідують, як Лагун і Cargill докапіталізували Дельта Банк на 1,5 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 9 листопада, Генпрокуратура здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні №42017101060000101 за фактом зловживання службовими особами Дельта Банку повноваженнями юрособи приватного права “з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, всупереч інтересам банку під час укладення ряду договорів з юридичними особами нерезидентами, що спричинило тяжкі наслідки згаданій фінансовій установі” (цитата).

Згідно з судовими матеріалами, правоохоронці розслідують в т.ч. збільшення статутного капіталу Дельта Банку на 1,5 млрд грн, що було погоджено Нацбанком 22.06.2012, а також укладення ряду договорів між суб`єктами господарювання та Дельта Банком, “внаслідок чого фінансовій установі спричинено матеріальну шкоду в особливо великих розмірах” (цитата).

Як зазначається, 1,5 млрд грн були внесені на балансовий рахунок №363040001 («Внески за незареєстрованим статутним капіталом») в період 07.11.2011 по 12.01.2012 акціонерами Дельта Банку - М. Лагуном (1,065 млрд грн) та компанією “Каргілл Файненшіал Сервісіз Інтернешнл” (435 млн грн).

При цьому в заяві про вчинення кримінального правопорушення (поданою, слід розуміти, ліквідатором Дельта Банку, - ред.) зазначено, що кошти у сумі 60 млн дол (“серед яких 40 000 000 дол. США мають ознаки фіктивності”, - цитата) через рахунок №15000040036 австрійського Meinl Bank AG (Австрія) зараховані (після продажу валюти 11.01.2012) в сумі 467,7 млн грн на рахунок №26004000000943 “Ленхаус Менеджмент Лімітед” (Кіпр), відкритий в Дельта Банку.

“Проте така операція на суму 40 000 000 дол. США не підтверджена виписками «MEINL BANK AKTIENGESELLSCHAFT» в форматі МТ 950, тобто паперові носії SWIFT повідомлень є в наявності в ПАТ «Дельта Банк», але в електронній архівній базі SWIFT Alliance вказані SWIFT повідомлення відсутні. Такі обставини свідчать про відсутність реальної грошової операції та фальшування документів, на підставі якого здійснювався облік”, - йдеться в судових матеріалах.

9 листопада Печерський райсуд м. Києва частково задовольнив клопотання ГПУ та надав її прокурорам і слідчим поліції доступ до документів Дельта Банку та Meinl Bank AG (див. документи тут і тут). 28 вересня правоохоронцям був наданий доступ до документів НБУ (див. тут).

Як писав Finbalance, НАБУ, поліція, ГПУ також розслідують операції Дельта Банку через Meinl Bank AG у т.ч. в контексті сумнівного залучення Дельта Банком субординованого кредиту.

Раніше Фонд гарантування констатував, що зловживання акціонерів та топ-менеджерів Дельта Банку стали причиною того, що оціночна вартість активів фінустанови (29,2 млрд грн) становить лише третину від їхньої балансової вартості, зазначеної «на папері» (94,27 млрд грн), та більш ніж в 1,8 рази менша ніж зобов’язання банку відповідно до реєстру акцептованих вимог кредиторів (53,77 млрд грн).

ФГВФО зазначав, що з коррахунків Дельта Банку в іноземних банках (Meinl Bank AG, BANK FRICK AND CO.AG, East-West United S.A., BANK WINTER & CO.AC) були списані кошти на суму 437,2 млн дол.

Як зауважував Фонд, загальна сума (на 01.02.2017) нікчемних правочинів, які були укладені до тимчасової адміністрації для виведення активів, оцінювалася на 19,32 млрд грн, 93,63 млн дол. та 18 млн швейцарських франків.

За оцінками Фонду, орієнтовна сума втрат кредиторів внаслідок доведення до банкрутства «Дельта Банку» складе щонайменше 24,5 млрд грн. ФГВФО уточнював, що його незадоволені вимоги як кредитора третьої черги сягають 14,9 млрд грн.

ФГВФО наголошував, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.

За даними Фонду гарантування вкладів, на 01.10.2018 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,7 млрд грн (загалом відповідні виплати складуть 16,2 млрд грн).

За інформацією Нацбанку, на середину березня борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 8 млрд грн.

За даними НБУ, М. Лагун був власником 70,61% акцій Дельта Банку, а “Каргілл Файненшіал Сервісіз Інтернешнл” - 29,39%.

Корпорація Cargill зайшла в капітал Дельта Банку в 2010-2011 рр. Це відбулося на фоні отримання Дельта Банком кредитного портфелю Укрпромбанку на 3,1 млрд грн. Таку ж суму Дельта Банк мав повернути НБУ, який надавав рефінансування для Укрпромбанку.

Появу Cargill серед акціонерів Дельта Банку на ринку пов’язували з боргами Укрпромбанку перед Cargill. Разом з тим, в 2010 році М. Лагун запевняв, що “передача активів Укрпромбанку і входження до складу акціонерів Cargill Financial Services - це не пов`язані один з одним процеси”, а йшлося “про звичайну операцію по входженню в капітал нового акціонера - Cargill” (цитата).

При цьому корпорація Cargill була одним з кредиторів “Кредитпромбанку”, права вимоги до якого в 2010 році були конвертовані в акції банку. Згодом - на початку 2013 року - М. Лагун викупив 100% акцій Кредитпромбанку за 1 дол. Про розслідування правоохоронців з цього приводу читайте тут.

У січні 2016 року Фонд гарантування зробив низку заяв про те, що з Дельта Банку були виведені активи на 100 млн дол через операції з акредитивами корпорації Cargill.

Корпорація Cargill звинувачення на свою адресу відкидала, наголошуючи, що переуступка прав вимоги відбулася в повній відповідності до чинного законодавства України.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження №12015160160000210, незадовго до введення тимчасової адміністрації в Дельта Банк (02.03.2015) у фінустанову надійшли заяви від позичальників про припинення зобов`язань через зарахування зустрічних однорідних вимог, зокрема:

- заява ТОВ «Іллічівський зерновий порт» від 09.02.2015 про припинення зобов`язань Товариства зі сплати заборгованості за кредитними договорами на суму 13,77 млн дол та 434,3 млн грн;
- заява ТОВ «Стройбуд Іллічівськ» від 09.02.2015 про припинення зобов`язань Товариства зі сплати заборгованості перед банком на суму 4,5 млн дол.

У заявах позичальників про зарахування зустрічних вимог фігурували чотири безвідкличні резервні акредитиви на 36,9 млн дол, банком-емітентом за якими вказано Дельта Банк, та права вимоги за якими позичальники, як зазначалося, придбали у компанії CFSIT (Cargill Financial Services International):

- LC/SВ/017/042014 на загальну суму 1,71 млн дол;
- LC/SВ/025/042014 на загальну суму 28,65 млн дол;
- LC/SВ/021/042014 на загальну суму 1,28 млн дол;
- LC/SВ/029/042014 на загальну суму 5,25 млн дол.

У судових матеріалах щодо цього карного провадження зауважувалося, що під час перевірок в Дельта Банку було виявлено різноманітні SWIFT-повідомлення щодо вказаних акредитивів, але в документації банку не було оригіналів юридичної документації стосовно власне випуску акредитивів, зокрема, відповідних рішень уповноважених органів управління банку: правління та кредитного комітету банку, договорів про відкриття акредитивів, заяв, розпоряджень тощо. Більшість відповідних сум акредитивів не була відображена на балансових або позабалансових рахунках банку.

«Таким чином встановлено, що посадові особи ТОВ «Іллічівський зерновий порт» та ТОВ «Стройбуд Іллічівськ», зловживаючи своїм службовим становищем, вступивши в злочинну змову з колишніми співробітниками АТ «Дельта банк» з метою погашення заборгованості по кредитним договорам та зняття обтяження в АТ «Дельта Банк» на заставне майно надали фіктивні договори переуступки боргу, укладені з компанією-нерезидентом», - констатувалося в Печерського райсуду м. Києва від 04.02.2016 з посиланням на дані слідчих.

Також у документі зазначалося, що крім вищезазначених 4 фіктивних акредитивів в банку було виявлено SWIFТ повідомлення стосовно ще 13 фіктивних акредитивів, на 105 млн дол.

Як повідомлялося, в цих операціях фігурували в т.ч. компанії “Танс Транс” і “Яблуневий дар” з T.B. Fruit.

У рамках низки спорів суди розглядають можливе отримання “Яблуневим даром” і “Танком Транс” прав вимоги до Дельта Банку за його зобов’язаннями перед Cargill за акредитивами, що в свою чергу давало привід згаданим позичальникам банку ставити перед ним питання про зарахування зустрічних однорідних вимог.

Про судові спори Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут, з Ощадбанком - тут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тут і тутз "Фокстрот" - тут, Cargill - тут і тут, з Укргазвидобуванням - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут.

Про намагання Дельта Банку продати борги групи T.B. Fruit на 6 млрд грн - тут, іллічівські активи на 4,5 млрд грн - тут, борги "Дніпрометалсервісгруп" на 1,5 млрд грн - тут, борги групи "АвтоКрАЗ" на 1,3 млрд грн - тутПро продаж мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, читайте тут.

Про боргові вимоги Ощадбанку до М. Лагуна на 4 млрд грн - тут.  Про боргові вимоги Укрексімбанку до сестри М. Лагуна - тут.

Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут. Про кримінальне провадження щодо екс-першого глави ради директорів банку Віталія Масюри - тут.

Про накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ - тутПро розслідування ГПУ та поліції щодо М. Лагуна і працівників НБУ туттуттуттуттуттутПро розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тутПро взаємні претензії М. Лагуна та влади Білорусі - тут.

Коментарі М. Лагуна - туттуттут і тут.