"Платинум Банк" втратив весь капітал і заліз в "мінус", потрібна термінова докапіталізація

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності Платинум Банку, за підсумками 9 місяців 2016 року він зафіксував збиток 333,9 млн грн (з них у ІІІ кварталі – 196,6 млн грн), тоді як за аналогічний період минулого року було вдвічі менше (166,9 млн грн).

Його процентні витрати перевищили процентні доходи на 287,8 млн грн (у т.ч. в ІІІ кварталі – на 118,7 млн грн).

Витрати на формування резервів на покриття збитків від знецінення активів, за якими нараховуються проценти, в січні-вересні склали лише 62,7 млн грн (у ІІІ кварталі – 27,2 млн грн). На кінець вересня резерви покривали кредитний портфель на досить скромні 13,7%.

Кредитний портфель банку скоротився до 6,014 млрд грн (з 6,059 млрд грн на початок року). На кінець вересня 44,7% усіх виданих банком позик – це були кредити пов’язаним особам.

Обсяг коштів клієнтів зріс до 6,69 млрд грн (з 6,08 млрд грн). Борг перед банками зменшився до 448,4 млн грн (з 751,7 млн грн), у т.ч. перед НБУ – до 338,3 млн грн (з 604,3 млн грн); як запевняли в "Платинумі", в 2016 році він не залучав у регулятора нове рефінансування.

Статутний капітал «Платинум Банку» лишився незмінним (817,2 млн грн). Власний капітал впав до від’ємного значення – до 162,54 млн грн (на початок року був «плюс» 171,5 млн грн), як і регулятивний капітал – до «мінус» 157,45 млн грн.

Нагадаємо, за даними НБУ, на кінець 1-го півріччя Платинум Банк займав 23-е місце в банківській системі за обсягом активів.

Згідно з Меморандумом про співпрацю між Україною та МВФ, друга двадцятка банків має вийти на нульовий рівень достатності капіталу до кінця листопада 2016 року, а на 5% – до кінця лютого 2017 року.

Довідково

Як писав Finbalance, НБУ визнав Бориса Кауфмана власником істотної участі в "Платинум Банку" (процедура надання бізнесмену дозволу - за його ініціативою - на придбання 75%+1 акція банку не завершилася).

Основним "опікуном" "Платинум Банку" в НБУ вважається заступник глави Нацбанку Катерина Рожкова, яка ще торік була в.о. глави правління "Платинум Банку". На минулому тижні в її будинку правоохоронці провели обшук (у справі щодо банку "Михайлівський", до якої має стосунок - як мінімум, опосередкований - і "Платинум Банк"; за неофіційними даними, у слідчих "були питання" й до Б. Кауфмана, водночас офіційного підтвердження цієї інформації не було).

Згідно з електронною декларацією Катерини Рожкової (курує банківський нагляд), станом на кінець 2015 року на рахунках в «Платинум Банку» вона зберігала 100 тис грн та 1,55 тис дол. Тобто в межах суми, яку покриває Фонд гарантування. При тому, що К. Рожкова також задекларувала готівкові кошти на 370 тис дол і 15 тис євро.

Також звернемо увагу, що в 2013 році група ICU (співвласником якої до призначення главою НБУ була Валерія Гонтарева) брала участь в операції купівлі-продажу Платинум Банку (як вважається, відтоді Б. Кауфман отримав неформальний вплив на банк, - ред.). Згодом партнер в групі ICU Макар Пасенюк входив до наглядової ради «Платинум Банку».

Журналіст Олександр Дубінський звертав увагу, що згідно з електронною декларацією генпрокурора Юрія Луценка, його син працює/працював в компанії ТОВ "ТК "Мегаполіс-Україна" (нещодавно перейменоване в «Тедіс Україна»). Як відомо, це ключовий дистриб’ютор тютюнових виробів в Україні, одним із співвласників якого є Б. Кауфман (це офіційно визнавали в компанії).

Як писав Finbalance, за даними ДФС, низка підприємств з ознаками фіктивності сприяли мінімізації оподаткування, зокрема, для ТОВ «ТК «Мегаполіс-Україна». При цьому деякі з цих структур фігурували в кримінальному провадження Нацполіції за фактом розтрати службовими особами «Платинум Банку» коштів в особливо великих розмірах (понад 1,1 млрд грн) у період з грудня 2013 року по лютий 2014 року (коли в банку працювала К. Рожкова) шляхом укладання кредитних договорів (без наміру виконання боргових зобов`язань) зі згаданими та іншими структурами, які, за даними слідства, підконтрольні особам, пов`язаним з Платинум Банком.

Про депозитний конфлікт "Платинум Банку" та компанії "МТС Україна" (у т.ч. про супровідне кримінальне провадження) див. тут.

Про намагання Промінвестбанку (який, з огляду на фінансовий стан, особливо "чутливий" до рішень НБУ) стягнути 35 млн дол. з готельних структур Кауфмана-Грановського читайте тут.

Про незавидний фінансовий стан "молодшого брата" Платинум Банку - Фінбанку - читайте тут