Правління НБУ просить уряд не вимагати занадто велику емісію

Все про економіку та фінанси

10 липня правління НБУ презентувало раді Нацбанку пропозиції до Основних засад грошово-кредитної політики на 2021 рік та середньострокову перспективу. Рада НБУ взяла до відома відповідний проект. Його затвердження в остаточній редакції планується у вересні.

Під час презентації заступник голови НБУ Дмитро Сологуб зазначив, що для подальшого забезпечення макрофінансової стабільності та сталого економічного розвитку України необхідно продовжувати послідовну монетарну політику і не поступатись тими принципами, на яких вона будувалась у 2015-2020 роки.

"Режим інфляційного таргетування і політика гнучкого курсоутворення, яких дотримувався Національний банк у попередні роки, довели свою ефективність. Нам вдалося суттєво знизити інфляцію та наблизити її до середньострокової цілі в 5%. Виважена монетарна політика та адекватне регулювання фінансового сектору сприяли проходженню найгострішої фази коронакризи без тих тяжких економічних наслідків, які ми спостерігали під час криз 2008 чи 2014 років", - зазначив Дмитро Сологуб.

За його словами, ключові стратегічні характеристики монетарної політики, які пропонуються до затвердження в Основних засадах, відповідають зобов`язанням України, закріпленим Меморандумом з МВФ.

Основні пропозиції правління НБУ:

- продовжувати політику таргетування інфляції для забезпечення цінової та фінансової стабільності, а також сприянню забезпеченню стійких темпів приросту ВВП;

- підтримувати темпи зростання цін у середньостроковій перспективі на рівні 5% із допустимим діапазоном відхилень 1 в.п.;

- дотримуватися й надалі режиму плаваючого курсоутворення і не таргетувати досягнення певного рівня або діапазону обмінного курсу.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський заявляв, що підтримує незалежність НБУ, але в бюджеті закладений курс 30 грн/дол. Крім того, він називав монетарну політику Нацбанку "дуже жорсткою".

Міністр економіки Ігор Петрашко вважає, що Україні потрібна інфляція 8-9% (за даними Держстату, в червні інфляція прискорилася до 2,4% у річному вимірі з 1,7% у травні). Крім того, глава Мінекономіки висловлював думку, що облікова ставка може бути нижчою, ніж інфляція.

Нижче - цитата з пропозицій правління НБУ до проекту Основних засад грошово-кредитної політики на 2021 рік та середньострокову перспективу:

“Основним внеском у стале економічне зростання з боку Національного банку надалі залишатиметься підтримання середовища з низькою та стабільною інфляцією в умовах плаваючого обмінного курсу. Це дозволить уникнути накопичення макроекономічних дисбалансів, підвищить запас міцності до зовнішніх потрясінь, що відповідно сприятиме стійкому економічному зростанню, тобто нівелюванню суттєвих відхилень річних змін реального ВВП від його потенційного рівня.

Передбачувані, послідовні та зрозумілі для економічних агентів рішення з монетарної політики залишатимуться фундаментальною передумовою для поглиблення фінансової системи, формування в економіці достатнього обсягу довгострокових фінансових ресурсів прийнятної вартості. Внаслідок підтримання інфляції на відносно низькому рівні залишатиметься низькою інфляційна складова номінальних процентних ставок. Окрім того, внаслідок наближення інфляційних очікувань до цілі щодо інфляції, а також зниження волатильності цін, зменшуватиметься й премія за ризик, оскільки учасники фінансового ринку зможуть упевненіше прогнозувати майбутню вартість кредитних ресурсів. Сукупно це сприятиме активізації довгострокового інвестування у вітчизняну економіку та створенню робочих місць, слугуватиме поштовхом до інноваційної активності.

Враховуючи, що грошово-кредитна (монетарна) політика Національного банку лише створює умови для розвитку економіки України, але сама не може бути достатньою передумовою сталого підвищення економічного потенціалу, критично важливим є подальше проведення структурних реформ і збереження зваженої фіскальної політики. Тому з метою забезпечення стійких темпів економічного зростання України Національний банк разом із Урядом України працюватиме над посиленням координації грошово-кредитної (монетарної) та бюджетно-податкової політики, докладатиме всіх зусиль для структурної перебудови економіки, реалізації програм поліпшення доступу до кредитів, формування довгострокових інвестиційних ресурсів. Водночас Національний банк дотримуватиметься свого зобов’язання уникати будь-яких форм фіскального домінування над монетарною політикою”.

Також правління НБУ в презентації своїх монетарних пропозицій на 2021 рік нагадує пункти Меморандуму з МВФ, який підписали в т.ч. президент Володимир Зеленський, прем’єр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко та вже екс-глава Нацбанку Яків Смолій: