Посол Німеччини: "Північний потік-2" точно не буде працювати ще півроку

Все про економіку та фінанси

Посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна" таким чином прокоментувала пропозицію України про додатковий транзит обсягом 55 млрд кубометрів газу за спеціальними умовами:

"Це була хороша пропозиція України. Якщо ви уважно подивитеся, то йдеться лише про додаткові обсяги газу. Це не так легко, як ми думаємо, тому що газ перебуває в Росії, а не в Україні, пункт передачі газу - на вашому східному кордоні. Якщо Росія може видобувати більше газу і хоче більше постачати його, якщо у них є комерційний інтерес і вони це фізично можуть зробити - це хороша пропозиція, і я можу уявити собі, що вона буде реалізована".

Водночас посол зазначила, що німецький федеральний регулятор відклав сертифікацію "Північного потоку-2" як незалежного оператора з транспортування газу, оскільки зрозумів, що спочатку потрібно зробити анбандлінг, і без цього не варто працювати далі.

"Ця інституція - Bundesnetzagentur - діє виключно за законами Німеччини та європейськими законами. Вони бачили, що потрібно зробити анбандлінг спочатку. Я гадаю, що вони зрозуміли, що без цього не варто працювати далі", - пояснила вона.

Фельдгузен наголосила, що це не було кроком з боку Німеччини у відповідь на шантаж Росії.

"Ні, зовсім ні. Ми всі думаємо, що Росія має зацікавленість отримати сертифікацію швидше, а не пізніше. Однак наразі це точно не буде швидше. Якщо вони анбандлінг не зроблять, то і сертифікації не буде. У Bundesnetzagentur працюють бюрократи, і якщо немає умов для сертифікації, тоді її і не буде. Росія знає про це. Те, що ми маємо проблему з постачанням енергії наразі - це інший виклик, ми над цим усі працюємо, не лише Німеччина, а й інші країни. Але я гадаю, що той факт, що Bundesnetzagentur зупинив сертифікацію не має зв`язку з цією кризою", - розповіла вона.

За її словами, перша причина високих цін на газ - це той факт, що на європейському ринку мало газу.

"Нідерланди, Норвегія постачають менше газу. Ми знали про це. Поганим сюрпризом було те, що скраплений газ іде повністю в Азію, тому що там вищі ціни. Тобто це комерційне рішення. Росія постачає газ, поки що в рамках угод. Якщо дивитися на річні або на місячні обсяги, вони в листопаді постачали навіть більше, ніж раніше. Ми за цим дуже уважно спостерігаємо, але поки що ці природні причини більше впливають на ціну газу", - додала дипломат.

Фельдгузен запевнила, що у разі використання Росією газу як зброї Німеччина вживатиме відповідних заходів.

"Ми уважно спостерігаємо за ситуацією, і у разі використання Росією газу як зброї вживатимемо відповідних заходів", - повідомила посол. 

Анка Фельдгузен зазначила, що Німеччина працює над тим, щоб транзит газу з РФ до країн Європейського Союзу через Україну було продовжено щонайменше на п`ять років.

"Цей транзит буде до 2024 року, ми вже зараз працюємо (і є спеціальний уповноважений уряду Німеччини) над тим, щоб продовжити цю угоду ще мінімум на п`ять років, а можливо, на десять років. Поки що у нас немає з боку Росії таких сигналів, що вони не хочуть продовжувати транзит, тому що це також їхній комерційний інтерес", - сказала Фельдгузен.

Водночас дипломат звернула увагу на те, що найголовніше в домовленості США та Німеччини про "Північний потік-2" – це ідея і певний намір перетворити Україну з транзитної країни на виробника енергії. "На мою думку, єдиний шлях для України стати більш незалежною від інших, зокрема від Росії, виробляти ті джерела енергії, які потрібні в Німеччині, ЄС", - зазначила вона.

Фельдгузен висловила сподівання, що новий уряд ухвалить рішення, як використовувати "зелений" фонд, щоб підтримувати в Україні перші проекти з виробництва "зеленого" водню. "Це дійсно позитивно. Мине ще років десять, доки це функціонуватиме і буде масштабніше виробництво. Але я думаю, що протягом цих десяти років транзит газу залишиться, тому що всім цей газ потрібен і "Газпром" хоче його продавати. Пізніше, особливо в Німеччині, ми вже більше не хочемо використовувати газ, тобто нам потрібні інші джерела, і Україна має цей величезний потенціал "зелених" енергій", - пояснила вона.

Дипломат також додала, що була рада читати, що закордонні інвестори отримали гроші, які український уряд був їм винен за пільгові тарифи. "Це добре. Я сподіваюся, що нові інвестори бачать тут добрі наміри уряду і знову прийдуть інвестувати у джерела енергії в Україні", - зазначила Фельдгузен.

Посол наголосила, що для того, щоб Україна могла стати постачальником водню до Європи, потрібно дати умови інвесторам "зеленої" енергії, не змінювати постійно законодавство.

"Це, на мою думку, найважливіша галузь, де Україна може ще покращити ті умови, які вона дає своїм західним партнерам. Закони змінюють постійно, грошей немає. Треба більш довгостроково думати, тому що Україна зацікавлена в цих інвесторах", - сказала вона.

Фельдгузен вважає, що якщо Україна може постачати чистий водень через труби – це дуже велика перевага.

"Уже підписано меморандум про взаєморозуміння з іншими газотранспортними системами Європи. Експерти кажуть, що можна або додати водень до газу, або покращити труби, щоб вони могли транспортувати навіть 100% водню. Я не спеціаліст у цьому. Але це ті речі, які ми можемо зробити протягом цих десяти років. Якщо Україна може постачати чистий водень через труби – це, безумовно, її дуже велика перевага", - наголосила дипломат.

Про військову агресію Росії проти України

За словами Анки Фельдгузен, РФ зазнає величезних втрат у разі прямої агресії на Україну, оскільки українські війська нині набагато сильніші, ніж у 2014 році.

"Чи має Росія такі наміри, я теж не можу вам сказати. Але українські війська на сьогодні набагато сильніші, ніж у 2014 році. Росія зазнала би величезних втрат. Те, чого Росія завжди хоче, - це щоб ми, наші співгромадяни, українці дуже багато про них думали, витрачали енергію, час, нерви, питаючи себе, чи станеться щось", - сказала Фельдгузен.

Вона нагадала, що була в Україні у 2014 році. "Як дуже багато українців, багато співробітників нашого посольства, я пам`ятаю тодішню ситуацію, і це мене відрізняє від інших дипломатів. Я, можливо, трішечки спокійніша тільки тому, що я це вже бачила. Було дуже багато думок, що Росія може посилити агресію. Ми мали такі побоювання і у квітні, проте нічого не сталося", - додала Фельдгузен.

Посол наголосила, що Україна та її партнери вже думають про те, як можна уникнути нового нападу РФ на Україну.

"На відміну від 2014 року, зараз це не було б сюрпризом для нас. Ми всі – і в Україні, і разом із партнерами – вже думаємо, як можна цього уникнути, тому що ніхто не хоче повномасштабної війни. Хорошим результатом була би координація між партнерами, щоб чітко сказати Росії, що буде, якщо знову буде війна", – пояснила вона.

На запитання про те, про які наслідки для РФ може йтися у разі нападу, Фельдгузен також відзначила можливі кроки у фінансовій сфері. "Ви знаєте всі ці можливості, ми вже сім років про це говоримо. Особливо у фінансовій сфері є ще кроки, які можна зробити", - сказала вона.

Крім того, дипломат запевнила, що Україна вже протягом тривалого часу перебуває у постійному контакті з Німеччиною щодо ситуації на кордоні з РФ.