Покійний банк Жеваго у 2015-2016 рр. зафіксував збиток 30,5 млрд грн.

Все про економіку та фінанси

За даними звітності банку "Фінанси та кредит" (з 17 грудня – на ліквідації), в І кварталі 2016 року він одержав збиток 9,54 млрд грн. при відрахуваннях у резерви під знецінення кредитів та коштів в інших банках на рівні 9,32 млрд грн.

Чистий процентний дохід фінустанови в січні-березні становив 1,73 млрд грн., а позитивний результат від операцій з іноземною валютою та від переоцінки валюти склав 913 млн грн.

На 01 квітня обсяг грошових коштів та їх еквівалентів у фінустанови становив 201,2 млн грн; торгові цінні папери – 391,43 млн грн.; кредитний портфель юросіб – 5,4 млрд грн.; кредитний портфель фізосіб – 2,02 млрд грн.; цінні папери на продаж – 6,8 млн грн., а до погашення – 62 млн грн.; інвестиційна нерухомість – 255 млн грн; інші фінансові активи – 141,44 млн грн.

На 01 квітня обсяг коштів банків складав 9,87 млрд грн. (з них 2,8 млрд грн. – валютні зобов’язання); кошти юросіб – 4,41 млрд грн., а фізосіб – 7,74 млрд грн; інші залучені кошти – 4,1 млрд грн; субборг – 1,3 млрд грн.

Власний капітал був від’ємним на рівні -25,62 млрд грн.

Звернемо увагу, що "стиснення" кредитного портфелю та портфелю цінних паперів у банку "Фінанси та кредит" у січні-березні в порівнянні з показниками на кінець 2015 року відбулося на фоні зростання резервів під них (що зрештою зумовило вказані збитки).

За підсумками 2015 року банк "Фінанси та кредит" задекларував збиток 21,05 млрд грн (у 2014 році - 215,7 млн грн.). На кінець грудня власний капітал банку «Фінанси та кредит» був від’ємним на рівні -16,1 млрд грн. Основна причина цього - відрахування до резерву під знецінення кредитів та коштів в інших банках (21,7 млрд грн).

Чистий процентний дохід фінустанови торік склав 922,9 млн грн. Позитивний результат від переоцінки іноземної валюти – 1,58 млрд грн.

Щодо активів. Грошові кошти та їх еквіваленти в банку «Фінанси та кредит» на кінець грудня становили 230,25 млн грн.; торгові цінні папери – 403,6 млн грн.; цінні папери в портфелі до погашення – 1,04 млрд грн.; інвестиційна нерухомість – 255 млн грн.; кредити та заборгованість клієнтів – 13,4 млрд грн.; інші фінансові активи – 1,5 млрд грн.

Щодо зобов’язань. Кошти банків на кінець 2015 року становили 9,62 млрд грн.; кошти клієнтів – 11,44 млрд грн.; інші залучені кошти – 4,09 млрд грн.; субборг – 1,22 млрд грн.

Нагадаємо, збиток збанкрутілого «Дельта Банку» в січні-серпні 2015 року склав 50,6 млрд грн. При цьому збиток «Надра» в І кварталі-2015 року становив 21,7 млрд грн. А наприклад, Імексбанку за весь минулий рік – 9,77 млрд грн.

Довідково:

Тимчасова адміністрація в банк «Фінанси та кредит» була введена 17.09.2015, а з 17.12.2015 він на ліквідації.

За даними Фонду гарантування, станом на 01 квітня вкладникам банку "Фінанси та кредит" було виплачено 9,74 млрд грн, або 93,2% суми, яка підлягає виплаті в межах гарантійної суми. Як анонсували у Фонді, виплати вкладникам "Фінанси та кредит" мають відновитися в першій половині травня.

За даними Фонду гарантування у період з 18.09.2015 (тобто від дати введення тимчасової адміністрації) до 31.03.2016 його позичальники банку «Фінанси та кредит» погасили заборгованість перд ним лише на 154,66 млн грн. Причому в І кварталі-2016 року – тобто в період ліквідації, яка почалася 17 грудня – відповідна сума склала 65 млн грн. Інші надходження банку (купони по цінним паперам тощо) з кінця вересня до початку квітня становили 6,74 млн грн.

Як відомо, з огляду на нестачу власних надходжень у Фонду гарантування, він здійснює виплати вкладникам банків-банкрутів, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ, який надає позики Фонду та монетизовує держоблігації, випущені для Фонду Мінфіном. Що в свою чергу тисне на ціни (розкручує інфляції) та курс (провокує девальвацію). Борг Фонду гарантування вкладів фізосіб перед Міністерство фінансів наразі складає 51,6 млрд грн., причому в минулому році обсяг запозичень склав 41,5 млрд грн.

Борг банку «Фінанси та кредит» перед НБУ по кредитам рефінансування на кінець 2014 року становив 3,9 млрд грн (на кінець 2013 року було 3,8 млрд грн). У 2015 році він отримав рефінансування від регулятора на 1,45 млрд грн.

У Нацбанку заявляли, що він звернувся до суду щодо стягнення 1,45 млрд грн. з К. Жеваго, який був фінансовим поручителем банку «Фінанси та кредит» по кредитам рефінансування.

Finbalance уже писав про низку судових спорів між НБУ та бізнес-структурами К. Жеваго, які можна трактувати як підготовчу роботу Нацбанку до стягнення з К. Жеваго нерухомості в Києві, яка була забезпеченням по кредитам рефінансування. Йдеться, зокрема, про готель «Салют»; бізнес-центр «Основа»; нежилий будинок по вул. Кудрявська 3/5 літ. А; низки об`єктів по вул. Саксаганського, 139.

Крім того, Фонд гарантування намагається стягнути з ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» (також пов’язують з К. Жеваго) 105 млн грн. заборгованості за простими векселями.

Раніше глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що кредити рефінансування для банку «Фінанси та кредит» видані, зокрема, під заставу Білоцерківської ТЕЦ як майнового комплексу.

Перелік інших активів, які надавалися Нацбанку як забезпечення по кредитам рефінансування для банку "Фінанси та кредит", див. тут.

Ще такий епізод.

Як писав Finbalance, Київський апеляційний госпсуд розглядає апеляційну скаргу ліквідатора банку «Фінанси та кредит» на рішення Госпсуду м. Києва від 04.12.2015, який задовольнив позов ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» (належить компанії Ferrexpo, яку контролює К. Жеваго) та зобов’язав банк «Фінанси та кредит» (його теж контролював К. Жеваго) перерахувати 163,5 млн грн. і 2,5 млн дол. на рахунок компанії в Укрсиббанку.

Свої позовні вимоги ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» обґрунтовувало тим, що 22.09.2015 (тобто після введення тимчасової адміністрації, - ред.) на рахунок в банку «Фінанси та кредит» були зараховані його кошти у розмірі 163,5 млн грн. в результаті здійснення обов`язкового продажу 75% надходжень в інвалюті (слід розуміти, йдеться про експортну виручку, - ред). Ще 2,5 млн дол залишалося після обов`язкового продажу валютних надходжень.

Після цього – 22.10.2015 – позивач надав банку платіжні доручення про перерахування цих коштів на рахунок в «Укрсиббанку», які, однак, були повернені банком без виконання.

Обгрунтовуючи своє рішення, чому банк «Фінанси та кредит» мав здійснити операцію клієнта, Госпсуд м. Києва посилався, зокрема, на норми Цивільного та Господарського кодексу. Водночас не згадувався закон «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», відповідно до якого, враховуючи введення тимчасової адміністрації, платіжне доручення ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», за логікою речей, не мало б бути виконане (як по факту сталося).

У матеріалах справи вказується, що 04.12.2015 представник Фонду гарантування надав у суді усні пояснення. А ще акцентується увагу на тому, що «згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона [справи] повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень».

«Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування», - підкреслюється в документі.

З такого формулювання можна припустити, що представник Фонду гарантування (ліквідатор банку «Фінанси та кредит») не надав у належному вигляді докази своєї позиції (коректно оформлені документи тощо), що й могло стати формальною підставою для прийняття саме такого рішення судом першої інстанції, яке й було прийняте.

Додамо, що за даними агентства Reuters, на 16 вересня гірничорудна компанія Ferrexpo після сплати проміжних дивідендів мала вільні кошти на суму 280 млн дол, з яких 174 млн дол. були акумульовані в банку «Фінанси та кредит».

За даними ФГВФО, на 18 вересня обсяг коштів юросіб у банку «Фінанси та кредит» становив 4,04 млрд грн (з них 3,158 млрд грн – це були гривневі кошти), а фізосіб - 17,019 млрд грн (з них 5,23 млрд грн. – гривневі кошти).

Як звертав увагу Finbalance, із 1 липня до 18 вересня обсяг коштів юросіб у банку «Фінанси та кредит» зменшився на 3,6 млрд грн. з 1 липня. У Фонді гарантування у відповідь на наш запит повідомляли, що це було зумовлено «виконанням зобов’язань відповідно до договорів».

Джерело, знайоме із ситуацією в банку, запевняло Finbalance, що скорочення обсягу коштів юросіб відбулося за рахунок погашення акціонером фінустанови за їх рахунок найбільш «проблемних кредитів». Чи був це вклад Ferrexpo й чи йдеться про погашення інсайдерських кредитів, наш співрозмовник не уточнював.

У середині серпня НБУ в офіційній заяві повідомляв, що банк «Фінанси та кредит» зменшив обсяг кредитів пов’язаним особам на 3,6 млрд грн.

Із 1 липня до 18 вересня кредитний портфель юросіб у "Фінанси та кредит" зменшився на 3,832 млн грн, фізосіб - збільшився на 0,326 млрд грн (без врахування сформованого резерву під кредитні операції).

Голова НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що на середину червня 2014 року з 29 млрд грн загального кредитного портфелю банку "Фінанси та кредит" 22 млрд грн - це були позики структурам, пов`язаним з акціонером.

На кінець червня 2015 року значення нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами в банку «Фінанси та кредит» становило 142,81%, при тому, що визначений Нацбанком допустимий максимум – 25%. І як запевняли влітку редакцію Finbalance у фінустанові, НБУ прийняв рішення про надання банку «Фінанси та кредит» трьохрічного терміну для проведення роботи по реструктуризації кредитного портфелю банку і приведення у відповідність показників звітності банку.

Водночас як писала газета «Дзеркало тижня. Україна», «потребує ретельної перевірки інформація ринкових джерел, що за цей період [між зняттям з банку "Фінанси та кредит" статусу "проблемний" і визнанням його неплатоспроможним] компанія Ferrexpo пана Жеваго, що мала в банку депозит у розмірі близько 150 млн дол., могла перейти в статус забезпеченого кредитора, тобто дістати права вимоги за рядом кредитів інших позичальників банку».

Як повідомляли в компанії Ferrexpo (основний – гірничо-металургійний – актив К. Жеваго), у січні 2016 року в ході ліквідації банку «Фінанси та кредит» вона заявила кредиторські вимоги на 175 млн дол. (без врахування 10 млн дол., щодо яких, як зазначалося, йде судовий розгляд).

P.S. Швейцарська компанія Ferrexpо К. Жеваго (яка володіє в Україні Полтавським ГЗК та Єристівським ГЗК) в 2015 році декларувала прибуток 31,5 млн дол.

Про спроби Ощадбанку стягнути 1,3 млрд грн з "АвтоКрАЗ" Жеваго читайте тут.

Про підозри Генпрокуратури щодо можливого привласнення держкоштів службовими особами ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" та ДП "Енергоринок" див. тут.

Finbalance