Податківці подали позов до "Енергоатома" на 1,65 млрд грн

Все про економіку та фінанси

20 серпня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження в справі №640/14812/19 за позовом Офісу великих платників податків ДФС до держпідприємства “Енергоатом” про стягнення частини чистого прибутку на користь держбюджету на суму 1,65 млрд грн.

Податківці посилаються на несплату відповідачем у добровільному порядку самостійно визначеної частини чистого прибутку.

Раніше Офіс великих платників податків повідомляв, що в травні “Енергоатом” задекларував 1,7 млрд грн цього платежу за перший квартал, але сплатив лише 115 млн грн. Також фіскали вказували на кримінальну відповідальність за несплату частини чистого прибутку, що визначається як обов’язковий платіж, в такій значній сумі.

“Енергоатом” наводив дані, що за січень-липень сплатив податки до бюджетів усіх рівнів на 8,2 млрд грн (крім того, сплатив 941 млн грн ПДВ при імпорті ядерного палива), а податкова заборгованість на 31.07.2019 - 1,36 млрд грн.

Раніше ця держкомпанія зазначала, що в фінплані, затвердженому Кабміном, у ІІ кварталі було передбачено сплату частини чистого прибутку на 45,8 млн грн, “які сплачено в повному обсязі 21 травня” (цитата).

Як зауважувалося, в І та ІІ кварталах 2019 року "Енергоатом" неодноразово і безрезультатно звертався до НКРЕКП щодо необхідності збільшення тарифу компанії на суму сплати частини чистого прибутку, оскільки на ці цілі у тарифі компанії на весь 2019 рік передбачається всього 200 млн грн.

У компанії уточнювали, що сам показник чистого прибутку не пов`язаний з реальним надходженням коштів. Наявність великого валового прибутку в І кварталі “Енергоатом” пов`язував зі специфікою своєї роботи. Як констатувалося, на цей показник впливали такі фактори: у I кварталі, який припадає на осінньо-зимовий період, відбувається зростання відпуску електроенергії, порівнюючи з іншими кварталами; здійснюється авансування для постачання свіжого ядерного палива відповідно до чинних контрактів, яке не враховується у витратах; йде підготовка до річної ремонтної кампанії (здійснюється накопичення запасних частин та обладнання) тощо.

За даними "Енергоатома", за останні три роки та перший квартал-2019 компанією в бюджет було сплачено без джерела покриття витрат в тарифі податок на прибуток і частину прибутку державного унітарного підприємства у розмірі 2,64 млрд грн (у тарифі компанії передбачено 5,98 млрд грн; фактично сплачено – 8,62 млн грн). За десять років дефіцит коштів на оплату цих податків становить 8,9 млрд грн, резюмували в держкомпанії.

Як повідомлялося, борг ДП “Енергоринок” (до 01.07.2019 виконувало функцію оптового постачальника електроенергії.) перед “Енергоатомом” на кінець червня становив 11,7 млрд грн.

"Енергоатом" - оператор чотирьох діючих атомних електростанцій України.