Податківці відсудили в "Укрінтеренерго" 323 млн грн

Все про економіку та фінанси

26.01.2021 Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив позов Офісу великих платників податків ДПС до держпідприємства “Укрінтеренерго” (в справі №640/23032/19) та стягнув з відповідача частину чистого прибутку, що вилучається до бюджету, в сумі 323,15 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, відповідна заборгованість сформувалася ще в 2019 році. При цьому “Укрінтеренерго” не спростовувало відповідної суми, самостійно визначеної в поданих деклараціях, та не спростовувало обов`язок відрахування частини чистого прибутку до держбюджету.

Разом з тим, держпідприємство висловлювало думку про відсутність у податківців повноважень на стягнення таких сум у примусовому порядку та звернення до суду з вимогами щодо стягнення частини чистого прибутку.

Натомість суд, посилаючись на нормативну базу, вказав, що “позивач є уповноваженим контролюючим органом, якому надано право на звернення до суду з позовами про стягнення у бюджет частини чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних унітарних підприємств та їх об’єднань), у разі неперерахування їх підприємством самостійно” (цитата).

“Укрінтеренерго” займається експортом електроенергії. Крім того, воно виконує на ринку функції постачальника «останньої надії» (обслуговує споживачів, які не здатні вчасно і в повному обсязі розраховуватися за спожиту електроенергію).

У листопаді 2020 року Кабмін знизив норматив відрахування до держбюджету чистого прибутку "Укрінтеренерго" з 80% до 30% на період виконання держпідприємством функції постачальника "останньої надії" на ринку електроенергії.

У листопаді в Міненерго заявляли про 2,2 млрд грн заборгованості споживачів перед "Укрінтеренерго". На 17.09.2020 ця сума становила 2,13 млрд грн, в т.ч. 1,95 млрд грн - це борг державних і комунальних підприємств (28% боргу припадало на державні вугледобувні підприємства, ще 15% - на КП "Вода Донбасу"; стягувати борги з держшахт і відключати "Воду Донбасу" від електроенергії заборонено законодавством).

У грудні Кабмін продовжив термін виконання “Укрінтеренерго” функції постачальника «останньої надії» щонайменше до кінця 2021 року.