Плата за надійність: ВР надає дозвіл НБУ вкладати валютні резерви у т.ч. під від`ємні ставки

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №5850 "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань діяльності Національного банку України".

Як зазначили у фінкомітеті ВР, цей документ розроблений на виконання зобов`язань України перед МВФ.

У пояснювальній записці до законопроекту констатується, що до повноважень Національного банку, серед іншого, належить забезпечення накопичення, зберігання золотовалютного резерву та здійснення операцій з ним.

"При цьому, законодавчо визначений механізм управління золотовалютним резервом не відповідає кращій світовій практиці. Аналіз законодавства інших країн свідчить про наявність більш широких повноважень центральних банків в управлінні таким резервом. У той же час, Закон про НБУ містить певні законодавчі обмеження на проведення Національним банком операцій із золотовалютним резервом, які не дозволяють Національному банку в повній мірі використовувати всі інструменти управління ним, а також значно звужують коло контрагентів, з якими можна проводити такі операції, що в цілому призводить до зниження ефективності управління золотовалютним резервом та, як наслідок, втрат доходів від його використання. Законопроект має на меті унормувати зазначені проблемні питання", - йдеться в документі.

Статтю 28 ("Управління золотовалютним резервом") закону про НБУ пропонується викласти в такій редакції:

"Національний банк забезпечує управління золотовалютним резервом, здійснюючи його розміщення у міжнародно визнані резервні активи за діючими на ринку ставками, у тому числі від’ємними".

Разом з тим, законопроектом пропонується надати Нацбанку право нараховувати відсотки на кошти, розміщені на рахунках банків, відкритих у Національному банку. “Таке нарахування здійснюється Національним банком із застосуванням визначених ним процентних ставок”, - йдеться в законопроекті.