"Пишна" реструктуризація боргу власника ТРЦ "Гулівер" перед Ощадбанком до 2044 року

Все про економіку та фінанси

Видання "Наші гроші" опублікувало витяг з держреєстру речових прав на нерухоме майно, у якому наводиться інформація про заборгованість ТОВ "Три О" перед Ощадбанком на 537,2 млн дол, а перед Укрексімбанком - на 137,8 млн дол (тобто загалом - 675 млн дол).

ТОВ “Три О” - власник та управляючий столичного ТРЦ “Гулівер” (Gulliver).

Як випливає з документу, після реструктуризації заборгованості компанії перед держбанками, яка була проведена в 2020 році, строк виплати боргу було збільшено до січня 2044 року, а кредитна ставка встановлена на рівні 3,65% та 4,15% річних у всіх валютах.

Звернемо увагу, що за даними Секретаріату з фінансової реструктуризації, процедура реструктуризації заборгованості ТОВ "Три О" була завершена 26.08.2020.

На той час главою правління Ощадбанку (як основного кредитора ТОВ "Три О") був Андрій Пишний: на цій посаді він працював до 02.11.2020 (із 03.11.2020 повноваження глави правління Ощадбанку набув нинішній керівник фінустанови -  Сергій Наумов).

Перед цим кількома роками раніше, але знову ж за часів А. Пишного в Ощадбанку, була ще одна "пишна" реструктуризація тієї ж заборгованості ТОВ "Три О". 

Так, у березні-2016 "Дзеркало тижня" писало, що річна ставка по кредиту ТОВ "Три О" була встановлена 9%, тоді як на ринку ставки сягали 30%. Як зауважують "Наші гроші", тоді строк виплати був продовжений до грудня 2025 року. І у витягу з реєстру речових прав на нерухоме майно фігурувала сума боргу $440,99 млн ($352,79 млн - перед Ощадбанком і $88,2 млн - перед Укрексімбанком).

Глава правління Ощадбанку Андрій Пишний тоді утримався від коментарів для журналістів, пославшись на банківську таємницю, а дещо згодом, відповідаючи на питання Liga.net, зазначив, що «всі без винятку рішення кредитного комітету та правління банку розглядаються за участю куратора НБУ» (цитата).

У вересні-2016 екс-керівник прес-служби Мінфіну наводила інформацію (з посиланням на неофіційні джерела), що «кілька років тому Ощадбанк видав компанії "Три О", що управляє столичним ТРЦ "Гулівер", $460 млн кредиту, в той час як ринкова вартість заставного майна становила ледь половину від цієї суми» (цитата).

Восени 2018 року Ощадбанк та Укрексімбанк виставляли на продаж права вимоги за кредитами, в забезпеченні по яким ТРЦ “Гулівер”. Стартова ціна була 18,2 млрд грн. Однак тоді торги не відбулися.

Довідково

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром ТОВ “Три О” значиться В`ячеслав Ігнатенко. Водночас у пресі власником/співвласником ТРЦ «Гулівер» неодноразово називали Віктора Поліщука, який був власником збанкрутілого банку «Михайлівський» і з яким пов’язують мережу «Ельдорадо». Крім того, в ЗМІ не виключали причетність до ТРЦ різних представників оточення Януковича.

Упродовж 2018 року Ощадбанк реструктуризував заборгованість низки компаній, які пов’язували з В.Поліщуком (у т.ч. ТОВ “Дієса”, ТОВ “Технополіс-1”, ТОВ “Техенерготрейд” тощо).

У жовтні 2016 року вже екс-глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що В.Поліщук заборгував українським банкам та Фонду гарантування 23 млрд грн. В інфографіці Нацбанку уточнювалося, що В. Поліщук "понад два роки не обслуговує більшість банківських кредитів", причому 1,3 млрд грн - видані банком "Михайлівський".

У лютому 2017 року Костянтин Жеваго, який був власником збанкрутілого банку “Фінанси та кредит”, публічно зазначав, що екс-менеджмент банку "Фінанси та кредит" видавав «шахрайські кредити», зокрема, як зазначалося, кредит на $120 млн (з відсотками) для Віктора Поліщука.

Восени 2018 року ліквідатор банку "Фінанси та кредит" (до банкрутства був підконтрольний Костянтину Жеваго) публічно заявив про 6-мільярдні борги перед банком структур, які пов`язані з Віктором Поліщуком.

У листопаді-2016 В. Поліщук називав «сюрпризом» накладання арешту на «Гуллівер» у рамках справи щодо банкрутства банку «Михайлівський». Він запевняв, що «ніколи не був власником компанії «Три О». «Gulliver мені не належить. Якими процесуальними діями керувалася прокуратура, не можу сказати», - констатував В. Поліщук, додаючи, що його дружина (яку в ЗМІ називали родичкою дружини вже екс-прем’єра РФ Д. Медведєва) лише «управляє» «Гулівером».

Крім того, В. Поліщук зауважував таке: “Абсолютно точно знаю, що ніяких Януковичів і подібних прізвищ у власниках торгово-офісного центру немає. А є фантазії людей, про яких пишуть в пресі... Мені сумно”.

Бізнесмен підтверджував, що в нього є кредити в Ощадбанку. «Вони обслуговуються і знаходяться в тих рамках, які підписані з Ощадбанком. Всі заяви про те, що я нічого не плачу, не відповідають дійсності», - зазначив він. Він запевняв, що позики видані під ринкові ставки.

Коментуючи ж дані В. Гонтаревої, що його загальна заборгованість перед банками і Фондом гарантування сягає 23 млрд грн, В. Поліщук зазначив, що впевнений в тому, що це «помилка»: «Це страшна цифра! Може, крапку не там поставили - 2,3 млрд грн? Я думаю, що Валерії Олексіївній піднесли не ті цифри».