Посол України - про сценарій примирення Києва та Москви в майбутньому

Все про економіку та фінанси

Президент США Джо Байден може запропонувати главі Кремля Владіміру Путіну повернення Російської Федерації на міжнародну політичну арену в обмін на вихід російських військ з окупованих територій Донбасу. Про це під час інтерв`ю виданню Berliner Zeitung заявив посол України у Німеччині Андрій Мельник, констатує zn.ua.

"Росіяни хочуть, щоб їх поважали, вони хочуть, щоб Захід розмовляв з ними на рівних. Байден повинен дати зрозуміти Путіну, що Росія може повернутися на міжнародну арену і з нею більше не будуть поводитись як з вигнанцем. Звичайно, для цього заздалегідь потрібні заходи щодо зміцнення довіри: Путін просто повинен зникнути з Донбасу", - стверджує Мельник.

Проте ситуація в Криму дещо відрізняється. У 2014 році його окупували, порушивши міжнародне право. Цей інцидент став першим після Другої світової війти, коли примусово було змінено державні кордони Європи.

"Складність полягає в тому, що на відміну від Нормандського формату досі не існує іншого міжнародного переговорного процесу щодо повернення Криму. Для нас і всієї світової спільноти Крим залишається українською територією, для Путіна – “російським”. Жодна держава ніколи не визнає цю спробу анексії. Україна закликає до деокупації півострова. Ніяких “якщо” жодних – “але”. І для досягнення цієї мети нам потрібен дипломатичний інструмент", - пояснив посол.

Саме таким інструментом, переконаний Мельник, повинна стати "Кримська платформа", перший саміт якої має відбутися напередодні 30-ї річниці Дня Незалежності - 23 серпня.

Попри все це, примирення України та Росії Мельник називає можливим. Та для цього спершу потрібно виконати кілька вимог.

"По-перше, Росія повинна зникнути з Донбасу і також повернути Крим. Необхідно відновити територіальний суверенітет України. Після цього Москва повинна відбудувати спустошені райони, заплатити репарації мільйонам українських жертв та офіційно вибачитися за всі звірства. Це відправна точка для всіх подальших кроків на шляху до примирення. Війна все ще є відкритою раною, що кровоточить. Ключ до миру все ще знаходиться в руках Путіна", - пояснив Мельник.  

За його словами, попри режим Путіна, у Росії залишилися "світлі голови", тому приєднання РФ до Європейського Союзу є можливим.

"Чому ні? Попри правлячий режим Путіна, у Росії є багато світлих голів, які знають, що тісні зв’язки з Європою вигідні всім. Я добре уявляю Російську Федерацію як члена ЄС у далекому майбутньому", - стверджує Мельник.

На його думку, "теоретично можливим" є й вступ РФ у НАТО.

"Я знаю, що це звучить ілюзорно. Але все може статися дуже швидко. Ми повинні мати більше бачення. Ми десятиліттями жили разом в мирі. Для нового миру нам потрібна нова архітектура безпеки в Європі, яка також повинна відображати, які небезпеки будуть існувати у всьому світі. Але це рішення може прийняти лише російський народ. Для нас, українців, членство в ЄС та НАТО - наш єдиний орієнтир. І ми сподіваємось на зелене світло з Берліну" - підсумував український дипломат.

Екс-міністр закордонних справ України (2014–2019) Павло Клімкін в інтерв’ю "Радіо Свобода" висловив думку, що президент Росії Володимир Путін піде на певні дії, щоб не дати України спокійно відсвяткувати 30-річчя її Незалежності в серпні цього року.

«Для нього ж показати, що Україна – це держава, що не відбулася, і для всього оточення путінського, – то це найважливіше», – сказав екс-глава МЗС.

«Чи буде це до свят, чи буде після свят, я не знаю. Я не хочу спекулювати. Чи буде це тільки військовий шлях… Скоріш за все, суміш із якимись провокаціями. Але Путін нам не дасть показати, або спробує не дати показати (так краще сказати), що Україна йде вперед, що ми стійкі, що у нас є сталий рух до європейських цінностей і до успіху. Власне, спільного успіху зі США і з ЄС», – сказав Клімкін.

На його думку, Путін може почати нові ворожі дії на території України, але навряд чи піде на повномасштабний військовий наступ, щоб захопити значні території України.

«Він буде діяти окремими кроками, він буде починати з провокацій, щоб звинувачувати нас», – сказав Клімкін про свої побоювання щодо дій президента Росії.