Поліція: службові особи банку "Київська Русь" розтратили 500 млн грн рефінансування НБУ

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 20 липня, поліція здійснює розслідування в кримінальному провадженні №42015000000000523 за фактами

- розтрати коштів службовими особами банку «Київська Русь» в особливо великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем і надання кредитів підконтрольним суб`єктам підприємницької діяльності, що мають ознаки фіктивності;
- розтрати коштів рефінансування;
- заволодіння коштами цього банку шляхом їх виведення через коррахунок, відкритий в Meinl Bank AG, легалізації цих коштів за межами України;
- ухилення службових осіб банку «Київська Русь» від сплати податків.

Згідно з документом, слідчі встановили факт надання банком «Київська Русь» кредитів підконтрольним суб`єктам підприємницької діяльності, що мають ознаки фіктивності, розтрати коштів державного рефінансування.

«За рахунок отримання кредиту рефінансування від НБУ на загальну суму близько 500 млн. грн. ПАТ «Банк «Київська Русь» в період 2013-2015 рр. шляхом видачі ризикованих кредитів підконтрольним підприємствам з ознаками фіктивності, не маючи гарантій повернення розтратили кошти у великих розмірах», - йдеться в судовій ухвалі.

За даними НБУ, основним акціонером банку «Київська Русь» був Віктор Братко.

Нацбанк відніс цю фінустанову до неплатоспроможних у березні 2015 року, а на ліквідацію відправив у липні того ж року. Причиною таких рішень регулятор називав неспроможність власників банку забезпечити його докапіталізацію.

У грудні 2016 року Київський апеляційний адмінсуд визнав незаконною ліквідацію банку «Київська Русь». Натомість після цього прокуратура відкрила карне провадження №42016100000001252 за фактом винесення суддями неправомірного рішення.

За даними Фонду гарантування, на 01.08.2017 вкладникам банку «Київська Русь» у межах гарантійної суми було виплачено компенсації на 2,14 млрд грн (96,7% запланованих виплат).

У Фонді констатували, що вартість активів банку «Київська Русь» «на папері» складала 5,63 млрд грн., натомість незалежні оцінщики оцінили їхню ринкову вартість у 1,34 млрд грн.

ФГВФО серед іншого повідомляв, що на коррахунку банку «Київська Русь» в Meinl Bank на день введення тимчасової адміністрації було 44 млн дол. Проте ці кошти в липні 2015 року були списані австрійським банком в рахунок виконання зобов‘язань та погашення боргу компанії-нерезидента. «Її кінцевим бенефіціаром і фактичним власником був засновник банку «Київська Русь». На сьогодні, за фактом протиправного заволодіння коштами банку колишнім його акціонером, за заявою уповноваженої особи Фонду органи прокуратури розпочали кримінальне провадження», - зазначав Фонд гарантування.

Крім того, ФГВФО уточнював,що 31,1% кредитного портфелю юридичних осіб у банку «Київська Русб» (на суму 1,28 млрд грн) – це позики, видані фіктивним чи «підставним» суб‘єктам господарювання: «З моменту визнання банку неплатоспроможним позичальники не обслуговують свої договори та в переважній більшості розпочали процедуру ліквідації підприємств. Будь-якого майна, на яке банку можливо було б звернути стягнення та погасити кредитну заборгованість у таких підприємств немає, а в заставі знаходяться «сміттєві» цінні папери».

«8,3% балансової вартості активів банку «Київська Русь» – це цінні папери в портфелі банку. «У бухгалтерських документах їхня вартість вказувалась на рівні 0,47 млрд грн, а за даними незалежної оцінки ринкова вартість визначена на рівні 0,0001 млрд грн. Всі вказані цінні папери – «сміттєві», та були використанні для виведення коштів з Банку, та/або як застава надана Банку юридичними особами за кредитними договорами. При цьому, в замін з-під застави виводилось високоліквідне забезпечення у вигляді нерухомості та майнових прав.

Крім того, до моменту запровадження тимчасової адміністрації, на підставі нікчемних правочинів з банку було виведено активи на загальну суму близько 0,85 млрд грн, в т.ч.:

- відчужено права вимоги за кредитними договорами на загальну суму близько 0,79 млрд грн;

- відчужено основних засобів (нерухомість), загальною балансовою вартістю близько 0,06 млрд грн», - резюмували у Фонді гарантування.