Поліщук і Gulliver: екс-голос Мінфіну – про нестачу застави в Ощаду по кредиту на $460 млн

Все про економіку та фінанси

Дарина Марчак – екс-керівник прес-служби Міністерства фінансів (а саме це відомство курує держбанки) – в статті на «Економічній правді» констатує, що «кілька років тому Ощадбанк видав компанії "Три О", що управляє столичним ТРЦ "Гулівер", $460 млн кредиту, в той час як ринкова вартість заставного майна становила ледь половину від цієї суми», посилаючись на джерело, близьке до керівництва держбанку.

Під цією інформацією розміщене фото екс-власника збанкрутілого банку «Михайлівський» Віктора Поліщука (див. нижче), який вважається також власником/співвласником торгової мережі «Ельдорадо», «Технополіс», ТРЦ «Гуллівер»/Gulliver (за неофіційними даними, його дружина – племінниця дружини російського прем’єра Медведєва). Водночас під вказаним фото зроблено допис, що «Віктор Поліщук купив ТРЦ «Гуллівер», але за слухами за ним стояв екс-глава податкової Олександр Клименко».

Довідково

За даними держреєстру, кінцевим бенефіціаром ТОВ «Три О» (23167814; м.Київ, Спортивна площа, 1-А) значиться Ігнатенко В’ячеслав Іванович. Разом з тим, серед власників істотної участі фігурують, зокрема, дві компанії з Південно-Африканської Республіки («Бадлі Коаст Лімітед» і ТОВ «Подемос»), а також кіпрська «Хетібер Файненс Лімітед».

У жовтні 2012 року газета «Коммерсант» писала, що за неофіційними даними, власником «Три О» став В. Поліщук, викупивши частки у Вагіфа Алієва, Олексія Кучеренка, Сергія Веселова. Як зазначалося, будівництво Gulliver фінансувалося за рахунок кредитних коштів Ощадбанку.

У березні 2016 року газета «Дзеркало тижня. Україна» наводила інформацію, що Ощадбанк на пільгових умовах реструктуризував кредити на суму близько 20 млрд грн. для компаній, пов’язаних з власниками бізнес-комплексу Gulliver та банку «Михайлівський», фронтменом яких називався Віктор Поліщук. Цю інформацію журналісти видання озвучили в ході інтерв’ю з главою правління Ощадбанку Андрієм Пишним.

За даними «Дзеркала тижня. Україна» (цитата), «номінальна ставка за цими кредитами уже після їхньої реструктуризації становить лише 9% річних у гривні при загальній заборгованості близько 8 млрд. І це тільки щодо "Гуллівера", тоді як сума загальних зобов`язань групи пов`язаних компаній доходить до 20 млрд. При ринкових ставках, що доходять до 30% річних, там навіть ці 9% не платяться, разом щось близько 0,5% виходить».

Глава правління Ощадбанку Андрій Пишний прокоментував це таким чином:

«Є речі, які я не можу коментувати через банківську таємницю. У чому відмінність між політиком і головою правління банку? Політик може говорити будь-що. Я ж обмежений чіткими нормативними вимогами: банківська таємниця розголошується тільки за рішенням суду або за згодою клієнта. <…> За всієї поваги не можемо навіть частково розголосити. Здогадами ми також не можемо керуватися. Банк зобов`язаний знати свого клієнта до кінцевого бенефіціара. І відповідні процедури нами проведено.

Що ж до підозр у змові з минулою владою. Ви помиляєтеся, і мені немає в чому виправдовуватися. Мабуть, навіть не припускаєте думки, що ми діємо виключно в інтересах банку та його вкладників, обдумано й виважено. У цьому конкретному й дуже непростому випадку — тим паче! Немає мети похвастатися релізом про досягнення й комусь догодити, є завдання знайти та реалізувати правильне рішення. Результат — от що важливо».

Як писав Finbalance, 22 червня Господарський суд м. Києва задовольнив позов ліквідатора банку «Фінанси та кредит» щодо стягнення 1,4 млрд грн. з ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс", ТОВ "Група "Український Стандарт", ТОВ "Конті Інвест" (останні дві компанії - поручителі відповідно на 45 млн грн та 25 млн грн).

Станом на липень до числа засновників і ТОВ «Група «Український Стандарт», і ТОВ «Конті Інвест» входило, зокрема, ТОВ «КУА «Сіті Кепітал», яке неофіційно пов’язували у т.ч. з Віктором Поліщуком; щоправда, в офіційному переліку учасників ТОВ «КУА «Сіті Кепітал» він не фігурував. У цьому контексті показовими можуть бути такі факти.

По-перше, згідно з держреєстром, на 31.12.2014 до числа засновників ТОВ «Екосіпан» (офіційний власник банку «Михайлівський»), крім Віктора Поліщука, й входила в т.ч. Шевченко Анна Ігорівна. Ця особа на вказану дату також була одним з учасників (засновників) ТОВ «КУА «Сіті Кепітал».

По-друге, в ТРЦ «Гуллівер» (м. Київ, вул. Спортивна площа, 1-а) було зареєстроване ТОВ «Гулівер Холл». Станом на липень серед його засновників значилася, зокрема, Декет Марина Іванівна. На 31.12.2014 вона фігурувала і в групі учасників ТОВ «КУА «Сіті Кепітал». Водночас на 31.12.2014 серед засновників ТОВ «Гулівер Холл» були ще й Кендзьора Володимир Ігорович і Трощенко Ірина Олександрівна, які в липні-2016 були серед учасників ТОВ «КУА «Сіті Кепітал».

Серед засновників ТОВ «Група «Український стандарт» в липні фігурував також Веселов Сергій Олегович (який згадувався у публікації «Коммерсант»). У 2012 році і 2013 році він зайняв 57-е та 53-е місце в рейтингах найзаможніших українців за версією журналів Forbes і Корреспондент. Як писали ці видання, на початку бізнес-шляху С. Веселов здавав в оренду літак Іл-86, який був придбаний спільно з майбутнім міністром ЖКГ Олексієм Кучеренком; у 1990-х торгував газом як один з молодших компаньйонів І. Бакая; був партнером К. Жеваго по Полтавському ГЗК та АвтоКрАЗу [а К. Жеваго контролював «Фінанси та кредит», який і видав згаданий вище кредит]; мав (і має?) частку в «Гулівері».

Серед засновників ТОВ «Група «Український стандарт» станом на липень-2016 було і ТОВ «Трипільське підприємство «Пролетарська правда», кінцевий бенефіціар якого Кучеренко Андрій Юрійович. Особа з таким ім’ям була помічником згаданого вище Олексія Кучеренка (в часи його нардепства).

Засновником ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс" у держреєстрі значився Нішонходжаєв Бобір Алішерович (Узбекистан). А на 31.12.2015 та 31.12.2014 - компанія "Корнера Інкорпорейтел" (Сейшели), яка, до речі, фігурує і серед засновників ТОВ «Гермес Інвест Холдінг». Можливо, збір, а можливо, й ні, але серед засновників ТОВ «Група «Український стандарт» є, зокрема, співзвучне ТОВ «Гермерс Інвест Буд», нитки від якого тягнулися через ТОВ "Гермес Ассет Менеджмент" до компанії "Амастон Інк" (теж Сейшели).

У будь-якому разі, зазвичай, поручителями по кредитах виступають пов’язані структури – чи фактичним правом власності, чи, наприклад, тими чи іншими бізнес-інтересами.

Про кримінальне провадження щодо В. Поліщука читайте тут. Про затримання екс-глави правління банку "Михайлівський" Ігоря Дорошенка див. тут.

P.S. Відповідно до звітності Ощадбанку, в 1-му півріччі він одержав прибуток 251,5 млн грн., тоді як його збиток в 2015 році становив 12,3 млрд грн (у 2014 році – 10 млрд грн).