Податкове резидентство українців у Польщі: коментарі польського Мінфіну

Все про економіку та фінанси

Офіс ефективного регулювання BRDO повідомляє, що в травні разом з IT-асоціацією України звернувся до уряду України та Міністерств фінансів Болгарії, Німеччини, Чехії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини з проханням не змінювати податкове резиденство біженців-підприємців, які опинилися в цих країнах.

Як констатує BRDO, в отриманому від Міністерства фінансів Польщі офіційному листі зазначається, що українці можуть зберегти податкову резидентність України та не сплачувати податки в країні перебування (мова не йде про доходи з джерел у Польщі). 

“Як основне правило, ми не виключаємо можливість збереження центру життєвих інтересів українців в Україні протягом війни”, – йдеться в заяві Департаменту подоходного податку Міністерства фінансів Польщі.

"Таким роз’ясненням країна-сусід знову проявляє солідарність з українським народом та не намагається тлумачити на свою користь питання визначення “центру життєвих інтересів” українців, навіть якщо вони будуть знаходиться у Польщі більше 183 днів", - коментує BRDO.

Нагадаємо, що саме перебування в Європі строком більше 183 днів може створити юридичну невизначеність в статусі податкової резидентності українських біженців та може призвести до необхідності сплати податків в країні тимчасового перебування.

«Сьогодні особливо важливо зберегти людський капітал і податки таким чином, щоб українці, які тимчасово виїхали, продовжували підтримувати економіку України. Це стосується всіх галузей, але найбільше — креативної економіки», — зазначає Ігор Самоходський, керівник сектору «ІТ і Телеком» Офісу ефективного регулювання BRDO.

BRDO висловлює подяку польському народові та польській державі, а також сподівається, що й інші європейські країни, де перебуває більшість українців зі статусом тимчасового захисту, послідують її прикладу.

"Команда BRDO і надалі адвокуватиме питання збереження податкової резидентності та сплати податків в Україні щодо наших громадян, які працюють в країнах Європи віддалено, та як ФОПи", - зауважує BRDO.

Контекст

11 липня 2022 року на сайті Міністерства фінансів Польщі було опубліковано таке повідомлення: 

"Як стати резидентом

Ви можете отримати статус податкового резидента в Польщі, якщо ви є фізичною особою та:

- у вас є центр особистих або економічних інтересів у Польщі (центр життєвих інтересів) або

- Ви перебуваєте в Польщі більше 183 днів у податковому році.

Зазначене застосовується з урахуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування.

Якщо вас оголосили податковим резидентом двох країн, до вас застосовуються колізійні норми, викладені у відповідній угоді "Про уникнення подвійного оподаткування".

Як обліковувати дохід

Статус резидента дозволяє вирішувати, куди потрібно платити податки, і як уникнути подвійного оподаткування – у двох різних країнах.

Статус податкового резидента в Польщі означає, що всі доходи, незалежно від країни, в якій вони були отримані, повинні розраховуватися в Польщі. Ви підлягаєте так званій необмеженій податковій відповідальності.

Якщо у вас не має статусу резидента в Польщі, ви є т. зв. нерезидент. Як нерезидент, ви розраховуєтеся з податковою інспекцією лише за свої доходи в Польщі. Ви підлягаєте так званій обмеженій податковій відповідальності.

Як підтвердити свій статус резидента

Ви можете підтвердити своє податкове резидентство в Польщі, отримавши свідоцтво про податкове резидентство.

Це довідка про місце проживання для цілей оподаткування в Польщі, яку видає податкова служба за формою CFR-1".