Посольство США - про варіанти фінпідтримки України

Все про економіку та фінанси

Україна в результаті реформ після Майдану останніми роками змогла ефективно отримати доступ до світових ринків капіталу для задоволення своїх потреб у запозиченнях, і успішна програма реформ тільки покращить ринкове становище України та знизить витрати на запозичення, вважає економічний радник посольства США в Україні Меган Боулдін, пише "Інтерфакс-Україна".

"Нова адміністрація вивчає багато способів, як може розширити підтримку Україні, але Сполучені Штати не надають такого виду гарантії вже кілька років", - сказала вона в інтерв`ю агентству.

Боулдін зазначила, що Україна продовжує мати доступ до значних обсягів недорогого фінансування шляхом своїх угод з МВФ, Світовим банком і ЄС.

"Щоб отримувати це фінансування, Україні треба буде продовжувати ті реформи, які ми обговорювали щодо антикорупційних установ, судової влади, енергетичного сектора, земельної реформи, бюджету та центрального банку", - наголосила вона.

Нагадаємо, міністр фінансів Сергій Марченко 30 березня заявив, що початок роботи нової адміністрації Білого дому дає змогу порушити питання про надання США у 2021 році нових гарантій за єврооблігаціями України на $1 млрд, що дозволить рефінансувати подібний випуск єврооблігацій 2016 року.

23 вересня 2016 року Україна розмістила п`ятирічні євробонди на $1 млрд під гарантії США за найнижчою в історії країни ставкою в 1,471%. Організатори розміщення - Citi, JP Morgan та Morgan Stanley.

Перед цим Україна та США в червні того самого року підписали угоду про надання країні третього траншу кредитних гарантій на $1 млрд. Кошти планувалося використати на соціальну підтримку найуразливіших верств населення.

Перший випуск п`ятирічних євробондів на $1 млрд під гарантії США Україна розмістила в травні 2014 року. Дохідність тоді на 28 базисних пунктів перевищила дохідність держоблігацій США і становила 1,844% річних. Організаторами стали JP Morgan та Morgan Stanley.

Через рік, у травні 2015 року, Україна знову розмістила п`ятирічні єврооблігації на $1 млрд під гарантії США із дохідністю, що перевищує аналогічні американські держоблігації на 32 базисні пункти. Організаторами операції стали Citi, JP Morgan та Morgan Stanley.

Згідно з даними агентства, у період адміністрації Дональда Трампа спроби домогтися надання таких гарантій для рефінансування перших двох випусків завершилися безрезультатно. Їх було погашено вчасно та в повному обсязі.

 

Заступник директора місії USAID Сьюзен Кyтор заявила, що Україні слід взяти на себе зобов`язання з прозорого, неупередженого і незалежного процесу відбору нових членів судових органів на основі критеріїв доброчесності та професійної компетентності, включаючи участь незалежних експертів.

"Щоб реформи мали успіх, їх потрібно впроваджувати відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії та міжнародних стандартів. Це означає, що Україні потрібно взяти на себе зобов`язання з прозорого, неупередженого і незалежного процесу відбору нових членів судових органів на основі критеріїв доброчесності та професійної компетентності, включаючи участь незалежних експертів. І в цьому ми допомагаємо", - сказала Кутор в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна".

За її словами, уряд США, включаючи USAID, продовжуватиме підтримувати українських партнерів у всіх трьох гілках влади, а також у співпраці з громадянським суспільством для просування суттєвих судових реформ і розширення доступу до правосуддя для всіх українців.

Кутор наголосила, що Україна перебуває у вирішальній точці для просування судової реформи, яка насправді є ключем до розблокування прогресу в антикорупційному порядку денному і до зміцнення не лише довіри інвесторів і громадськості до системи, а й до загального економічного зростання.

"Вражає погляд української громадськості на судову систему: за останніми опитуваннями Національного демократичного інституту, приблизно лише кожен десятий українець довіряє судовій системі і судам! Частина проблеми полягає в тому, що судові реформи останніх років були одиничними і не повністю вирішували наростаючих викликів, які підривають верховенство права і справедливе застосування правосуддя. Я думаю, що українці хочуть такої судової реформи, яка була б цілісною і всебічною", - зазначила вона.

Кутор також додала, що деякі позитивні кроки зроблено.

"Нині Комісія з питань правової реформи в Україні завершує підготовку своєї "Стратегії сталого розвитку судової системи", яка може служити важливою дорожньою картою для всебічної судової реформи. Влада України розглядає важливі законопроекти щодо реформування Вищої ради правосуддя і відновлення Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Ці органи судового управління перебувають у центрі судоустрою, і їх реформа є необхідною умовою надійної реформи в інших місцях системи правосуддя. Ба більше, органи влади планують важливі реформи Конституційного Суду і процесу ухвалення ним рішень", - розповіла вона.

Заступник директора місії USAID наголосила, що завдяки цій стратегії та іншим реформам, які зачіпають центральні судові органи, Україна має унікальну можливість просунути суттєву судову реформу.

 

Тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін висловила впевненість у тому, що телефонна розмова між президентом США Джо Байденом і президентом України Володимиром Зеленським відбудеться.

"Промова держсекретаря США Блінкена (Ентоні Блінкен - ІФ) підтверджує, що Україна буде пріоритетом для адміністрації Байдена, і немає сумнівів, що телефонна розмова між президентом Байденом і президентом Зеленським відбудеться", - сказала Квін в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна".

У свою чергу заступник політичного радника Лінетт Бенке зазначила, що в посольстві США в Україні дуже сподіваються, що обидва президенти зможуть поговорити безпосередньо, але не варто забувати, скільки всього досягнуто на інших рівнях, дещо нижчих за рівень лідерів країн.

"На початку лютого, дуже швидко після початку роботи цієї адміністрації, державний секретар Блінкен розмовляв зі своїм колегою, міністром закордонних справ Кулебою. Міністр оборони Таран розмовляв із міністром оборони Остіном. Глава Офісу президента Єрмак розмовляв із радником з національної безпеки США Салліваном. Найближчим часом відбудуться контакти інших чиновників. І щодня наше посольство в Києві працює з українськими колегами над нашими спільними пріоритетами", - пояснила вона.

Бенке зазначила, що і Білий дім, і держсекретар Блінкен неодноразово наголошували на відданості США підтримці суверенітету та територіальної цілісності України.

"Держсекретар зробив дуже рішучу заяву на підтримку України в 7-му річницю заявленої Росією анексії Криму. Він записав спеціальне відео, щоб відзначити особисту відданість цій підтримці. Адміністрація Байдена щиро вітала українську ініціативу "Кримської платформи", - додала вона.

"Тим часом наша допомога у сфері безпеки та розвитку й надалі не зменшуватиметься. Щоб навести конкретний приклад, ми оголосили черговий транш розміром $125 млн на допомогу у сфері безпеки 5 березня", - сказала Бенке.
 

Крістіна Квін заявила, що Україна потребує більшої прозорості й поліпшення бізнес-клімату для просування до членства в європейських та євроатлантичних інституціях.

"Щоб була можливість допомогти Україні просуватися до членства у європейських та євроатлантичних інституціях, Україні потрібно більше прозорості, менше корупції і кращий бізнес-клімат. Зобов`язання України за програмами фінансової допомоги МВФ, Світового банку та ЄС є корисним путівником для неї. Зміни в цих напрямах допоможуть Україні стати сучасною західною країною, яку прагнуть мати українці", - сказала Квін в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна".

На запитання про те, якими є очікування США від України в плані реформ, вона зазначила, що насправді таке формулювання не доречне, оскільки США співпрацюють з Україною, щоб допомогти їй побудувати економіку для своїх потреб, щоб вона працювала на благо українського народу і могла реалізовувати власні прагнення.

"Це взаємно вигідна ситуація. Тому що багата, безпечна, мирна і демократична Україна посилюватиме Європу і буде міцним партнером Сполучених Штатів", - наголосила Квін.

Водночас тимчасова повірена у справах США зазначила, що одним із досягнень є земельна реформа, яка, як очікується, буде реалізована цього літа, вперше створивши ринок землі, який допоможе розкрити величезний сільськогосподарський потенціал України. "Парламент також наразі розглядає законопроект, який забезпечуватиме прозорість на майбутньому ринку землі та передбачає надання фінансової допомоги українським фермерам. Це стало б важливим досягненням на додаток до того, що вже було зроблено в напрямі земельної реформи", - сказала вона.

Квін зазначила, що ще однією ключовою реформою є децентралізація, адже органи місцевого самоврядування вперше отримали повноваження розподіляти бюджети відповідно до місцевих пріоритетів.

"І ще одним досягненням, яке, схоже, наближається, є схвалення пакету законопроектів про приватизацію. Якщо ці законопроекти будуть ухвалені, це приведе до прозорого і більш справедливого процесу приватизації державних підприємств, що може створити приплив іноземних інвестицій, допомогти модернізувати ці підприємства і працевлаштувати тисячі українців. Це все дуже важливі події на економічному фронті", - вважає вона.