ПрАТ "Футбольний клуб "Чорноморець" просить суд визнати його банкрутом

Все про економіку та фінанси

11.01.2021 Госпсуд Одеської області відкрив провадження в справі №916/3704/20 про банкрутство ПрАТ "Футбольний клуб "Чорноморець" за ініціативою самого ж підприємства.

Згідно з судовими матеріалами, свою заяву ПрАТ "Футбольний клуб "Чорноморець" мотивувало тим, що задоволення вимог одного кредитора призведе до неможливості виконання грошових зобов’язань в повному обсязі перед іншими кредиторами.

За даними держреєстру, серед кінцевих бенефіціарів ПрАТ "Футбольний клуб "Чорноморець" - екс-нардеп Леонід Клімов, який контролював збанкрутілий “Імексбанк”.

Як писав Finbalance, 25.09.2020 Госпсуд Одеської області в межах справи №916/3200/17 визнав банкрутом ПАТ "Туристично-виробнича фірма "Чорне море" і відкрив ліквідаційну процедуру.

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром АТ «ТВФ «Чорне море» вказаний Ігор Кудінов (був помічником Л. Клімова).

Госпсуд Одеської області в рамках справи №916/3200/17 визнав вимоги Сбербанку до ПАТ “Туристично-виробнича фірма “Чорне Море” на 1,1 млрд грн (четверта черга) та 201 млн грн (шоста черга), а також вимоги НБУ на 3,16 млрд грн як вимоги забезпечені заставою майна боржника (згідно з судовими матеріалами, ПАТ “ТВФ “Чорне море” було майновим поручителем Імексбанку по рефінансуванню).

19.09.2019 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ліквідатора “Імексбанку” та залишив без змін рішення судів нижчих інстанцій, якими - в рамках справи №916/3200/17 про визнання банкрутом ПАТ “Туристично-виробнича фірма “Чорне Море” - лише частково було визнано вимоги представника ФГВФО до боржника на суму 290 млн грн (як забезпечені заставою майна), однак відхилені вимоги ще на 2,15 млрд грн (оскільки майно компанії, яке було забезпеченням за кредитними зобов’язаннями ТОВ «ТК «Контракт», ТОВ «РТК «Південь-плюс», ТОВ «ВО «Будмонтаж», ТОВ «Бугаз Делюкс» у зв`язку із розірванням іпотечного договору та договору забезпечення вибуло з власності АТ «ТВФ «Чорне море»).

Ліквідатор “Імексбанку” в касаційній скарзі наполягав, що вибуття нерухомого і рухомого майна із застави відбулось за нікчемними правочинами, що було підтверджено в т.ч. в судовому порядку.

Натомість Верховний Суд констатував, що представник ФГВФО “може захистити своє порушене право шляхом звернення стягнення на таке майно до осіб, які стали його власниками без згоди кредитора-заставодержателя” (цитата).

У лютому-2018 Антимонопольний комітет дозволив українській "дочці" Сбербанку набути у власність два готелі одеської мережі «Чорне море».

Нацбанк заявляв, що забезпеченням по кредитам рефінансування для “Імексбанку” виступає в т.ч. стадіон «Чорноморець» (ФГВФО вже його продав) та низка об’єктів комерційної нерухомості в Одесі.

Як писав Finbalance, 14.07.2020 Госпсуд Одеської області в рамках справи №916/1950/16 визнав банкрутом ТОВ “Укрбудспецтех” та відкрив ліквідаційну процедуру.

За даними держреєстру, кінцевим бенефіціаром ТОВ “Укрбудспецтех” є Леонід Клімов.

16.06.2020 Госпсуд Одеської області в межах вказаної справи задовольнив заяву ТОВ "Укрбудспецтех" та заборонив проведення будь-яких реєстраційних дій в держреєстрі речових прав на нерухоме майно щодо низки об`єктів нерухомого майна компанії загальною площею 24 тис кв м (це в т.ч. приміщення кількох торгових комплексів).

Свою заяву про забезпечення позову ТОВ “Укрбудспецтех” обгрунтувало потребою запобігання вибуття майна зі своєї власності поза межами процедури банкрутства, а також вказувало на свої зобов’язання як поручителя по кредитам, виданим Сбербанком.

ТОВ “Укрбудспецтех” зазначало, що в травні отримало повідомлення-вимогу від Сбербанку про усунення порушення основного зобов’язання та умов іпотечного договору, а в разі невиконання цієї вимоги банк констатував, що буде звертати стягнення на майно, передане в іпотеку, щоб набути право власності на предмет іпотеки.

26.11.2019 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ТОВ “Укрбудспецтех” та залишив без змін постанову Південно-західного апеляційного госпсуду від 23.09.2019 (у справі № 916/1950/16), якою на вимогу НБУ та Сбербанку було скасовано ухвалу Госпсуду Одеської області від 20.03.2019 про введення процедури санації ТОВ “Укрбудспецтех” строком на 6 місяців.

Провадження в справі про банкрутство ТОВ “Укрбудспецтех” було порушене судом у серпні 2016 року за ініціативою самої ж компанії.

Ухвалою Госпсуду Одеської області від 11.12.2017 було затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ «Укрбудспецтех», у т.ч. окремо внесені вимоги кредиторів, забезпечених заставою майна банкрута: НБУ - 3,47 млрд грн (перелік відповідних активів - тут), Сбербанку - 1,2 млрд грн, Імексбанку - 103,5 млн грн.

Відповідно до судових матеріалів, загальна сума грошових вимог конкурсних кредиторів до ТОВ “Укрбудспецтех” - 5,06 млрд грн, а вартість активів, що може бути врахованою для визначення рівня платоспроможності підприємства, - 30,5 млн грн.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ТОВ "Укрбудспецтех" перебуває у стані “надкритичної неплатоспроможності”, а “економічних ознак наявності реальної можливості відновити платоспроможність протягом 6-ти місячного строку не встановлено” (цитата).

Верховний Суд погодився з оцінкою суду апеляційної інстанції.

Як писав Finbalance, 14.12.2018 Приморський райсуд м. Одеси відмовився задовольнити позов НБУ до нардепа Леоніда Клімова (в справі №522/179/16-ц) про стягнення як з поручителя “Імексбанку” 310 млн грн заборгованості за стабілізаційним кредитом від 28.11.2014, а також скасував арешт майна Л. Клімова (у т.ч. легковий автомобіль ВАЗ-2109, 1989 року випуску; акції у ПрАТ «Футбольний клуб Чорноморець», ПрАТ «Інвестиційна компанія «Примор’є-Інвест», ПАТ «Чорноморська транспортна компанія», АТЗТ «Центральний універмаг», ПрАТ «Страхова компанія «Примор’є», ПАТ «Спецавтоматика»).

Таке рішення суд обгрунтував тим, що НБУ подав позов до Л. Клімова із запізненням - 06.01.2016, тоді як строк дії поруки закінчився 27.11.2015 (останній день шестимісячного строку, передбачений законодавством для пред’явлення вимог після початку процедури ліквідації “Імексбанку”).

25.07.2019 Верховний Суд залишив без змін резолютивні частини ухвали Госпсуду Одеської області від 10.12.2018 та постанови Південно-західного апеляційного госпсуду від 27.02.2019 (у справі №916/2733/18), якими Фонду гарантування було повернуто його позовну заяву до колишніх бенефіціарів (у т.ч. Леоніда Клімова) і топ-менеджерів Імексбанку про стягнення 18,98 млрд грн заподіяної шкоди, яка, за версією ФГВФО, була спричинена Імексбанку діями вказаних пов`язаних осіб під час вирішення питання “щодо реалізації кредитної політики за 76 кредитними договорами” (цитата).

Верховний Суд констатував, що вимоги про стягнення шкоди у конкретно визначеному позивачем за кожним окремим кредитним договором розмірі “є самостійними вимогами, які не пов`язані ні підставами виникнення, ні поданими доказам та не є основними і похідними одна від одної, оскільки від задоволення одних не залежить задоволення інших”.

За даними ФГВФО, вкладникам “Імексбанку” в межах гарантійної суми були виплачені компенсації на 4,2 млрд грн. Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку складає 9,3 млрд грн.

Фонд повідомляв, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становить менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – згаданий вище стадіон в Одесі ("Чорноморець"), який ФГВФО продав за 194 млн грн.