PINbank у 8 разів перевищив інсайдерський ліміт НБУ

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності ПАТ «Перший інвестиційний банк» (PINbank), за підсумками І кварталу він задекларував прибуток 1,8 млн грн (за весь 2016 рік – 2,3 млн грн, у 2015 році – 142 тис грн, у 2014 році – збиток 17,9 млн грн).

Відрахування банку до резерву під знецінення кредитів у січні-березні склали 11 млн грн (у І кварталі-2016 – 7 млн грн). На кінець І кварталу активи PINbank становили 1,2 млрд грн, у т.ч. кредитний портфель – 814,5 млн грн. 94% виданих кредитів – позики юрособам, рівень покриття резервами – 5,6%.

За даними PINbank, на кінець 2016 року найбільшу частку в його кредитному портфелі займали позики для сфери операцій з нерухомістю, оренди, інжинірингу та надання послуг (248 млн грн), будівництва (175 млн грн), готелів і ресторанів (161 млн грн), переробної промисловості (81 млн грн), виробництва та розподілення електроенергії, газу, води (61 млн грн).

Згідно з інформацією банку, станом на кінець грудня його значення нормативу максимального розміру кредитного ризику по операціям з пов’язаними з банком особам (Н9) становило 205,88%, тоді як вимога НБУ – не більше 25%.

«Банком розроблено та подано до НБУ «План заходів щодо приведення діяльності у відповідність до вимог законодавства та нормативно-правових актів НБУ щодо операцій з повязаними особами», який затверджувався спостережною радою та відповідно до якого значення Н9 відповідатиме нормативному станом на 01.10.2019», - зазначає PINbank у звітності.

За даними НБУ, 84,3% акцій PINbank належить російському бізнесмену Євгену Гінеру – одному зі співвласників групи VS Energy, яка в Україні контролює низку обленерго (у т.ч. Київобленерго, Рівнеобленерго, Одесаобленерго, Житомиробленерго тощо) та готелів (зокрема, «Прем’єр-палац»).

Про боргові конфлікти VS Energy з «Альфа-Груп» та кримінальні провадження див. тут.

В аудиторському висновку компанії «Актив-Аудит» до звітності PINbank за 2016 рік зауважується, що банк розкрив невідповідність у строках погашення активів і зобов’язань у горизонті менше 12 місяців в розмірі 104,7 млн грн (8,2% активів). Аудитори констатували, що хоча цей показник не перевищує нормативного значення, «водночас в умовах нестабільного ринку це свідчить про те, що керівництву банку необхідно шукати шляхи збільшення обсягів короткострокових активів, термін погашення яких менше 12 місяців».

Аудитори заявили, що не виявили необхідності суттєвого коригування розміру кредитного ризику за активними операціями банку. За їх даними, 99,5% кредитів забезпечені заставою, в т.ч. 91,9% - нерухомістю, 1,2% - коштами, розміщеними в банку, 6,4% - іншими активами (транспортом, обладнанням, цінними паперами). «На нашу думку, рівень забезпечення кредитних операцій банку станом на звітну дату є задовільним», - зазначається у висновках.

Водночас аудитори зауважили, що виявили кредитні операції із суб’єктами господарювання, загальна заборгованість яких перед PINbank становить 737 млн грн, «щодо яких є ризик вважати їх одним контрагентом (групо пов’язаних контрагентів) і такими, що несуть спільний економічний ризик, що призведе до порушення нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7)» (цитата). За даними ж PINbank, на кінець грудня його значення Н7 становило 22,75% (вимога НБУ – не більше 25%).

Про інсайдерське кредитування в "Таскомбанку" та "Універсал Банку" С. Тігіпка читайте тут і тут; в банку ПУМБ Р. Ахметова - тут; в "А-Банку" братів Суркісів - тут; у "МІБ" П. Порошенка - тутв "Банку інвестицій та заощаджень" групи "Континіум" (контролює в т.ч. мережу АЗС WOG) - тут; в банку "Восток", пов`язаному з Fozzy Group - тутв банку "Кліринговий дім" і "Місто Банку" І. Фурсіна - тут; в "Індустріалбанку" та "Експрес-Банку" родини Дворецьких - тут; в Мегабанку, підконтрольному В. Суботіну - тут; в "Акордбанку" В. Волинця та А. Гулея - тут. Про кредити Приватбанку для структур І. Коломойського та Г. Боголюбова див. тут