Платіжний баланс: НБУ пояснив суттєве зростання обсягу торгових кредитів

Все про економіку та фінанси

Глава департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук констатує, що одним з ключових факторів відтоку з української економіки є торгові кредити, обсяг яких з березня збільшився на 8,1 млрд дол, пише “РБК-Україна”.

Як зазначається, причиною цього є або те, що експортери продають товари, але не заводять валютну виручку в Україну, або імпортери роблять оплату за товари, але ті знову ж таки в Україну не надходять.

У Нацбанку повідомили, що близько двох третин заборгованості з торговельних кредитів було сформовано за рахунок імпортних операцій. Також є спроби окремих експортерів утримати виручку за межами країни, а також частини імпортерів – законтрактувати товар на тлі очікувань зміни валютного курсу.

Але основними причинами формування заборгованості нерезидентів із торгових операцій у НБУ назвали порушення логістичних ланцюжків, зокрема, блокування роботи портів та черги на західному кордоні. Наприклад, платежі за нафтопродукти було здійснено, але їхня доставка з Європи затрималася.

Нагадаємо, за даними НБУ, дефіцит зведеного платіжного балансу за перше півріччя становив 8,1 млрд дол (у т.ч. в червні - 2,05 млрд дол, у травні - 1,92 млрд дол, у квітні - 783 млн дол, у березні - 58 млн дол, у лютому - 1,52 млрд дол, у січні - 1,76 млрд дол).

За 6 місяців-2021 був профіцит 307 млн дол.