Поліція прослухає аудіозаписи розмов правління банку "Форум" часів Commerzbank і Новинського

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Дніпровського райсуду м. Києва від 13.07.2018, слідчі Дніпровського управління поліції Головного управління Нацполіції в м. Києві продовжують досудове розслідування в кримінальному провадженні №42014100040000195 від 22.07.2014 щодо банкрутства банку “Форум” за трьома статтями Кримінального кодексу:

- ч. 4 ст. 190 («Шахрайство»);
- ч. 2 ст. 364-1 («Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми»);
- ч. 2 ст. 367 («Службова недбалість»).

13.07.2018 слідчий суддя задовольнив клопотання слідчого поліції й надав тимчасовий доступ до речей і документів (з можливістю вилучення їх копій), які перебувають у володінні банку “Форум”. Йшлося в т.ч. про аудіозаписів засідань правління банку “Форум” з 2008 року по 2013 роки.

Згідно з судовими матеріалами, 13.03.2008 року ВАТ «Венчурний закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Унібудінвест» (кінцевий бенефіціар - Леонід Юрушев) продав контрольний пакет акції банку “Форум” для Commerzbank Auslandsbanken Holding AG. Цей німецький банк був власником 96% акцій “Форума” у період з березня 2008 року до жовтня 2012 року, після чого за 80 млн дол продав їх для компанії Yernamio Consulting LTD (кінцевий бенефіціар – Вадим Новинський).

Як зазначається, з 22.04.2013 НБУ проводив комплексну перевірку банку “Форум”. Згідно зі звітом НБУ про інспектування, було виявлено ряд порушень, зокрема, зобов`язано донараховати резерв за кредитними операціями на суму 1,5 млрд грн та встановлено, що капітал банку не відповідає вимогам законодавства.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що 27.07.2012 міжнародна аудиторська фірма Deloitte на замовлення Commerzbank AG підготувала звіт про реальний фінансовий стан банку “Форум”.

Як писав Finbalance, раніше в судових матеріалах наводилася інформація, що компанія Deloitte визнала резерви банку “Форум” недостатніми та визначила розмір необхідного доформування резервів - 2,57 млрд грн до кінця 2012 року. Також фахівці Deloitte встановили, що на 01.01.2012 банк не мав капіталу, а ліквідаційна вартість складала від`ємне значення (-) 1,3 млрд грн (приблизно (-) 130 млн євро), про що проінформувала керівництво Commerzbank AG.

Як зазначалося, після придбання банку “Форум” у 2012 році його новий власник - Yernamio Consulting LTD (компанія В. Новинського) - ініціювала новий аудит, який було доручено провести компанії KPMG. Згідно з її звітом, на 01.07.2012 банк “Форум” мав доформувати резерви (збільшити капітал) на суму 2,5 млрд грн. у зв`язку з існуванням проблемної заборгованості по кредитам, що раніше не відображалися в офіційній звітності.

Поряд з цим в ухвалі Дніпровського райсуду м. Києва від 13.10.2015 щодо вказаного карного провадження уточнювалося, що під час продажу банку «Форум» (для розуміти, німецьким Commerzbank для Yernamio Consulting LTD), для перевірки його фінансового стану, було залучено ТОВ Аудиторська фірма «ПрайсвотерхаусКуперс (Аудит), аудиторський висновок якого був "протилежний висновку ПрАТ «Делойт Енд Туш Юкрейніан Сервісез»" (цитата).

Як писав Finbalance, Фонд гарантування подав позов до екс-посадовців банку “Форум” про відшкодування шкоди в розмірі 2 млрд грн. У квітні суд першої інстанції відмовився задовольнити цей позов.

Серед відповідачів у цій справі не було Вадима Новинського, який був останнім власником «Форума», а його структури активно кредитувалися в цьому банку. Серед можливих причин цього учасники ринку називали програші ФГВФО в судових спорах з В. Новинським ще в 2014 році.

23.12.2014 Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ та лишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 30.09.2014, яким Фонду гарантування було відмовлено в стягненні з кіпрської компанії Yernamio Consulting LTD 2,3 млрд грн заборгованості перед вкладниками і кредиторами банку «Форум», а також скасовано арешт з 50 млн дол компанії Yernamio Consulting LTD, які обліковувалися в НБУ та розглядалися (до визнання «Форума» неплатоспроможним) як кошти, що можуть бути спрямовані на докапіталізацію банку.

09.12.2016 Вищий адмінсуд відмовився відкрити касаційне провадження на ухвалу Окружного адмінсуду м. Києва від 05.10.2016 та ухвалу Київського апеляційного адмінсуду від 16.11.2016, якими було залишено без руху («у зв`язку із пропущенням строку звернення») позов групи осіб до НБУ щодо визнання протиправною бездіяльності регулятора в контексті невжиття належних заходів забезпечення захисту прав та інтересів вкладників банку «Форум».

За даними Фонду гарантування, на 01.07.2018 вкладникам банку “Форум” у межах гарантійної суми було виплачено 2,85 млрд грн (97,6% запланованого відшкодування).

У липні ФГВФО розпочав часткове задоволення вимог кредиторів четвертої черги банку “Форум” (вкладники-фізособи з категорії “200+”) на суму 239,8 млн грн. Кредиторські вимоги, відповідно до законодавства України, задовольняються пропорційно до суми вимог, що належать кожному кредитору четвертої черги. Загалом у четвертій черзі реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Банк Форум» обліковується 12 572 кредитора на загальну суму майже 2,4 млрд грн.

Про боргові спори ліквідатора банку "Форум" з мережею АЗС WOG (належить групі "Континіум") - тут і тут.

Про боргові спори банку «Форум» та компаній «імені» В. Новинського читайте тут, тут і тут.

Про боргові вимоги Укрексімбанку до групи “Амстор”, пов’язаної з В. Новинським, - тут.

Про борговий конфлікт мережі АЗС WOG з компанією Новинського - тут.